PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gady Sardynii
Autor Wiadomość
szymbz 

kuling

Wysłany: 2007-05-20, 14:57   Gady Sardynii

Hej,
26.04-6.05 przebywałem na Sardynii w celach urlopowych :)
fotografowałem wszystko co żywe, ptaki można obejrzeć na www KULINGa: http://www.kuling.org.pl/fotonotes/index.html

ważki i motyle na Forum Entomologicznym:
http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=2693
http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=2692

a gady tutaj :)

(niedługo jeszcze pokuszę się o kilka ogólnych uwag w dziale turystyka zagraniczna )

sfociłem co widziałem, a widziałem jeszcze tylko
ostajnicę trójpalczastą Chalcides chalcides, której nie udało mi się sfotografować (więc i 100% pewności nie mam)

tymczasem na zdjeciach:
1. ostajnica nakrapiana Chalcides ocellatus - miejscami liczniejsza (okolice Valledoria, północne wybrzeże wyspy)
2. jaszczurka A (?murówka ruinowa Podarcis sicula?)
- poproszę o komentarz i może oznaczenie - bardzo rozpowszechniona, szczególnie we wsiach, ale i poza nimi też. Ten przykład kanibalizmu(?) to chyba nie z powodów konsumpcyjnych?
3. jaszczurka B - liczna ale tylko w jednym miejscu na skalnym wybrzeżu w zachodniej części wyspy (Groty Neptuna k. Alghero) - co to?
4. jaszczurka C - małe coś, kompletnie nie wiem co (oryginał miał ok. 7 cm). Pewnie nieoznaczalne z takiej foty. Wygrzebałem ją w stercie gałęzi razem z połozem żółtozielonym
5. połoz żółtozielony Coluber viridiflavus - jak już zacząłem szukać węży w zakrzaczeniach - to dwa takie po ponad metr wynalazłem w 20' i potem nic.
6. gekkon murowy Tarentola mauretanica - o ile to on :) - spotkałem tylko dziko (skały nadmorskie) i półdziko (betonowe studnie itp.) - w domu ich nie miałem.
7. żółw grecki Testudo hermanni - tylko jednego spotkałem, ajk sobie gdzies szedł. To ten gatunek?

Pozdrawiam i dzięki za komentarze, szczególnie taksonomiczne :)
Szymon

Chalcides ocellatus.jpg
Plik ściągnięto 3603 raz(y) 149,39 KB

jaszczurka A1.jpg
Plik ściągnięto 3617 raz(y) 112,35 KB

jaszczurka A2.jpg
Plik ściągnięto 3555 raz(y) 93,27 KB

Jaszczurka B.jpg
Plik ściągnięto 3702 raz(y) 110,46 KB

Jaszczurka C.jpg
Plik ściągnięto 3610 raz(y) 113,73 KB

Ostatnio zmieniony przez szymbz 2007-05-20, 15:03, w całości zmieniany 1 raz  

szymbz 

kuling

Wysłany: 2007-05-20, 14:59   

cd. fot.

Coluber viridiflavus.jpg
Plik ściągnięto 3569 raz(y) 119,39 KB

Tarentola mauretanica1.jpg
Plik ściągnięto 3593 raz(y) 126,95 KB

Tarentola mauretanica2.jpg
Plik ściągnięto 3586 raz(y) 83,59 KB

Testudo hermanni.jpg
Plik ściągnięto 3576 raz(y) 113,75 KB

Joanna 

Wysłany: 2007-05-20, 17:34   

Hej, w sumie świetnie sobie sam poradziłeś. Jeśli mogę - dla przyjemności spróbuję to pooznaczać. Uwilebiam takie zadania :) C - To kto wie, może C to Algyroides fitzingeri ale oczywiście z takiego zdjęcia to wróżenie z fusów. Wiadomo tylko że ma łuski mocno wręgowane i jest b. mała i brązowa ;-)
Żółw musi byc greckim bo oprócz tego jest tam tylko błotny. Poznaje się od śródziemnomorskiego po liczbie tarczek nad ogonem, z tego zdjęcia chyba się nie da (no a właściwie nawet widać że sa dwie).
http://www.herpetologia.w...recki%20tyl.htm
B - może być Podarcis tiliguerta (często ponoć mogą byc paskowane). A1 wygląda na Podarcis sicula. Co do A2 ie jestem pewna w sumie Lacerta bedriadae wygląda podobnie. Do reszty oznaczeń nie mam uwag.

szymbz 

kuling

Wysłany: 2007-05-20, 23:50   

Hej,
dzięki za trud,
co do jaszczurek A - było ich wszedzie pełno i mam sporo zdjęć. Wydawało mi się, że A2 to kolejna z nich ale faktycznie zdjęcie zrobione nie we wsi ani nawet nie przy drodze tylko na skraju lasu sosnowego i morza - jakby inne siedlisko... No i te zielone wiejskie nie zjadały się nawzajem :) i chyba nawet nie próbowały... Tylko, że Lacerta bedriagae wg opisu na herpetologia.waw.pl jest górskim gatunkiem... a to było samo wybrzeże morza bez charakteru górskiego (a taki charakter np. miało miejsce, gdzie sfotografowałem jaszczurkę C czyli zapewne jak piszesz P.tillguerta).
Jaszczurka B - ja sobie myślałem, że to jakas "młoda", która z czasem np. zzielenieje. Może podeślę oryginalną fotkę (ciut lepsza niż ten kadr).
jaszczurki A i C - mam pełno ich fot, choć ta tokująca para była szczególnie urokliwa.
Pozdrawiam
Szymon

Joanna 

Wysłany: 2007-05-21, 07:20   

szymbz napisał/a:
. No i te zielone wiejskie nie zjadały się nawzajem i chyba nawet nie próbowały...
Wiele jaszczurek to robi jeśli tylko ma okazję - nasze jaszczurki zwinki też....
Cytat:
Tylko, że Lacerta bedriagae wg opisu na herpetologia.waw.pl jest górskim gatunkiem...
Tak, ściśle górskim jest i jeszcze znalazłam jeden kompakt na którym mam sporo zdjęć jaszczurek przesłany od kolegi z Belgii - L. bedriagae ma delikatniejszy pyszczek. Na obydwóch A jest pewnie P. sicula. nawet znalazłam zdjęcie z niebieskawym podgardlem u P. sicula o czym nikt w opracowaniach nie pisze. Generalnie mam taki minikluczyk odnoścnie jaszczurek Sardynii i tam porównuje się układ tarczek na głowie, kształt łusek na grzbiecie w okolicy krzyżowej, kolor spodu ciała i czy ciało jest ogólnie spłaszczone czy nie.
Cytat:
Jaszczurka B - ja sobie myślałem, że to jakas "młoda", która z czasem np. zzielenieje. Może podeślę oryginalną fotkę (ciut lepsza niż ten kadr).

Na B to zapewne para jest bo sa tej samej wielkości - samica brązowa, samiec zielony.

humbert_humbert 

Wysłany: 2014-05-30, 09:39   

Skamielina gekona wygląda pierwszorzędnie :) Gratulacje!

Odpowiedz do tematu