PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy gatunek węża dla Polski
Autor Wiadomość
Jurek7 

Wysłany: 2011-03-10, 23:14   

Robert Maślak napisał/a:
Ewidentnie mamy do czynienia z "modą". Niektórzy z "poprawiaczy" często uważają, że robią dobrze, bo (o zgrozo!) przyczyniają się do większej bioróżnorodności.

To temat bardziej skomplikowany. I dotyczy wszystkich roślin i drobnych zwierząt.

Bowiem:
- Działalność człowieka zatrzymała prawie wszystkie naturalne zjawiska kolonizacji: powstały bariery ekologiczne, brak takich zjawisk jak powodzie...
- Wiadomo z danych prehistorycznych, że rośliny i zwierzęta które mają bardzo slabe zdolności rozprzestrzeniania się, po ustąpieniu lodowca rozprzestrzenialy się na północ setki razy szybciej, niż wynikałoby to ze zmierzenia odcinków, na które średnio migrują osobniki dorosłe/roznoszą się nasiona. Najwyraźniej, przypadkowe, nagłe przenoszenie się na setki kilometrów po niżu Europy jest... naturalne i powszechne.
- Przenoszenie dzikich roślin i zwierząt przez człowieka (najczęściej przypadkowe, np. z paszą, drewnem) było powszechne w czasach historycznych, i wiele izolowanych stanowisk opisanych przez przyrodników powstało przez introdukcję 10, 100, 300 lat zanim przyszedł naukowiec i opisał.
- zmiana klimatu powoduje, że mówi się o celowym przemieszczaniu gatunków na północ w celach ochroniarskim po to, by nadążyły za zmieniajacym się klimatem.

W sumie, jesli na drodze gatunku nie stoi żadna poważna bariera zoogeograficzna (np. ocean, dla ryb to wododział), to nie miałbym nic przeciwko przenoszeniu gatunku na północ po europejskim niżu - jeśli klimat jest nieodpowiedni, populacja sama wyginie. Jeśli się utrzyma - to prawdopodobnie w naturalnej dzikiej przyrodzie skolonizowałaby się sama.

pozdrowienia,

Jurek w nastroju odrobinę kontrowersyjnym :D

gadzinek 

Wysłany: 2011-03-15, 19:08   

Jurek7 napisał/a:
W sumie, jesli na drodze gatunku nie stoi żadna poważna bariera zoogeograficzna (np. ocean, dla ryb to wododział), to nie miałbym nic przeciwko przenoszeniu gatunku na północ po europejskim niżu - jeśli klimat jest nieodpowiedni, populacja sama wyginie. Jeśli się utrzyma - to prawdopodobnie w naturalnej dzikiej przyrodzie skolonizowałaby się sama.

Nie do końca się z Tobą zgodzę, bo wprowadzenie nowych gatunków do ekosystemu nie przyniesie nic dobrego, a może mieć bardzo negatywne skutki.
Możliwe, że za kilkadziesiąt lat ten gatunek dotarłby w to miejsce, ale należy pozwolić, aby przyroda rządziła się swoimi prawami, bo wprowadzenie jakiekolwiek obcego gatunku pociąga za sobą zachwianie ekosystemu, co w efekcie może prowadzić do jego zniszczenia, czy wyginięcia gatunków, które były tu od dawna.

Leontodon 

Wysłany: 2011-06-03, 19:13   

Czy to info zostało zweryfikowane?
K.K. Baczyński

Robert Maślak 

Wysłany: 2011-06-27, 23:05   

Około 150 km od najbliższego stanowiska, które leży w okolicach Brna, to dla takiego gatunku jak N.tessellata całkiem sporo. Hipotezie o naturalnym zasiedleniu przeczy także fakt, że nie występuje w zbiornikach rozmieszczonych "po drodze", między Morawami a polska granicą. To gatunek zdecydowanie plastyczny, gdy chodzi o wybór siedlisk, jeśli więc wędrowałby bez pomocy człowieka, zasiedliłby przede wszystkim zbiorniki położone bliżej Brna, a tych nie brakuje.
http://www.bearproject.org/

PawełB 

Wysłany: 2011-08-24, 17:33   

Hej .

Nie widziałem zaskrońca rybołowa, którego chyba jeszcze za wcześnie nazwać krajowym wężem. Natomiast jaszczurkę zieloną widziałem kilkanaście lat temu( inni ludzie w tym Dr. również ją stwierdził).

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2011-08-24, 23:00   

PawełB napisał/a:
Hej .

Nie widziałem zaskrońca rybołowa, którego chyba jeszcze za wcześnie nazwać krajowym wężem. Natomiast jaszczurkę zieloną widziałem kilkanaście lat temu( inni ludzie w tym Dr. również ją stwierdził).

Zaskroniec rybołów jest już w krajowej herpetofaunie, ale jaszczurki zielonej nikt w Polsce nie udokumentował i wiele mitów o tym krąży.

Niechaj fachmeni coś orzekną, Oczko do boju :>

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2011-08-25, 09:27   

Agent Tomek napisał/a:

Zaskroniec rybołów jest już w krajowej herpetofaunie
Na razie stwierdzono go na jednym stanowisku, przy czym traktowany jest póki co jako zawleczony. Nie traktowałabym go zatem jako krajowego gatunku.

oedippus 

Wysłany: 2011-08-25, 10:54   

O zaliczeniu owego gatunku jako "rodzimego" może decydować fakt ustanowienia stałej populacji - musi się zacząć rozmnażać w Polsce ; )
Jak widać, gatunek jest w ekspansji na co może mieć wpływ wiele czynników. Jednym z podstawowych jest dostatek pokarmu wpływający na większą przeżywalność młodych. Robi się za ciasno i węże szukają nowych terenów.

A co do głównego tematu dyskusji, to mam zaliczone wszystkie 13 gatunków płazów które można spotkać na Podlasiu, a z gadów zwinkę, żyworódkę, padalca, zaskrońca oraz żmiję ; )

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2011-08-25, 16:09   

Oczko napisał/a:
Na razie stwierdzono go na jednym stanowisku, przy czym traktowany jest póki co jako zawleczony. Nie traktowałabym go zatem jako krajowego gatunku.

A to psikus :shock: Słyszałem, że go stwierdzono w Polsce, to uznałem, że mamy go w faunie, ale jak gada zawleczono? Ktoś specjalnie wypuścił czy z transportem piwa od południowych sąsiadów przejechał?

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2011-08-25, 17:15   

Agent Tomek napisał/a:
A to psikus :shock: Słyszałem, że go stwierdzono w Polsce, to uznałem, że mamy go w faunie, ale jak gada zawleczono? Ktoś specjalnie wypuścił czy z transportem piwa od południowych sąsiadów przejechał?
Nie wiadomo, ale najbliższa stała populacja jest kawałek drogi za czeską granicą. Może go jakiś turysta przeniósł? A może to był wyjątkowo ruchliwy osobnik? :cool:

Łukasz Berlik 

Wysłany: 2011-08-26, 10:18   

A jest w ogóle jakaś oficjalna lista naszej herpetofauny (podobnie jak w przypadku awifauny), czy jest zależna od uznania danego naukowca, tzn. jeden zalicza do niej zaskrońca rybołowa, a drugi już nie? I czy na tamtym stanowisku stwierdzono tylko jednego osobnika, czy jakąś małą populację?

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2011-08-26, 11:55   

lukasz2888 napisał/a:
I czy na tamtym stanowisku stwierdzono tylko jednego osobnika, czy jakąś małą populację?

"The location in which N. tessellata was recorded in Poland lies 9,5 km North-Eastward from town of Havířov. The second author (BN) observed and photographed one juvenile specimen (Fig. 4) on the Polish side of the Olse River between the villages of Kaczyce Górne and Brzezówka (...) on July the 13th, "

"First records of the Dice Snake (Natrix tessellata) from the North-Eastern part of the Czech Republic and Poland" Petr Vlček, Bartłomiej Najbar and Daniel Jablonski. Herpetology Notes, volume 3: 023-026 (2010) (published online on 27 January 2010)

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2011-08-26, 23:34   

lukasz2888 napisał/a:
A jest w ogóle jakaś oficjalna lista naszej herpetofauny (podobnie jak w przypadku awifauny), czy jest zależna od uznania danego naukowca, tzn. jeden zalicza do niej zaskrońca rybołowa, a drugi już nie?
z tego co wiem nie ma oficjalnej listy ani niczego na kształt komisji która "zatwierdza" ptaki obserwowane w Polsce.

oedippus 

Wysłany: 2011-08-27, 02:49   

Ptaki są bardzo dynamiczną grupą zwierząt. Ciągłe obserwacje terenowe, zgłaszanie nowych zaobserwowanych perełek komisji faunistycznej w celu weryfikacji ma sens.
W przypadku płazów/gadów taki system raczej by się nie sprawdził, tudzież byłby martwym prawem.

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2011-08-27, 12:38   

Dlatego najbezpieczniejszą metodą wydaje mi się zaliczanie do krajowej herpetofauny tylko gatunków które mają na terenie naszego kraju stałe populacje. W takim przypadku ani rybołów ani czerwonolicy nie będą naszymi gadami. Pierwszy był stwierdzony tylko jeden raz jeden osobnik czyli nie można mówić o żadnej populacji, a drugi jeszcze się nie rozmnaża więc też populacji nie tworzy.

Odpowiedz do tematu