PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ropuchy paskowki i ich zbiorniki rozrodcze
Autor Wiadomość
calamita 

Wysłany: 2019-12-08, 20:11   

zdjęcia poglądowe cz.3

ggg.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 81,33 KB

hhh.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 98,74 KB

iii.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 76,2 KB

calamita 

Wysłany: 2019-12-08, 20:14   

zdjęcia poglądowe cz,4
zdjęc łąki o której wspominałem, że jest cała zarośnięta trawą, turzycami, itp. nie moge znaleźć- jak znajdę to też wrzucę

jjj.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 116,29 KB

kkk.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 110,12 KB

calamita 

Wysłany: 2019-12-09, 15:13   

i dwa ostatnie zdjęcia: białych kijanek ropuchy szarej i wspominanej wcześniej przeze mnie łąki z paskówkami- sprzed kilku lat (rów o którym wspominałem, że jest głęboki, tutaj niewidoczny- jest po prawej stronie poza zdjęciem)

nnn.jpg
Plik ściągnięto 581 raz(y) 74,57 KB

mmm.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 71,63 KB

Darek55 

Wysłany: 2019-12-09, 18:28   

Dostałem taką prywatną wiadomość od kolegi PiotrekGuzik który pisał tu na forum i nawet założył temat ''Ropucha zielona''myślę że mogę ją zacytować :
Cyt.
''Ropuchę zieloną widywałem w Krośnie w latach 90-tych dość regularnie, choć rzadko (max. kilka spotkań na rok). Później ogólnie płazów zrobiło się jakby mniej i ostatni raz widziałem ją w Krośnie ponad 10 lat temu. Kilkanaście lat temu spotkałem też 2 lub 3 razy ropuchę paskówkę.''

Gdzie mogłaby się rozmnażać w Krośnie ropucha zielona i paskówka przychodzi mi do głowy dzika, nieuregulowana rzeka Lubatówka z zakolami i płyciznami. Mam pytanie czy jest to możliwe żeby ropuchy zielone i paskówki rozmnażały się w rzece.

Darek55 

Wysłany: 2019-12-09, 18:35   

calamita napisał/a:
i dwa ostatnie zdjęcia: białych kijanek ropuchy szarej

Piszesz na forum ''Bocian''że białe kijanki nie przetrwały. Nie kusiło Cię przenieść je w miejsce gdzie byłyby same żeby dożyły metamorfozy. Ciekawe jak by się wybarwiły.

calamita 

Wysłany: 2019-12-10, 11:45   

po fakcie... tak, ale życie tak się wtedy potoczyło, że fizycznie nie byłem w stanie(potem już nie gdybałem co by było)- teraz przypuszczam, że byłyby białe ropuszki.
W rzece(mam dwie pod bokiem) nigdy nie widziałem ani zielonych, ani tym bardziej paskówek(nie te klimaty dla nich- są bardziej "stepowymi" gatunkami, a na stepach jak to na stepach- rzek jak na lekarstwo).
Przez długi czas też nie dostrzegałem ropuch zielonych(chociaż sznury tak- są bardzo długie więc łatwo odróżnić od paskówkowych)- aż w końcu dostrzegłem- była tak "zlana" z otoczeniem, że omal jej nie rozdeptałem. W tym upatruję powodu. Dobrze jest obserwować przy mocno oświetlonych ścianach- przylatują tam ćmy itp, a na ziemi, cichaczem, czają się ropuchy zielone- sprawdzony sposób.

Darek55 

Wysłany: 2019-12-10, 16:54   

Chodziłem cały sezon za ropuchą zieloną w miejscach w których wydawało mi się że może występować a więc żwirowniach na Podkarpaciu które częściowo są rekultywowane i pozostają tam płytkie nagrzewające się zbiorniki wodne. Znalazłem w nich tylko kumaki górskie. Wystarczy że pojechałem do Łodzi a tam ropuch zielonych cała masa. Chyba nie lubią glinianego,kamienistego, żwirowego pogórza. Na zdjęciach potencjalne miejsca gdzie mogłaby występować ropucha zielona.

20190427_145902.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 83,71 KB

20190427_150025.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 109,46 KB

20190427_150046.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 91,81 KB

lubie_zabki 

Wysłany: 2020-07-09, 10:37   

W tym roku po dłuższych poszukiwaniach udało mi się zaobserwować kijanki ropuch zielonych w zarośniętym zbiorniku, lecz zachowują się zupełnie inaczej niż w takich zalanych żwirowniach, skryte i mało ruchliwe, kolega również zaobserwował kijanki oraz gody tego gatunku w dużym stawie gdzie występują ryby. Jak wiadomo te dwa gatunki mają dość podobne preferencje, lecz są pewne roznice. Szukałem również w tych zbiornikach kijanek paskowek, niestety nie znalazłem ani jednej. Czytalem w jakiejś publikacji za samce paskówek wracają w 90% przypadków do zbiorników w których same przyszły na świat, znam takie zbiorniki - rowy melioracyjne przy trasie s14 w Szynkielewie, w pierwszym roku gdy były wykopane była można powiedzieć plaga małych ropuszek paskówek, w drugim również bo nie zarosły jeszcze aż tak bardzo, natomiast obecnie są bardzo zarośnięte, rzęsa wodna, pałka, turzyce i inne takie do tego larwy ważek,pluskolce, zoltobrzezki jeśli jakimś cudem paskowki jednak tam złożyły skrzek to najpewniej kijanki nie zdołały przeżyć kilku dni z taką ilością drapieżników. Być może dlatego nigdy nie udało mi się zaobserwować tego gatunku w takich miejscach. Czy ma ktoś zdjęcia dużego stawu w którym by się rozmnażał ten gatunek?

Odpowiedz do tematu