PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wąż eskulapa
Autor Wiadomość
Joanna 

Wysłany: 2007-08-01, 12:25   

szymon8514 napisał/a:
o tak dla ułatwienia a ten drugi numer w którym piszą że, populacja tego węża w polsce powiększyła się, poszukam
Jak dla mnie nie musisz się fatygować, to mało wiarygodne źródło. Proszę Cię byś rozpatrzył sugestię swego krajana guita o edytowaniu postów (masz zawsze pół godziny na to) a nie pisaniu kilku pod rząd. W ostatnich dniach jest duży ruch w tym dziale a prawie nie ma nowych, cokolwiek wnoszących do tematu informacji. Zaczynam być tym zmęczona..... Nowi - może warto poczytać stare posty przed napisaniem czegoś?

szymon8514 

Wysłany: 2007-08-01, 12:53   

w porządku...

mój kanał youtube:
http://www.youtube.com/user/Viper8514?feature=mhum

Wężosław 
Staszek B.

Wysłany: 2007-08-02, 08:24   

Ja z kolei miałem (wciąż mam) sporo doniesień o wężu Eskulapa, z pewnej miejscowości, tu jednak wydają się one prawdopodobne ponieważ był tam kiedyś notowany, a i warunki ma dobre. Jak dotychczas przeszukałem częściowo tamten teren i nic, spróbuję jeszcze w innym miejscu.

Joanna 

Wysłany: 2007-08-20, 15:15   

Cytat:
Jakiś czas temu wymyślono sposób "ochrony" polegający na usypaniu stert trocin na łączkach wzdłuż Sanu.
Bardzo mnie interesuje, czemu te sterty były usypane akurat wzdłuż Sanu. Czy w Polsce te węże mogą się trzymać zarośli koryt rzek podobnie jak w innych krajach?

Wężosław 
Staszek B.

Wysłany: 2007-08-20, 15:19   

Ponieważ w dolinie właśnie tej rzeki bytuje największa polska kolonia tych węży.
Joanna napisał/a:
Czy w Polsce te węże mogą się trzymać zarośli koryt rzek podobnie jak w innych krajach?

Tak, często takie miejsca są dobrze naświetlone i dzięki temu węże Eskulapa znajdują tam dobre dla siebie miejsca.

Rey 

Wysłany: 2007-08-20, 22:14   

Cytat:
Jakiś czas temu wymyślono sposób "ochrony" polegający na usypaniu stert trocin na łączkach wzdłuż Sanu.

Rozumiem że Twoim zdaniem nie osiągnął on celu w jakim został utworzony :?:

Robert Maślak 

Wysłany: 2007-08-21, 23:59   

Rey napisał/a:
Cytat:

Rozumiem że Twoim zdaniem nie osiągnął on celu w jakim został utworzony :?:

Bardzo proszę o sięganie do źródła ;) . Opisałem sytuację w marcu, nie będziemy przeciez w kółko w jednym wątku kopiować swoich wypowiedzi. Proszę zajrzeć na moją wypowiedź z 2007-03-08, 22:32 (strona 5 tego wątku), a trochę się rozjaśni. Dodam tylko, że znaleziono nawet pułapki do łapania samic.

[ Komentarz dodany przez: Rey: 2007-08-22, 09:21 ]
Słusznie, bardzo dziękuje :oki:
http://www.bearproject.org/

Wężosław 
Staszek B.

Wysłany: 2007-08-24, 18:30   

Robert Maślak napisał/a:
że znaleziono nawet pułapki do łapania samic.

I niestety dużo węży wyłapano, niszczono nieraz całe kolonie.

Rey 

Wysłany: 2007-08-24, 21:36   

Obecnie jak mniemam te metody ochrony zostały wycofane :?: I pewnie żadnej czynnej ochrony dla tego gatunku nie podjęto :?:

Robert Maślak 

Wysłany: 2007-08-25, 00:07   

Z tego co wiem z metody wycofano się po pierwszym sezonie, bo efekty były aż nadto widoczne. Ochrony czynnej to ten wąż u nas raczej nie potrzebuje, wystarczy zabezpieczyć środowisko w jakim żyje.
http://www.bearproject.org/

Wężosław 
Staszek B.

Wysłany: 2007-08-25, 07:48   

Ale to też nie takie łatwe, bo np trzeba by zamknąć pewne odcinki dróg przecinające stanowiska Eskulapa, na których ginie sporo węży, ale z tych dróg korzystają tamtejsi ludzie i mogą nie mieć innej alternatywnej drogi.
Objęcie ochroną jakiegoś obszaru nie uchroni węży przed wyłapywaniem, no chyba, że byłby ktoś kto by takich miejsc pilnował.
W Bieszczadach często Eskulapy żyją w pobliżu ludzi i tutaj pierwszorzędne znaczenie miałaby edukacja, oczywiście część tamtejszych osób przyzwyczaiła się do węży i nawet je polubiła, ale wciąż są tacy, którzy na widok gada sięgają po kosę.

Rey 

Wysłany: 2007-08-25, 21:59   

Robert Maślak napisał/a:
Ochrony czynnej to ten wąż u nas raczej nie potrzebuje

A zabezpieczenie w jakiś sposób miejsc rozrodu (jak w przypadku żółwia błotnego) :?:

Wężosław 
Staszek B.

Wysłany: 2007-09-02, 19:19   

Rey napisał/a:
A zabezpieczenie w jakiś sposób miejsc rozrodu

A jak to robią z żółwiem błotnym? Jakieś ogrodzenia zabezpieczające przed zwierzakami?
Czy w przypadku żółwia prywatni hodowcy-wybieracze jaj też stanowią duże zagrożenie jak u Eskulapa?
Joanna: Zachęcam do odwiedzenia tematu o żółwiu błotnym, tam jest odpowiedź na przynajmniej jedno z Twoich pytań, tu piszemy o eskulapie ;-)

1852m 

Wysłany: 2008-09-02, 19:57   Pytanie

Czy to jest ESKULAPA?

aneczka1-13 
Herpetolog

Wysłany: 2008-09-02, 20:05   

Tak to jest eskulap.

Odpowiedz do tematu