PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje płazów i gadów
Autor Wiadomość
sasqacz1989 

Wysłany: 2018-03-15, 12:03   

nikola napisał/a:
16.02.2018 okolice Obornik Śląskich - jaszczurka żyworódka

Z kiedy to zdjęcie?

W luty jeszcze jaszczrki nie widziałem :)

nikola 

Wysłany: 2018-03-16, 18:41   

Data została podana. Nawet kleszcze już były widziane wtedy.Dwa dni później przyszły mrozy...

nikola 

Wysłany: 2018-04-02, 14:35   

02.04.2018 okolice Obornik Śląskich - jaszczurka żyworódka i traszka.

http://zmniejszacz.pl/zdj...21_DSC00430.JPG

http://zmniejszacz.pl/zdj...22_DSC09217.JPG

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2018-04-04, 19:04   

We Wrocławiu ropuchy szare szturmują zbiorniki ;)

Wojtynia 

Wysłany: 2018-04-04, 20:47   

Na stawach w Domaszczynie koło Wrocławia też już są r. szare, a dziś jeszcze żaby trawne widziałem

Nisoria 

Wysłany: 2018-04-04, 23:05   

Oczko napisał/a:

Pierwotnie miałem napisać maila, ale ponieważ temat może wydać się interesujący dla pozostałych użytkowników, piszę zapytanie na publicznym forum:

Ostatnio w zgrupowaniach godujących żab moczarowych spotykam sporą ilość samców o słabo zaznaczonym dymorfizmie płciowym, tj. "mało niebieskie [a czasami wręcz szare]". Czy dysponujesz publikacjami lub danymi, które szerzej objaśniają zagadnienie (np. w jakim zakresie u samców żab moczarowych zmienność ubarwienia godowego jest spowodowana zmniejszoną ilością guanoforów, jaki czynnik ma na to dominujący wpływ)?

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2018-04-05, 21:24   

Nisoria napisał/a:
Oczko napisał/a:

Pierwotnie miałem napisać maila, ale ponieważ temat może wydać się interesujący dla pozostałych użytkowników, piszę zapytanie na publicznym forum:

Ostatnio w zgrupowaniach godujących żab moczarowych spotykam sporą ilość samców o słabo zaznaczonym dymorfizmie płciowym, tj. "mało niebieskie [a czasami wręcz szare]". Czy dysponujesz publikacjami lub danymi, które szerzej objaśniają zagadnienie (np. w jakim zakresie u samców żab moczarowych zmienność ubarwienia godowego jest spowodowana zmniejszoną ilością guanoforów, jaki czynnik ma na to dominujący wpływ)?

Na ten moment nie dysponuję literaturą, ale obserwacje mam podobne - sporo moczarowych samców, które widuję od kilku lat w jednym wrocławskim starorzeczu jest właśnie tak słabo wybarwiona (gatunek na pewno R. arvalis, bo identyfikuję po głosach godowych). W wolnej chwili postaram się poszukać publikacji na ten temat :) Aczkolwiek jeżeli ktokolwiek z użytkowników ma jakąś wiedzę/zna literaturę na ten temat to niech wychynie i się pochwali :)

Nisoria 

Wysłany: 2018-04-05, 23:21   

Oczko napisał/a:
Nisoria napisał/a:
Oczko napisał/a:

Na ten moment nie dysponuję literaturą, ale obserwacje mam podobne - sporo moczarowych samców, które widuję od kilku lat w jednym wrocławskim starorzeczu jest właśnie tak słabo wybarwiona (gatunek na pewno R. arvalis, bo identyfikuję po głosach godowych). W wolnej chwili postaram się poszukać publikacji na ten temat :) Aczkolwiek jeżeli ktokolwiek z użytkowników ma jakąś wiedzę/zna literaturę na ten temat to niech wychynie i się pochwali :)

Dzięki za wpis!

Juszczyk, Młynarski i Berger zgodnie milczą na wspomniany temat.

Wątpię, żeby Sisiek, Joanna, albo ktokolwiek inny z zarejestrowanych na forum batrachologów był na czasie z prowadzonymi tu dyskusjami. Myślę, że możemy oczekiwać co najwyżej potwierdzenia naszych obserwacji przez tych użytkowników, którzy jeszcze tu zaglądają.
Tak, czy inaczej - byłbym zobowiązany.

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2018-04-06, 22:19   

Na szybko znalazłam taki artykuł (niestety spoza uczelni nie mam dostępu do pełnej wersji, ale abstrakt brzmi obiecująco): https://zslpublications.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1469-7998.2008.00456.x
W literaturze cytowanej w tym artykule też są pewne pozycje potencjalnie mogące omawiać czy sygnalizować to zjawisko :)

nikola 

Wysłany: 2018-04-07, 07:05   

06.04.2018 okolice Wrocławia - pojawiły sie pierwsze gniewosze plamiste ( Coronella austriaca ).

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2018-04-07, 23:13   

Na Opolszczyźnie dalmatina już skrzek złożyła, gady też aktywne.

utopiec 

Wysłany: 2018-04-08, 15:14   

8.04.2018 - okolice Łasku (łódzkie) - wiele gatunków w okolicy stawów rybnych:

rop.JPG
Plik ściągnięto 1 raz(y) 147,37 KB

moc2.JPG
Plik ściągnięto 4 raz(y) 144,91 KB

kum.JPG
Plik ściągnięto 2 raz(y) 145,6 KB

utopiec 

Wysłany: 2018-04-08, 15:15   

i jeszcze to:

kum2.JPG
Plik ściągnięto 3 raz(y) 144,09 KB

zielona.JPG
Plik ściągnięto 6 raz(y) 146,94 KB

calamita 

Wysłany: 2018-04-10, 20:21   

8. kwietnia- kilka dni po ostatnim ochłodzeniu, gdy temp. spadała do 0--1C -późnym wieczorem pojechałem na moją ulubioną miejscówkę posłuchać żabek. Jakie było moje zdziwienie- na potęgę godowały paskówki i to co najmniej kilkadziesiąt samców, ropuchy zielone- kilka samców, rzekotki- kilka. Wszystko na pólnocno-zachodniej lubelszczyznie; ziemia łukowska

lubie_zabki 

Wysłany: 2018-04-10, 20:27   

Witam, moze ktoś to ogarnie, co moglo spowodowac wyginiecie żab trawnych i moczarowych? od kilku lat widywalem w mojej okolicy coraz mniejsza ilosc, a w tym roku ZADNEGO osobinka, natomiast juz 2 km dalej w sasiedztwie ludzkich domow i dzialek w rowach melioracyjnych jest ich pelno...,w tych opuszczonych zbiornikach jedynie grzebiuszki goduja... bylem nawet w miejscach gdzie co roku byly setki osobnikow, skrzeku, woda tam nigdy do konca nie wysychala, kijanki mogly sie rozwijac, ktoś ma pomysly co sie moglo stac? wrzuce zdjecia z okolicy:

Najdziwniejsze ze to samo dotyczy stawow w ktorych godowaly ropuchy szare, te plazy po prostu zniknely w ciagu 2 lat, od tak, rozumiem osuszenie terenu, zakopanie zbiornikow rozrodczych czy zarybienie, ale tu nic takiego nie wystapilo, natomiast inne plazy, grzebiuszki, ropuchy zielone, kumaki, paskowki jakos daja rade, a to niby trawne i r.szare sa najbardziej plastyczne ekologicznie...

Odpowiedz do tematu