PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
studnia dla nietoperzy
Autor Wiadomość
krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-04-20, 15:02   studnia dla nietoperzy

W okolicy gdzie mieszkam nie ma za wielu obiektów gdzie nietoperze mogłyby zimować.
Ostatnimi czasy dowiedziałem się o pewnej studni-pozostałoci po pompowni wody do gorzelni. Studnia ta zlokalizowana na górze w lesie, jest wymurowana cegł? na całej głębokoci, ma jakie 2 m rednicy i głębokoć jaki 7 m (pierwotnie miała co około 20). Na dzień dzisiejszy po całej pompowni pozostała w ziemi dziura w podanych wczeniej rozmiarach. Pomijaj?c fakt że kto lub jaki zwierzak może tam wpać to przeszła mi przez głowę myl aby zabezpieczaj?c tę dziurę pomyleć o nietoperzach.
Studnia ta leży na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego i podlega Lasom Państwowym... nie sztuka narobić szumu że zagaraża to powszechnie pojętemu bezpieczeństwu. LP pewnie wysłałyby pracowników którzy te resztki studni zasypi? kamieniami i piaskiem i problem bylby rozwi?zany - ja widziałbym to (po odpowiednim przerobieniu) jako zimownie dla nietoperzy.
Jak bycie mi proponowali załatwić tę sprawę :?: S? jakie w takiej sytuacji paragrafy :?: Może kto sie spotkał z podobn? sytuacj? :roll:
z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki (niebawem postaram sie zał?czyć tu zdjęcia)
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-20, 15:35   

nie mam chwilowo czasu to napiszę tylko tyle - ?WIETNY POMYSŁ!

i trzeba się nad tym serio zastanowić - może użytek ekologiczny? ;)
i warto by najpierw (w zime) zejć do tej studni i sprawdzić czy co tam zimuje - w razie czego zawsze to masz gotowe argumenty bo na zasadzi "prawdopodobnie zimuj?" to wiesz... :|

ale generalnie takie miejsca warto zabezpieczać i przy tym można zrobić trochę szumu - tego pozytywnego oczywicie ;) :D

MoLoS.pl - ekspertyzy

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-04-20, 15:46   

mogę sie posłużyć prowokacj? i podłożyć tam te moje dwa nieżywe nietoperki :mrgreen: - ich mierć nie poszłaby przynajmniej na marne.
Po trupkach do celu :D

Marfu 

Wysłany: 2004-04-20, 16:00   

Konkretnie. Na terenie sasiedniego parku (G-LPK) jest studnia - uzytek ekologiczny. Zalatwil to Jacek Hila, pracownik parku - skontaktuj sie, albo napisz do mnie mailem, to Ci podam jego maila. Obecnie zalozona przez wlasciciela jest klapa z zerdzi sosnowych, ale trzebaby zrobic lepsza.
Jacka moznaby zapytac o pracownikow Parku, czy by sie tym nie mogli zajac. A moze nadlesnictwo daloby troche drewna? A kto jest wlascicielem - Nadlesnictwo, czy osoba prywatna? Napisz jak najwiecej.

Batman 

Wysłany: 2004-04-22, 18:51   

Przy tego typu obiekach istotna jest głębokoć, ale też materiał z jakiego została zrobiona:
Jeli jest to kamienna lub ceglana studnia, to s? duże szanse, że co tam zimuje (dużo szczelin - jeli nie ma to można zrobić ! tylko latem!), jeli betonowa, to warto sprawdzić czy jes duża ilosć przerw między kręgami, bo w gładkich studniach raczej nie zimuj?, ew. parę.

Marfu 

Wysłany: 2004-04-22, 19:01   

Zimuja tez w gladkich, chociaz rzadziej. Pamietam studnie, betonowa, a jak sie zajrzalo to na pierwszych dwu metrach bylo juz kilkanascie nietoperzy...

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-04-23, 10:34   

"dorwałem" sie wczoraj do cyfrówki więc zamieszcze kilka zdjęć aby zobrazować to o czym pisałem wczeniej.
Przy okazji robienie zdjęć przyłapałem dwóch goci którzy demontowali ze studni stalowe belki i rury... z drugiej strony może to i lepiej że zrobili to teraz niż jakby mieli niszczyć to co (mam nadzieje że) powstanie.

dziura_1.jpg
Plik ściągnięto 7298 raz(y) 146,67 KB

dziura_5.jpg
Plik ściągnięto 7298 raz(y) 68,03 KB

dziura_6.jpg
Plik ściągnięto 7298 raz(y) 54,88 KB

Batman 

Wysłany: 2004-04-23, 16:20   

Wygl?da imponuj?co!
Warto przy zabezpieczaniu rozdmuchać t? sprawę i przy okazji zrobić jak? prelekcję o nietoperzach, jakie pogadanki z miejscowymi lenikami ( odnosi skutki - info w postaci stwierdzonych dziupli z nioetoperzami zimuj?cymi)

noctilio 

Wysłany: 2004-05-24, 09:53   

Badałem nietoperze na terenie tego Parku kilka lat i taka studnia to dla mnie duża niespdzianka, zapewne strażnicy Parku też o niej nie wiedz?. Z tego co wiem w Parku realizowany jest program ochrony nietoperzy, bo pytali mnie o skrzynki, więc warto by poł?czyć te sprawy i wł?czyć studnię do programu. Proponuję skontaktować się z dyrektorem Brodnickiego PK oraz nadlenictwem. Jeli to teren LP to wszystkie działania musz? mieć aprobatę Lasów Państwowych. Jaka jest rednica studni? Jeli byłyby jakie kłopoty chętnie służę pomoc?,

Noctilio

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-06-30, 15:19   

noctilio napisał/a:
[...]zapewne strażnicy Parku też o niej nie wiedz?[...]

nie wiem jak strażnicy ale Dyrektor PK wie o jej istnieniu tyle że był przekonany, że studnia jest całkowicie zasypana. Ma na jej temat rozmawiać z władzami LP (na dzień dzisiejszy teren na którym stoi studnia jeszcze nie leży w obrębie PK ale ma sie to niebawem zmienić).
Wstępnie odradziłem Dyrektorowi pomysł montowania na studni metalowej kraty (metalowe elementy studni widoczne na zdjęciu były akurat demontowane przez złomiarzy-tambylców, gdy się zjawiłem by porobić zdjęcia).
Opcje montażu betonowej płyty "na dziurze" tj. czy takowa by sie sprawdziła i jak miałaby wygl?dać pozostawiam więc Tobie Noctilio.

[ Dodano: 22-08-05, 21:47 ]
sprawa studni "drgnęła" i co ważne - w dobrym kierunku :mrgreen:

Marfu, poproszę o namiar na Jacka Hilę

Odpowiedz do tematu