PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje płazów i gadów
Autor Wiadomość
Wojtynia 

Wysłany: 2019-03-17, 23:12   

dziś Domaszczyn (gm Długołeka)
trochę żab trawnych i ropuchy szare

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2019-03-23, 14:41   

Ropuchy szare we Wrocławiu wyszły grubo ponad tydzień temu, później migracja zahamowała (było zimno), od wczoraj znowu intensywnie idą. W Górach Sowich żaby trawne wędrują w amplexus do wody.

Nisoria 

Wysłany: 2019-03-28, 18:17   

Dzisiejszy raport jest wypadkową wysokiej anomalii termicznej i postępów wiosny fenologicznej, będącej w tej chwili w fazie typowej dla końca pierwszej dekady kwietnia.
Na przejściach migracyjnych wzmożony ruch kumaków nizinnych i żab zielonych oraz pierwsze rzekotki. Długi okres ciepła wydaje się wpływać na stopniowość, a nie jak zwykle - skokowość przebiegu wędrówki u ropuchy szarej. Zwykle zwiększona liczebność tego gatunku następuje u nas w krótkim interwale czasowym, w tym roku - jak już sugerowałem - za sprawą braku ujemnych anomalii termicznych od połowy lutego, jest ona rozłożona w czasie. Stąd niskie dobowe bezwzględne ilości ropuch.
Żaby trawne w zaawansowanym stadium godów. Nie słyszałem jeszcze moczarowych, ale w minionym tygodniu nie kontrolowałem preferowanych przez nie zbiorników. Na przejściach były już ponad dwa tygodnie temu. Jutro może sprawdzę postępy w ich okresie miłosnych uniesień.
Dziwne, ale nie widać jeszcze traszek. Zawsze jest tak, że któryś z gatunków pełni rolę marudera. Tym razem wypada na "trytony".
Gadów jak dotąd brak.

Nisoria 

Wysłany: 2019-04-04, 21:44   

"Lechia nerka" skwitowawszy problemy egzystencji, mówił w 2002: "Wieje, no wieje! Wieje i rozwiewa mnie".

Melduje się z wiiiiiiiiiiiiiiietrznej Doliny Baryczy, gdzie głowę chce urwać razem z gardłem i płucami.
Tak, tak - domyśliliście się:
płazów nie słychać. Nie dziwota, sam siebie nie słyszę, chyba, że świst (póki co) w krtani. Zobaczymy, czy zejdzie niżej i znów zapadniem w malignę, czy uda się w porę zahamować proces zapalny. Ale jest ciepełko i pełna lampa - wszystkie pop-serwisy pogodowe i nastoletni fani pogody, którzy kwietni prawdziwych nie pamiętają, bo i nie mogą, i nie chcą - pieją z zachwytu. Cóż...

Żaby moczarowe... były i skrzek złożyły. Przynajmniej na godowisku w rejonie największym (nie chce mi się sprawdzać pozostałych z upadłym konarem w głowie i świstem w mózgu). W mocno limitowanych czasowo chwilach względnej (>10 m/s) ciszy chóralnie jęczą kumaki (chyba to jakaś pokraczna kumacza wersja pieśni wiatru).

Na przejściach wędrówka toczy się w iście ślimaczym tempie. Sucho wszędzie, wietrznie wszędzie, szczytu chyba już nie będzie. Pojawiły się za to boksujące się z siatką jaszczurki, te zwinne i rodzące się żywemi tyż. Traszek z oczywistych (a jakby kto nie zatrybił, niczym posterunkowy Trybus: suuuchoooo) względów - brak.

Akcentem muzycznym zaczęli, akcentem muzycznym skończą: Marek Ałaszewski śpiewał niegdyś, że "czekamy na burze i na wiatr - nadaremnie". Niniejszym Markowi Ałaszewskiemu oznajmiam, że jak dotychczas, tegoroczna wiosna jego prośby połowicznie spełniła z zapasem na kilka kolejnych lat.

Odpowiedz do tematu