PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Płazy i gady do identyfikacji
Autor Wiadomość
generosus 

Wysłany: 2018-04-22, 16:41   

zwinka ?

Czesław Lichota 

Wysłany: 2018-04-22, 16:48   

generosus tak

generosus 

Wysłany: 2018-04-22, 16:51   

dzięx ;)

Jozjad 

Wysłany: 2018-05-02, 20:03   

Czy to mogą być kijanki kumaka górskiego. Znalezione w Bieszczadach w śródleślnym oczku wodnym. wcześniej widziałem dorosłe osobniki kumaka górskiego.

kumak.JPG
Plik ściągnięto 9 raz(y) 71,03 KB

kumak1.JPG
Plik ściągnięto 6 raz(y) 65,04 KB

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2018-05-03, 13:41   

Najpewniej są to kijanki kumaka górskiego, płetwa górna zachodzi (a przynajmniej wydaje się zachodzić) daleko do przodu. Obok kijanki ropuch szarych lub żab brunatnych (te ciemne).

Jozjad 

Wysłany: 2018-05-05, 17:27   

Oczko
Dziękuję bardzo

horgass 

Wysłany: 2018-05-05, 18:55   

Czy to żaba moczarowa?

wodna.jpg
Plik ściągnięto 421 raz(y) 86 KB

calamita 

Wysłany: 2018-05-06, 21:57   

oto jest pytanie :!:
patrzę i pysk wydaje mi się trochę tępy co wskazywałoby raczej na trawną, ale z tego zdjęcia to raczej wróżenie z fusów.
gdyby jeszcze chociaz widoczna była strona brzuszna- w tej sytuacji to nalezałoby uznać że jest to żaba z rodzaju brunatnych, ...albo zaczekać na Oczko- może Ona coś powie po odległości błony usznej od oka. Ja się poddaję

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2018-05-06, 22:31   

calamita napisał/a:
patrzę i pysk wydaje mi się trochę tępy co wskazywałoby raczej na trawną, ale z tego zdjęcia to raczej wróżenie z fusów.
gdyby jeszcze chociaz widoczna była strona brzuszna- w tej sytuacji to nalezałoby uznać że jest to żaba z rodzaju brunatnych, ...albo zaczekać na Oczko- może Ona coś powie po odległości błony usznej od oka. Ja się poddaję

Też mam zagwozdkę bo pysk również i mnie wydaje się tępy (a błona bębenkowa też raczej charakterystyczna dla trawnej), ale... ta żaba ma wyraźny jasny pasek biegnący przez środek grzbietu, co chyba dość jednoznacznie wskazuje na formę striata żaby moczarowej, a pozostałe cechy wskazujące na żabę trawną to chyba musi być kwestia takiego a nie innego ujęcia (dlatego właśnie nie lubię oznaczać brunatnych ze zdjęć) :?

Maks S 

Wysłany: 2018-05-08, 15:50   

Proszę o identyfikację.

https://zapodaj.net/23d8ee24345c3.jpg.html

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2018-05-08, 16:15   

Maks S, zwinka.

A co do żaby, której zdjęcie wrzucił horgass - pytałam znajomego, który bada arvalisy i okazało się, że trawne też moga mieć ten pasek. Dlatego popieram calamitę, że najlepiej oznaczyć to jako Rana sp. z wskazaniem na R. temporaria.

lubie_zabki 

Wysłany: 2018-05-31, 21:41   

Oczko napisał/a:
calamita napisał/a:

Też mam zagwozdkę bo pysk również i mnie wydaje się tępy (a błona bębenkowa też raczej charakterystyczna dla trawnej), ale... ta żaba ma wyraźny jasny pasek biegnący przez środek grzbietu, co chyba dość jednoznacznie wskazuje na formę striata żaby moczarowej, a pozostałe cechy wskazujące na żabę trawną to chyba musi być kwestia takiego a nie innego ujęcia (dlatego właśnie nie lubię oznaczać brunatnych ze zdjęć) :?

Z całym szacunkiem, ale trawne też często mają taki pasek, to nie jest raczej wyznacznik, chociaż nie wiem czy ktoś to opisywał, wystarczy zobaczyć na samice trawnych gdy opuszczają zbiorniki, nieraz można spotkać takie ubarwienie, w moich okolicach moczarowe natomiast go nie posiadają wcale, są jednolite zazwyczaj, ciekawe z czego to wynika, więc ja bym stawiał ogólnie po budowie ciała na trawna, w okresie godowym czasem młode/male samce trawnych są trudniejsze do odróżnienia, ciekawe czy zdarzają się hybrydy żab brunatnych w efekcie później wiosny.
Edit: już ktoś mnie uprzedził powyżej, nie doczytałem ;)

trepik79 

Wysłany: 2018-06-04, 19:14   żaba trawna?

las łęgowy

zaba.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 112,04 KB

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2018-06-04, 21:29   

Żaba brunatna, pysk ostry jak u moczarowej - ale to jest juwenilny osobnik, a u nich oznaczanie po pysku jest mało pewne.

Przypominam, że żaby (zarówno brunatne jak i zielone) oznacza się po MODZELACH PIĘTOWYCH :twisted: . Cała reszta cech jest dodatkowa i często zależy mocno od ujęcia.

trepik79 

Wysłany: 2018-06-05, 18:11   zaba

Rozumiem nastepnym razem bardziej sie postaram.

Odpowiedz do tematu