PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Powstaje "Atlas płazów i gadów Polski"
Autor Wiadomość
Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2006-06-19, 13:24   

Ale ja wysłałem nie "po kawałku" tylko wszystkie które pamiętam i gdzie co spotkałem w tym/wcześniejszym sezonie, Krotq :]

Stokrotka 

Wysłany: 2006-10-14, 15:20   

Joasiu ale takie pojedyncze to nie?
A bedzie mozna takie cos wyslac np pod koniec przyszlego roku bo teraz to ja juz nic nie wysle...

Joanna 

Wysłany: 2006-10-14, 16:12   

Stokrotka napisał/a:
Pojedyncze jak najbardziej o ile jest to twoja jedyna obserwacja z tego sezonu (ta salamandra), jeśli jeszcze coś widziałaś to napisz co i gdzie. To jest akcja ciągła, więc w nastepnym roku aktualna - jak najbardziej. Chodziło głównie o to, by profesor nie był zbyt zasypywany codziennie mailami, w koncu z pewnością ma sporo zajęć.

Rey 

Wysłany: 2006-10-14, 16:24   

Ewentualnie można zamiast bezpośrednio do IOP-u wyniki przesyłać do lokalnie działających organizacji/ośrodków współpracujących z krajowymi instytucjami, jak np. do TP Bocian z terenu Mazowsza.

Joanna 

Wysłany: 2006-10-14, 16:31   

Rey napisał/a:
Ewentualnie można zamiast bezpośrednio do IOP-u wyniki przesyłać do lokalnie działających
Byłabym za tym żeby jednak bezpośrednio do IOP, jak ktoś chce to może też do innych - w koncu jak się ma gotowego maila to żaden problem.

lato 

Wysłany: 2006-10-15, 12:12   

na stronie IOPu można już znaleść taki oto atlas. Nie wiem czy w tym temacie o tym atlasie piszecie ;-) http://www.iop.krakow.pl/iop/iop.asp?0417
Ale mam pyt. czy ktoś z was już miał to w ręku, i czy warto jechać po to do Krakowa :?: :>

Joanna 

Wysłany: 2006-10-15, 13:46   

Pisaliśmy o tym kilka razy, ale nie wiem nic na ten temat by był on dostępny w Krakowie. Do tej pory uzyskiwaliśmy go z Warszawy i był tylko dla instytucji - za darmo. Warto moim zdaniem go mieć.

Stokrotka 

Wysłany: 2006-10-15, 15:41   

Joanna napisał/a:
Stokrotka napisał/a:
Pojedyncze jak najbardziej o ile jest to twoja jedyna obserwacja z tego sezonu (ta salamandra), jeśli jeszcze coś widziałaś to napisz co i gdzie. To jest akcja ciągła, więc w nastepnym roku aktualna - jak najbardziej. Chodziło głównie o to, by profesor nie był zbyt zasypywany codziennie mailami, w koncu z pewnością ma sporo zajęć.

Przedtem nie zwracalam na to uwagi:(
Wiec moze zaczne od przyszlego roku wezme sie za to porzadnie:)
Pozdrawiam serdecznie!

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2006-10-15, 20:05   

Jeśli w danym miejscu nie widziałam żywego padalca (tzn. widziałam, acz 5 lat temu), ale regularnie widuję rozjechane, to znaczy że pewna populacja tych gadów musi w tym miejscu zyc, tak? Czyli takie przypadki też zgłaszac? A jeśli tak, to czy dodac, że widziałam tylko martwe osobniki?
A jak w danym miejscu raz tylko widziałam martwą żmiję? I wreszcie, jeśli w innym danym miejscu sama nie widziałam żmiji, ale osoby, które raczej umieją mimo wszystko odróżnic żmiję od zaskrońca twierdzą, że widywały je regularnie, to też zgłaszac?

Joanna 

Wysłany: 2006-10-17, 08:27   

Wiktoria napisał/a:
Czyli takie przypadki też zgłaszac? A jeśli tak, to czy dodac, że widziałam tylko martwe osobniki?
A jak w danym miejscu raz tylko widziałam martwą żmiję?
Zgłaszać, zgłaszać i jeszcze raz zgłaszać. Żywe lub martwe :] Ale swoje obserwacje. To nie musi być bardzo dokładne w niektórych wypadkach jak nie da się okreslić dokładniej miejsca wystarczy pod Lublinem i może się okazać że w promieniu 50 km nie ma lokalizacji tego gatunku w Polsce. Kwadraty Atlasu są duże a luki - poważne. Zresztą na naszym forum też specjaliści do poważnych celów szukają czasem informacji - ostatnio o gniewoszu i warto określić zawsze gdzie sie widziało - koło jakiej miejscowości.

jaboja 

salamandra

Wysłany: 2006-10-18, 19:25   

A nie możnaby zrobić jakiejś internetowej mapki Google żeby samo się wysyłało po kliknięciu gdzie się widziało? :>

Joanna 

Wysłany: 2006-10-18, 19:59   

jaboja napisał/a:
A nie możnaby zrobić jakiejś internetowej mapki Google żeby samo się wysyłało po kliknięciu gdzie się widziało?
Pewnie można jak się umie (ja nie umiem), ale nazwa miejscowości też jest przydatna i data obserwacji i nazwisko obserwatora.

jaboja 

salamandra

Wysłany: 2006-10-18, 21:17   

No bo ja właśnie umiałbym zrobić takie coś, ale nie tworzę (przynajmniej narazie) żadnych atlasów :p

Joanna 

Wysłany: 2006-10-19, 07:44   

jaboja napisał/a:
No bo ja właśnie umiałbym zrobić takie coś
Domyślam się ;-)
Może jak coś takiego bym robiła u siebie na stronie w przyszłości ...., ale najpierw klucz do rozpoznawania gatunków trzeba dokończyć.

Rey 

Wysłany: 2006-10-26, 21:44   

Joanna napisał/a:
Byłabym za tym żeby jednak bezpośrednio do IOP

I faktycznie tak będzie zdecydowanie najlepiej, okazuje się że sporo danych, o które prosi IOP nie zawsze są do niego przesyłane.

Dlatego też, jeśli chcecie wziąść udział w powstaniu nowej, ulepszonej wersji atlasu to zachęcam wszystkich do przesłania swoich obserwacji na adres podany przez Joanne w pierwszym poście w tym temacie.

Oczywiście nie muszę dodawać, że należy wysyłać tylko te stwierdzenia, co do których mamy 100% pewność poprawnego oznaczenia gatunku :]

Odpowiedz do tematu