PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje płazów i gadów
Autor Wiadomość
zygmunto 

Wysłany: 2005-04-04, 19:53   

Cytat:
płazy z asfaltu

Ta droga raczej nigdy asfaltu nie widziała

Cytat:
dużo płazów może na niej zgin?ć pod kołami samochodów

Znam miejsca gdzie mogłoby zgin?ć ich znacznie więcej. Na szczęcie w mojej okolicy działa jaka sprytna babeczka, która wraz ze spor? gromad? dzieciaków przenosz? płazy na drug? stronę ruszliwej drogi (np. w Zalesiu Górnym i Głoskowie /k. Piaseczna)
Na tej polnej drodze jeĽdzi naprawdę mało samochodów; mogę zgadywać że nie więcej jak 2-3 w ci?gu godziny.
A czy płazy nie próbuj? sie czasem przebijać przez Aleję Krakowsk? przy kompleksie stawów Raszyńskich? Albo inny duży kompleks stawowy przed Nadarzynem; tam otaczaj? go Dwie duże trasy : Katowicka i Ulica w stronę Piaseczna.

[ Dodano: 2005-04-04, 19:55 ]
Jutro prawdopodobnie wybieram sie nad stawy raszyńskie, więc postaram się wyczaić czy gin? tam płazy pod kołami samochodów.

amphibia 

Wysłany: 2005-04-04, 22:05   

Ja ostatnio przy czyszczeniu rowu, widziałem żaby zielone, oraz kilka sztuk traszki zwyczajnej, dodatkowo obok w stawiku zauważyłem też żaby zielone. Wiecej w temacie "Czy obudziły się już pierwsze płazy" :)

Wychuchol 

Wysłany: 2005-04-05, 00:33   

A tę trawn? księżniczkę spotkałem w sobotę nad Bzur?. Buzi nie dawałem, w końcu jestem żonaty :wink:

żaba trawna.jpg
Plik ściągnięto 6860 raz(y) 121,03 KB

Rey 

Wysłany: 2005-04-05, 21:58   

zygmunto napisał/a:
A czy płazy nie próbuj? sie czasem przebijać przez Aleję Krakowsk? przy kompleksie stawów Raszyńskich?

Jako nigdy nie udało mi się tam zaobserwować przechodz?cych przez ulice plazów.

Namor 

Wysłany: 2005-04-05, 22:26   

Wydaje mi się, że płazy preferuj? bardziej nasłoneczniony zbiornik wodny. A w Raszynie z każdej strony drogi jest jednakowe nasłonecznienie, więc chyba nie maj? potrzeby przemieszczania się.

zygmunto 

Wysłany: 2005-04-06, 08:54   

Cytat:
Wydaje mi się, że płazy preferuj? bardziej nasłoneczniony zbiornik wodny. A w Raszynie z każdej strony drogi jest jednakowe nasłonecznienie, więc chyba nie maj? potrzeby przemieszczania się.
]

Chyba masz rację. Tam faktycznie wszędzie jest jednakowo podwzględem owietlenia. I pewnie nie będzie żadnego zagrożenia.
Jeszcze jest tam jako pusto. Mimo doć wysokiej temp. płazy tam chyba się jeszcze nie dobudziły. Widziałem tylko trawn? i w jednym miejscu co wskoczyło do wody.

[ Dodano: 2005-04-08, 01:25 ]
7.04
Na terenach podmokłych w okolicach Grójca obserwowałem duże iloci Ropuch szarych, pięknie wybarwionych żab moczarowych i ich dużej iloci skrzeku. 3 zaskrońce.

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-04-09, 09:23   

no.. za rad? Corvusa przygl?dn?łem sie tym zabkom co widziałem w jeziorku nad Lubatówk? ... naliczyłem 12 głów ...... oznaczone zostały z pomoc? neta jako żaby trawne ...... i jedn? dziwn? widziałem - cała br?zowa z czarnymi kropkami na grzbiecie bez brodawek - nie wiem co to było :roll: a i jeszcze skrzek był :)

amphibia 

Wysłany: 2005-04-09, 13:59   

Ja wczoraj miałem okazję w okolicach Knurowa (dolny l?sk) zobaczyć pakietki skrzeku żaby trawnej, i jaja traszki zwyczajnej.

PiotrekGuzik 

Wysłany: 2005-04-10, 01:31   

Podczas czyszczenia mojego małego (mniej więcej 2x3m) oczka wodnego znalazłem dzi 8 żab trawnych :mrgreen: i doć dużo ich skrzeku...
Kilka dni temu natomiast przy ulicy znalazłem ropuchę szar?

amphibia 

Wysłany: 2005-04-10, 20:12   

Ja dzisiaj byłem w górach, znalazłem dwa rodzaje skrzeku, traszki ggórsskie też już zaczęły gody :D

zwirek 

Wysłany: 2005-04-10, 22:19   

Kurcze :!: A ja w tym roku jeszcze nic nie widziałem :? Muszę koniecznie odwiedzić w najbliższym czasie jakie oczko wodne lub bajorko :roll:

Pawelele 

gko

Wysłany: 2005-04-11, 12:28   

A ja wczoraj byłem na stawach w Sulikowie (gm. Siewierz, woj. l?skie) - tam już standardowo o tej porze roku na drodze prawdziwa rzeĽnia ropuch szarych - kilkadziesi?t martwych osobników :(

[ Dodano: 2005-04-11, 12:29 ]
A nieopodal mojego domu z żabami trawnymi też nieciekawie - naliczyłem ok. 20 martwych na ok. 100 m odcinku drogi przy ł?kach - żabki zginęły juz w drodze powrotnej z godów

amikosik 

Wysłany: 2005-04-11, 14:24   

W sobotę w górach sporo się tego kręciło po drogach.
Żab nie potrafię oznaczyć.

żmija.jpg
Plik ściągnięto 6697 raz(y) 240,01 KB

zabka3.jpg
Plik ściągnięto 6697 raz(y) 153,52 KB

zaba2.jpg
Plik ściągnięto 6697 raz(y) 227,18 KB

żabka1.jpg
Plik ściągnięto 6697 raz(y) 170,46 KB

traszka.jpg
Plik ściągnięto 6697 raz(y) 109,56 KB

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2005-04-11, 15:42   

żabka 1 i 2 to trawne. a "zabka3" to ropucha szara.
a cała czarna żmija po prostu piękna :mrgreen:
Dodane po roku:
Jo: żabka 1 to na pewno moczarowa

amphibia 

Wysłany: 2005-04-11, 18:31   

Nooo żmija piękna :oki: Chciałbym taki okaz zobaczyć :) Dzisiaj znalazłem nowe zalewisko pozimowe w lesie nie daleko domu, roiło się tam od skrzeku żab brunatnych (chyba trawnych, bo były dorosłe osobniki tego gatunku) znalazłem tam też kilka pkaietków innego skrzeku (jeszcze nie oznaczyłem wiec nie wiem jaki to)

Odpowiedz do tematu