PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Płazy i kleszcze.
Autor Wiadomość
Ogrodnik 

Wysłany: 2016-05-17, 00:28   Płazy i kleszcze.

Z racji wykonywanego zawodu , spotykam coraz więcej ludzi kąsanych przez kleszcze. Kleszcze stają się plagą , a świadomość zagrożeń związanych z chorobami przenoszonymi przez kleszcze , choć często wyolbrzymiana , staje się powszechna. Z rozmów z ludźmi starszymi wynika , że dawniej kleszcze problemem nie były. Sam wspominając swoje dzieciństwo , kiedy hasałem po polach , łąkach i lasach w okresie wakacji u dziadków na wsi , kleszczy przypomnieć sobie nie mogę. Ale też pamiętam bagna , na których żyło mnóstwo żab , stare piaskownie w lesie w których co roku pływały ławice kijanek. Obecnie widok skrzeku dla wielu stał się czymś egzotycznym i nieznanym. Płazów jest coraz mniej i do tego chyba nie muszę nikogo przekonywać.
Stawiam pytanie , czy istnieje korelacja pomiędzy liczebnością populacji płazów w liczebnością kleszczy ?
Jeśli tak , to potencjalne korzyści z tym związane mogłyby być i dla ludzi i dla płazów nieocenione.

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2016-05-17, 05:55   

Nie bardzo wiem, czemu miałaby być korelacja. Płazy są związane z wodą, podczas gdy kleszcze hasają raczej w lasach/zakrzaczeniach - oczywiście nie mówię, że są to siedliska rozłączne i że płazy unikają lasów czy łąk - ale nie wyobrażam sobie, żeby np. płazy polowały na kleszcze (średnio efektywna metoda zdobywania pokarmu, skoro be problemu mogą upolować coś bardziej treściwego, np. ślimaki). Żywicielami kleszczy też nie są.

Ogrodnik 

Wysłany: 2016-05-17, 13:25   

Kategoryczne stwierdzenie ale jakoś mnie nie przekonuje.
Pozdrawiam.

monia77 

Wysłany: 2016-05-17, 13:33   

Mam fotkę z 2011r zrobioną w pobliżu odry w Odrowążu(opolskie) i jak dobrze widzę ta jaszczurka ma na sobie kilka kleszczy.

DSC08271 (Kopiowanie).JPG
Plik ściągnięto 2525 raz(y) 126,45 KB

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2016-05-17, 15:42   

Jaszczurki akurat są bardzo dobrym żywicielem kleszczy. Ale mówimy o płazach ;)

A co do tego co kogo przekonuje - wysunąłeś pewną tezę, ja wymieniłam dwa argumenty biologiczne które przemawiają przeciw temu twierdzeniu. Jakie masz w takim razie argumenty na poparcie swojej hipotezy? Bo korelować można wszystko ze wszystkim, ale korelacja musi mieć też jakiś sens.

Równie dobrze można próbować korelować spadek liczebności płazów z rosnącą liczbą samochodów w miastach :P

Justyna K 

Wysłany: 2016-05-17, 17:00   

Oczko napisał/a:
Równie dobrze można próbować korelować spadek liczebności płazów z rosnącą liczbą samochodów w miastach :P
To według mnie ma akurat całkiem sporo sensu, biorąc pod uwagę jak rozjeżdżane są płazy w okresie wędrówek :P Natomiast podobno jest korelacja między liczbą bocianów a liczbą rodzących się dzieci, mimo to hipoteza o przynoszeniu dzieci przez bociany byłaby trudna do obrony ;)

Ogrodnik 

Wysłany: 2016-05-17, 18:54   

Zastanawiają mnie przyczyny wzrostu liczebności kleszczy. Przyczyny spadku liczebności płazów wydają się oczywiste. Czy płazy nie żywią się kleszczami ? A dlaczego nie , to chyba możliwe. Być może korelacja taka zachodzi na poziomie wczesnego rozwoju płazów i kleszczy ? Czy ktoś badał co stanowi składnik pokarmowy małych "żabek czy ropuszek" ?
A może niekoniecznie zachodzi to na zasadzie " jeden zjada drugiego". Może chodzi o zmiany w środowisku które sprzyjają kleszczom a nie sprzyjają płazom.
Może warto nałożyć na siebie mapy "gęstości " występowania płazów i kleszczy ?

monia77 

Wysłany: 2016-05-17, 19:24   

sorki za tego jaszczura coś mi się mylnęło przy czytaniu :oops:
Ogrodnik myślę,że wzrost liczby kleszczy to po prostu dogodne siedliska i przystosowanie się ich do życia w różnych miejscach,a że jest chyba z 20 gatunków więc w każdym środowisku je spotkami mniej lub bardziej liczniejsze.W tym sezonie wyjątkowo trafiałam na skupiska(być może rójka),że na spodniach miałam średnio po 10 osobników(przewaga samców).Dużo na temat kleszczy szukałam w necie bo mnie to interesowało i nigdzie nie natrafiłam na info by płazy się nimi żywiły.Zazwyczaj pisali o ptakach typu wróble i z drobiu pantarki ale ile w tym prawdy nie wiem.

baiwo 

Wysłany: 2016-05-17, 21:15   

Korelacja pomiędzy ilością kleszczy a ilością płazów wydaje się dość ryzykowana. Wystarczy poczytać jaki jest skład pokarmowych tych drugich oraz fakt, że kleszcze nie są związane głównie z miejscem występowania płazów.

Udowodnione przyczyny zwiększonej ilości kleszczy to nadmierne stany jeleniowatych (głównie jelenia szlachetnego), który podobnie jak człowiek jest żywicielem ostatecznym kleszczy. Na dowód wystarczy porównać mapę zagęszczenia jeleniowatych z mapą ilości zachorowań na choroby odkleszczowe. Prym wiodą Mazury, Pomorze Zachodnie i Opolskie. Nie bez znaczenia są też zwierzęta domowe puszczane wolno na łąki, pola i lasy.

Drugą, raczej okresową i pośrednią przyczyną masowego występowania kleszczy są ciepłe zimy zwiększające szansę na przeżycie tych pajęczaków a także wydłużające okres ich żerowania.

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2016-05-18, 05:40   

Justyna K napisał/a:
Oczko napisał/a:
To według mnie ma akurat całkiem sporo sensu, biorąc pod uwagę jak rozjeżdżane są płazy w okresie wędrówek :P Natomiast podobno jest korelacja między liczbą bocianów a liczbą rodzących się dzieci, mimo to hipoteza o przynoszeniu dzieci przez bociany byłaby trudna do obrony ;)

Fakt, szukałam na szybko jakiegoś mało sensownego przykładu, ale w tym momencie nie jestem w stanie stwierdzić, co konkretnie miałam na myśli :roll:

Ogrodnik 

Wysłany: 2016-05-18, 15:06   

baiwo napisał/a:
Korelacja pomiędzy ilością kleszczy a ilością płazów wydaje się dość ryzykowana. Wystarczy poczytać jaki jest skład pokarmowych tych drugich oraz fakt, że kleszcze nie są związane głównie z miejscem występowania płazów.

Dziesiątki tysięcy małych żabek , ropuszek wychodzą z wody na ląd i żywią się ....
Może ograniczają populację młodszych form kleszcza , nimf ?

baiwo napisał/a:
Udowodnione przyczyny zwiększonej ilości kleszczy to nadmierne stany jeleniowatych (głównie jelenia szlachetnego), który podobnie jak człowiek jest żywicielem ostatecznym kleszczy. Na dowód wystarczy porównać mapę zagęszczenia jeleniowatych z mapą ilości zachorowań na choroby odkleszczowe.
To teza moim zdaniem bardziej ryzykowna niż moja dotycząca płazów.
baiwo napisał/a:
Nie bez znaczenia są też zwierzęta domowe puszczane wolno na łąki, pola i lasy.

Krajobraz z dzieciństwa , który pamiętam upstrzony jest krowami , obecnie zwierząt gospodarskich na pastwiskach jest o wiele mniej. W okolicy której mieszkam łatwiej spotkać w terenie płaza , choćby salamandrę niż krasule.

baiwo 

Wysłany: 2016-05-19, 09:05   

Jeśli masz dowody to koniecznie opublikuj swoją tezę.

Co do wpływu zwiększenia populacji kleszczy wraz z wzrostem populacji zwierzyny leśnej (głównie płowej) oraz domowej - poszperaj sobie w necie. Na pewno coś znajdziesz.

Ogrodnik 

Wysłany: 2016-05-19, 10:57   

Zajmuję się ochroną płazów od ponad 6 lat. Założyłem kilka oczek wodnych , w których płazy się rozmnażają. Mam w planach kolejne. Przekonuje innych do takich działań. Nie jest to łatwe , trzeba mieć argumenty. Oczka wodne koło domu stają się coraz bardziej popularne , ale najczęściej są to oczka zarybione lub przerybione , a w takich płazy nie maja dobrych warunków. Ostatnio przekonałem do założenia oczka dla ropuch - miejsca rozrodu i stworzenia wielu kryjówek dla nich w poblizu ogrodnika mającego problem z pomrowikami. Zaobserwowałem bowiem , że w ogrodzie w którym mam oczko , w którym co roku ropuchy się rozmnażają pomrowiki są rzadkie w przeciwieństwie do nowego ogrodu w którym ropuch jeszcze nie ma. To był decydujący argument Przekonywanie ludzi do zakładania oczek dla płazów na zasadzie " bo żabki są fajne i pożyteczne" jest tylko bezskutecznym słodkim ględzeniem. Potrzeba konkretnych argumentów. I dlatego założyłem ten post , jako że strach przed kleszczami jest powszechny. Nie zamierzam udowadniać swojej tezy na siłę , ale do tej pory nikt nie przekonał mnie , że płazy nie mają wpływu na liczebność kleszczy.
Pozdrawiam

Justyna K 

Wysłany: 2016-05-19, 12:57   

Ogrodnik napisał/a:
Przekonywanie ludzi do zakładania oczek dla płazów na zasadzie " bo żabki są fajne i pożyteczne" jest tylko bezskutecznym słodkim ględzeniem. Potrzeba konkretnych argumentów.
Owszem, i przykład z ropuchami zjadającymi ślimaki jest bardzo dobry :oki: Natomiast chciałabym zauważyć, że używanie niesprawdzonych argumentów jest gorsze niż przekonywanie bez argumentów. Równie dobrze mogę wysunąć nieudokumentowaną tezę "większa liczba płazów w pobliżu spowoduje lepsze owocowanie jabłoni". I teraz, dajmy na to, ktoś mi uwierzy, wykopie te oczka wodne, a masy jabłek się nie doczeka. Jaki będzie jego wniosek? >>"Ekolodzy" przekonują do ochrony tych swoich żabek wyssanymi z palca argumentami, nie będę ich słuchać.<< I cały wysiłek z przekonywania na marne.
Oczywiście, jeśli płazy faktycznie redukowałyby liczbę kleszczy - świetnie, trzeba to zbadać, udowodnić, i rozpowszechniać tę wiedzę gdzie się da, bo to byłby świetny argument za ochroną. Natomiast rozpowszechnianie nieudowodnionej tezy, bo jest skutecznym argumentem w ochronie płazów, jest działaniem od tyłu.

Ogrodnik 

Wysłany: 2016-05-19, 16:13   

Justyna K napisał/a:
...... Natomiast chciałabym zauważyć, że używanie niesprawdzonych argumentów jest gorsze niż przekonywanie bez argumentów. Równie dobrze mogę wysunąć nieudokumentowaną tezę "większa liczba płazów w pobliżu spowoduje lepsze owocowanie jabłoni". I teraz, dajmy na to, ktoś mi uwierzy, wykopie te oczka wodne, a masy jabłek się nie doczeka. Jaki będzie jego wniosek? >>"Ekolodzy" przekonują do ochrony tych swoich żabek wyssanymi z palca argumentami, nie będę ich słuchać.<< I cały wysiłek z przekonywania na marne.
Oczywiście, jeśli płazy faktycznie redukowałyby liczbę kleszczy - świetnie, trzeba to zbadać, udowodnić, i rozpowszechniać tę wiedzę gdzie się da, bo to byłby świetny argument za ochroną. Natomiast rozpowszechnianie nieudowodnionej tezy, bo jest skutecznym argumentem w ochronie płazów, jest działaniem od tyłu.

Czy ja napisałem , że tak jest ? Czytanie ze zrozumieniem to jednak problem.
Wkurza mnie to na forach , że często pisze się tak żeby tylko ględzić , marudzić albo po prostu się czepiać.
To jest tylko moja teza , i nie jestem w stanie jej udowodnić. Tak mi się przynajmniej na razie wydaje.
Na forum tym są chyba studenci nauk przyrodniczych , ludzie zajmujący się zawodowo ochroną przyrody , eksperci od płazów.
Na nich liczę. Czy nie byłby to ciekawy temat np na pracę magisterską ?

Odpowiedz do tematu