PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Próba piętowa i inne sposoby oznaczanie żab - pytanie
Autor Wiadomość
Maks S 

Wysłany: 2019-03-24, 00:13   Próba piętowa i inne sposoby oznaczanie żab - pytanie

Czy próba piętowa i oznaczanie na podstawie modzeli piętowych u żab brunatnych jest zawsze "skuteczne"? Mianowicie chodzi mi o wiarygodność tych sposobów oznaczania. Jak duże są szanse, że oznaczenie na ich podstawie będzie błędne? Zakładam też, że nie da się wykluczyć możliwości krzyżówki międzygatunkowej.
Czy istnieją jakieś inne, lepsze sposoby (poza badaniami DNA) na oznaczanie tej grupy żab?

Darek55 

Wysłany: 2019-03-24, 07:27   

Próba piętowa pomiędzy żabą trawną a żabą zwinką jest skuteczna. Do tego dochodzi kształt ciała, pyska, plama kątowa na grzbiecie mająca kształt odwróconej litery V. Trudno ją pomylić z żabą trawną szczególnie w fazie godów. Samce żab trawnych są dużo większe mają niebieskie podgardla natomiast samce żab zwinek są szczupłe, podbrzusze jest białe bądź żółte i często nie mają żadnej barwy godowej. Po kilkuletnim opatrzeniu nie pomylisz tych dwóch gatunków żab. Trochę trudniej jest w fazie lądowej wtedy można pomylić młodociane osobniki żaby trawnej z dorosłą żabą zwinką. Wtedy rzeczywiście przyda się próba piętowa natomiast nie wiem jak jest z żabą moczarową bo u mnie nie występuje.

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2019-03-24, 14:38   

Próba piętowa nie jest zawsze skuteczna, ponieważ jeśli robi się to niewłaściwie to można "naciągnąć" (dosłownie, ale i w przenośni) wynik. Robiona poprawnie (kiedy nie naciąga się kończyny, a jedynie przystawia do pyska) jest skuteczna i pozwala odróżnić zwinkę od trawnej i od moczarowej.

Darek55 

Wysłany: 2019-03-24, 18:11   

Jeżeli potraktujesz jednakowo żabę zwinkę i żabę trawną to zwinka będzie miała proporcjonalnie kończynę dłuższą o kilka centymetrów.

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2019-03-25, 11:19   

Darek55 napisał/a:
Jeżeli potraktujesz jednakowo żabę zwinkę i żabę trawną to zwinka będzie miała proporcjonalnie kończynę dłuższą o kilka centymetrów.

Jasne, ale do tego trzeba mieć równocześnie obie ;)
Nie mówię, że się nie da, ale wskazuję, że ta metoda też ma swoje mankamenty. Pomijam już fakt, że można zrobić krzywdę płazowi, więc lepiej robić to ostrożnie i wcześniej najlepiej się od kogoś nauczyć :)

Maks S 

Wysłany: 2019-03-26, 21:52   

Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi. :)
Próby piętowej jako metody oznaczania używam już od jakiegoś czasu, ale dopiero ostatnio zacząłem się zastanawiać, na ile jest ona wiarygodna (a informacji w internecie niewiele).

Mam jeszcze jedno pytanie a propos żab brunatnych - jak częste są krzyżówki międzygatunkowe i jak je odróżnić od "100%" żaby?

Darek55 

Wysłany: 2019-03-27, 07:47   

Nie słyszałem o takich krzyżówkach. Nawet jeśli występują to młode mogą nie dożyć wieku abyś mógł zrobić próbę piętową ;)

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2019-03-27, 08:35   

Też nie słyszałam o krzyżówkach w rodzaju Rana sp.

Maks S 

Wysłany: 2019-03-28, 23:03   

Ok, dzięki. Wydaje mi się, że czytałem gdzieś w internecie informacje o znalezieniu takiej krzyżówki (ale równie dobrze mogę się mylić bo to było dość dawno) i jakoś ta informacja została mi w głowie, pomimo tego, że błędna.

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2019-03-29, 08:03   

Maks S napisał/a:
pomimo tego, że błędna.
tego nie powiedziałam - może takie krzyżówki istnieją, ja przyznam szczerze ostatnimi laty bardziej w gadach siedzę, więc mogło mi umknąć :)

Odpowiedz do tematu