PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje płazów i gadów
Autor Wiadomość
Prukfa 

Wysłany: 2018-09-04, 12:36   Zaskroniec po posiłku

W swoim stawie spotkałem takiego zaskrońca.

calamita 

Wysłany: 2018-09-04, 13:17   Re: Zaskroniec po posiłku

Prukfa napisał/a:
W swoim stawie spotkałem takiego zaskrońca.

najnormalniejszy z normalnych- to zgrubienie to ślad obfitego posiłku: żabki lub ropuchy

Darek55 

Wysłany: 2019-02-21, 08:47   

Wczorajsza obserwacja samca traszki grzebieniastej w wodzie.

5.JPG
Plik ściągnięto 23 raz(y) 62,4 KB

Darek55 

Wysłany: 2019-02-22, 17:42   

Żaby wodne coraz bliżej brzegu.

5.JPG
Plik ściągnięto 7 raz(y) 48,36 KB

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2019-03-04, 13:41   

Hej, prośba do osób z Dolnego Śląska, żeby dały znać jak żaby trawne zaczną godować :)

Nisoria 

Wysłany: 2019-03-04, 22:36   

Oczko napisał/a:
Hej, prośba do osób z Dolnego Śląska, żeby dały znać jak żaby trawne zaczną godować :)

Podejrzewam, że część trawnych poszła już w lutym. Wędrówka obu gat. z "brunatnej" grupy na bardzo zaawansowanym etapie, choć i tak raport jako pierwszy zapewne zda ktoś z Wrocławia lub nizinnej części południa regionu, jako że tam nieco cieplej jest, poprzez wspomaganie fenem i wyspami ciepła. Niestety, w nasłuchach (i nie tylko w nich) skutecznie przeszkadza zjawisko, pieszczotliwie zwane przez fachowców "poziomym ruchem powietrza". Po wietrzeniu zaś przyjdzie prawdopodobnie (patrząc na ułożenie prądu strumieniowego i zgodny lot w dół indeksów NAO i AO od przyszłego tygodnia) znaczne ochłodzenie. Teraz czekamy na szczyt ropuchy oraz pierwsze grzebiuszki i kumaki. Zanosi się na to, że takowy wystąpi od środy do niedzieli. A może się mylę?

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2019-03-06, 07:47   

Nisoria napisał/a:
Oczko napisał/a:

Podejrzewam, że część trawnych poszła już w lutym. Wędrówka obu gat. z "brunatnej" grupy na bardzo zaawansowanym etapie, choć i tak raport jako pierwszy zapewne zda ktoś z Wrocławia lub nizinnej części południa regionu, jako że tam nieco cieplej jest, poprzez wspomaganie fenem i wyspami ciepła. Niestety, w nasłuchach (i nie tylko w nich) skutecznie przeszkadza zjawisko, pieszczotliwie zwane przez fachowców "poziomym ruchem powietrza". Po wietrzeniu zaś przyjdzie prawdopodobnie (patrząc na ułożenie prądu strumieniowego i zgodny lot w dół indeksów NAO i AO od przyszłego tygodnia) znaczne ochłodzenie. Teraz czekamy na szczyt ropuchy oraz pierwsze grzebiuszki i kumaki. Zanosi się na to, że takowy wystąpi od środy do niedzieli. A może się mylę?

My we Wrocławiu czekamy na wyjście ropuch, powinny już zaraz wyjść, a płotki wciąż do nas nie dojechały...

Darek55 

Wysłany: 2019-03-07, 10:07   

Tak potwierdzam mikro migracje żab trawnych w lutym szczególnie osobników młodocianych które chyba zimowały na lądzie. Żaby jeszcze nie godują ale przebywają w nocy blisko brzegu.

Nisoria 

Wysłany: 2019-03-07, 19:39   

Dziś pierwsze rozjechane kumaki. W spowalniaczach głównie żaby brunatne obu gat. (moczarowa na pewno), pojedyncze ropuchy. Pierwsza mała "górka" szarej za nami. Chłodniejsze i suche noce spowolniły wędrówkę. Dzisiejsza noc zapowiada się ciepło i wilgotno, więc może jeszcze pójdą przed ochłodzeniem.

calamita 

Wysłany: 2019-03-08, 15:37   

a na lubelszczyznie dzisiaj pierwsza żmija zygzakowata

Nisoria 

Wysłany: 2019-03-09, 12:57   

W dniach środa - czwartek przeprowadziłem kontrolę kilku miejsc rozrodu płazów. Pomimo relatywnie wysokich - jak na marzec - temperatur, nie zauważyłem żadnych śladów osobników dorosłych, skrzeku, ani nie usłyszałem głosu godowego. Wędrówka do zbiorników spowolniła, być może ze względu na brak opadów. Podejrzewam, że najbliższy tydzień nie przyniesie większych zmian. Żmii, ani żadnego innego gada nie widziałem.

Darek55 

Wysłany: 2019-03-11, 10:28   

Wczoraj odkryłem pierwszy skrzek żaby trawnej w miejscu gdzie zimują i godują. W innych miejscach gdzie muszą dojść jeszcze nie widać par gotujących ani skrzeku. Wczoraj wracałem w nocy i w kilku miejscach spotkałem żaby przeskakujące drogę.

DSC07403.JPG
Plik ściągnięto 16 raz(y) 33,32 KB

kasumi 

Wysłany: 2019-03-13, 15:02   

W okolicach Łodzi/Konstantynowa w niedzielę widziane już pierwsze żaby trawne, niektóre niestety rozjechane.
https://www.facebook.com/lepiebolubie/
http://fotozajezdnia.pl/u.php/ania

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2019-03-16, 08:41   

Bydgoszcz i Wrocław - wczoraj płazy ruszyły.
EDIT: idą ropuchy szare, żaby brunatne, traszki zwyczajne.

Darek55 

Wysłany: 2019-03-17, 20:01   

W górach zbiorniki stałe pokryte są jeszcze lodem. Żaby trawne godują w płytkich potokach. Widziałem pierwszego kumaka górskiego. Zdjęcie trzeba obrócić w lewo.

20190317_143821.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 80,41 KB

20190317_144124.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 75,35 KB

Odpowiedz do tematu