PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Płazy i gady do identyfikacji
Autor Wiadomość
Mirek 

Wysłany: 2005-09-09, 21:20   

To jeszcze kilka fotek dla specjalistów

głowa z boku.jpg
Plik ściągnięto 1705 raz(y) 32,95 KB

od góry-widoczne tarczki.jpg
Plik ściągnięto 1719 raz(y) 107,5 KB

portret.JPG
Plik ściągnięto 1702 raz(y) 80,47 KB

sylwetka.jpg
Plik ściągnięto 1715 raz(y) 79,67 KB

wielkość.jpg
Plik ściągnięto 2182 raz(y) 82,06 KB

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-09-09, 23:27   

w dalszym ci?gu twierdze że to zwinka :]

Mirek 

Wysłany: 2005-09-10, 08:17   

Alcedo napisał/a:
w dalszym ci?gu twierdze że to zwinka

a na jakiej podstawie?!

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-09-10, 08:33   

http://forum.przyroda.org...t3359.htm#59222 - zobacz do tego tematu - :res: dla Siska i P. Pawlikiewicza :res:

a wiec:
1 - przewężenie szyjne wyraĽnie zaznaczone (u zyworódki słabo)
2 - tarczka postnasalna u zwinki jest podwojna (i tak? widze)
3 - popatrz się na fotke w Tym temacie "glowa z boku" i na fotke w podanym przeze mnie wyżej temacie. fotka zwie sie
"jaszcurka zwinka.jpg
Uklad tarczek na glowie jaszczurki zwinki"
tam ładnie widać podobieństwa do zwinki. (dlatego prosiłem o fotke z profila :mrgreen: )
4 - piata tarczka podszczekowa znacznie (dwu lub trzykrotnie) mniejsza od poprzedzajacej ja czwartej tarczki podszczekowej (dalej wszystko na zwinke)

to wszystko jest w podanym przeze mnie temacie...

no to chyba było by na tyle :wink:

Mirek 

Wysłany: 2005-09-10, 08:53   

Alcedo napisał/a:
no to chyba było by na tyle

All, wszystko się zgadza, ja wczoraj też stawiałem na zwinkę. Jedno się tylko nie zgadza - ten długany ogon. A kolejne informacje sugeruja, że to jaki "egzot". Otóż w s?siedztwie miejsca schwytania jaszczurki znajduje się hurtownia, gdzie przywożone s? towary zza granicy. Pracownicy twierdz?, że czasem jak dokonuj? rozładunku, to czasem takie "stwory" siedz? w paczkach.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2005-09-10, 09:05   

ale się Al licznie wszystkiego nauczył.............ale wiedz że teoria to nie wszystko. równie ważne jest opatrzenie.
mi od razu tak jak Mirkowi rzucił się w oczy bardzo długi ogon, zwinka nigdy nie ma takiego.
gdyby nie ogon to też bym powiedzieł ze to zwinka.
moze trzeba na jakie forum cherpeto wstawi fotkę , żeby spece oznaczyli.............
....... jeli to egzot, jak podejrzewa Mirek, to hodowcy egzotycznych gadów najprędzej będ? wiedzieli co to za gatunek........

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-09-10, 09:11   

a więc na poszukiwanie forum cherpeto.. i czekamy na rezultat :idea:
Corvus napisał/a:
ale wiedz że teoria to nie wszystko

no wiem wiem :wink: :]

Joanna 

Wysłany: 2005-09-10, 11:33   

Czeć :wink:
A wiec mamy arcytudn? zagadke, poniewaz jaszczurek mogl w zwiazku z bliskoscia hortowni (gdzie już wczesniej byly przypadki przywozu jaszczurek z zagranicy) pochodzic z jakiegokolwiek kontynentu i jest bardzo mlodziutki...Ja odrzucam zwinke chociazby dlatego ze łuski w pasie rodkowym grzbietu s? takie same jak bardziej po bokach. U zwinki powinny byc znacznie wezsze, bardziej wregowane i tworzyc pas posrodku. Ogon jest stanowczo za dlugi, palce u tylnych nog dlugachne, szata juwenalna nie zgadza sie (mlode zwinki sa kropkowane po bokach), tarczki nad oczami za bardzo "okraglo" wystaj?. Mi tarczki na glowie nie zgadzaja sie ani ze zwinka ani np. z jaszczuk? zielon? (na ile cos moglam zobaczyć). Troche to nas przerasta. Poslalabym dalej, ale przydalyby sie zdjecia pelnej wiekosci zeby ekspert mogl zobaczyc tarczki (i troche mozemy poczekać na odpowiedĽ). Mam szybkie łacze jakby co. Mi mimo wyostrzania, zmiany kontrastu nie udalo sie z obrazka takiej wiekosci wyciagnac pelnego ukladu tarczek aniz z boku ani z gory... :(

Mirek 

Wysłany: 2005-09-10, 11:45   

W ostatnich dniach to podobno druga jaszczurka, która była widziana podczas rozładunku. Do wspomnianej hurtowni przywożone s? głównie winogrona, brzoskwinie i arbuzy. Pochodz? głównie z Grecji i Włoch! Jak poznam nowe informacje to będę informował...

Joanna 

Wysłany: 2005-09-10, 13:06   

Aaaa, co mi tam jak zabawa to zabawa. Typuję Lacerta viridis. Skoro raczej Włochy lub Grecja. Najpierw spojrzalam na tarczki przy nozdrzach w Juszczyku, ale w Reptliles and Amphibians of Europe z 2003 dla tych jaszczurek z pd. Europy wyglada to inaczej (i tak samo jak na zdjeciu) trzy tarczki dochodza do nozdrza. Cialoksztalt i szata juwenalna tez sie zgadza z podana w tym dziele Arnolda i Owena. Akurat zaanektowalam sobie na razie t? ksiazkę... Zobaczymy co powiedz? inni.

Mirek 

Wysłany: 2005-09-10, 13:56   

Wygl?d na pierwszy rzut oka przypomina j. zielon?, ale układ tarczek na głowie zupełnie mi nie pasuje na ten gatunek.

Joanna 

Wysłany: 2005-09-10, 15:22   

Mirek napisał/a:
układ tarczek na głowie zupełnie mi nie pasuje na ten gatunek

Sek w tym ze to doć zmienna cecha...Ja sie chce żeby bylo jak w podreczniku to mozna sie poplakać :grin: Z Arnoldem sie dosć zgadza na ile widzę. Rozumiem ze nie masz na tyle przepustowego lacza by mi przeslac pelne zdjecia. Przesle komus dalej to co mam. Jak im cos takiego biega wokol domu to moze rozpoznaj? :)
Zamiescilabym to co mam z klucza Arnolda ale prawa autorskie...

[ Dodano: 2005-09-11, 17:30 ]
Mirek mial nosa ze cos nie tak z t? "zwink?" . No wiec dostalam odpowiedĽ ekspertsk? że jest to bardzo młody osobnik Lacarta viridis (jaszczurki zielonej) lub Lacerta bilineata (to jest taki takson ktory jedni uwazaj? za podgatunek Lacarta viridis a inni za osobny gatunek i chyba ta druga teoria przeważa obecnie). Osoba ta jest bardzo mocna w herpetofaunie Europy i jak tak napisał to tak jest. No wiec mozna powiedziec ze na wolnosci w Polsce jest choc jedna jaszczurka zielona :grin: Ale nie wiadomo ile ich sie wykluło w tych arbuzach :D

[ Dodano: 2005-09-12, 09:36 ]
No i.. druga zapytana osoba odpisala mi dzis dokladnie to samo co pierwsza.

rjk 

Wysłany: 2005-10-10, 12:00   Jaka to żabka?

Jaka to żabka?

żaba.JPG
Plik ściągnięto 11110 raz(y) 10,33 KB

Joanna 

Wysłany: 2005-10-11, 15:46   

Witaj na Forum rjk. Trawna, bo pysk z profilu bardziej zaokr?glony niż u moczarowej, ale ja jestem zwolenniczk? sprawdzania modzeli podeszwowych jeli juz się ma płaza w ręku - to najpewniejsze. pozdr.

Namor 

Wysłany: 2005-11-11, 17:54   

Co to za jaszczurka, która jeszcze 11 listopada łazi po trawie? Znaleziona przy stawie w miejscu, gdzie kiedy było Bagno Całowanie. Swoj? drog? to chyba jedna z póĽniejszych obserwacji. Poruszała się trochę dziwnie, ale to może dlatego, że kto jej schrupał ogon.

jaszczurka 2.jpg
Plik ściągnięto 1713 raz(y) 131,23 KB

Odpowiedz do tematu