PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ranny/osłabiony nietoperz - co z nimi robić
Autor Wiadomość
nettie 

Wysłany: 2006-07-18, 18:02   Ranny/osłabiony nietoperz - co z nimi robić

BEZPOŚREDNIA POMOC NIETOPERZOWI.

Znalezionego nietoperza należy zabezpieczyć przed dostępem do niego psów i kotów.
Szczególnie należy zwracać uwagę na koty, ponieważ zwierzęta te mogą dostać się niemal wszędzie i są bardzo dużym zagrożeniem dla nietoperzy. Jeżeli więc w mieszkaniu jest kot, nie powinien móc wchodzić do pomieszczenia, gdzie przebywa nietoperz.
Jeżeli nietoperz nie ma uszkodzeń ciała, to prawdopodobnie jest wycieńczony i odwodniony.
Do jedzenia należy mu podawać zakupione w sklepie zoologicznym larwy - mączniki lub drewnojady.
Mączniki są mniejsze, średnio 2 - 3cm długości, żółtobrązowawe lub mlecznożółte. Drewnojady są dużo większe i twardsze, ale podobnie zbudowane, z ciemniejszym łebkiem i okrężnymi brązowymi pręgami na segmentach ciała. Mączników powinien zjeść ok. 50 dziennie, a drewnojadów - kilka. Drewnojady są pożywniejszym pokarmem dla nietoperza i chętniej je zjada, jednak w przypadku mniejszych nietoperzy należy zwracać uwagę , czy larwa nie jest dla niego za duża i wybierać mniejsze.
Można mu również podawać chrabąszcze majowe w ilości 10 - kilkanaście, w zależności ile zechce.
Drewnojady należy nietoperzowi podawać przodem larwy do pyszka, podając mu larwę od strony grzbietowej głowy, aby larwa go nie gryzła. Można jej wcześniej przygnieść głowę, jeżeli nietoperz sobie nie będzie sam radził.
BEZWZGLĘDNIE NALEŻY PODAWAĆ NIETOPERZOWI WODĘ. Można mu nalać do małego niskiego pojemniczka np. w pokrywce od słoika, zwracając uwagę na to, aby pokrywka ta była dokładnie wymyta. Woda powinna być chłodna ( nie bardzo zimna ) lub o temp. pokojowej. Najlepiej przegotowana. Nie może być ciepła.
Można również nabrać wody do małej strzykawki i powolutku kropelkami podawać mu do pyszczka, jeżeli sam pije. Nie należy mu podawać wody na siłę, jeżeli napił się i przestał pić. Należy też uważać, aby woda nie poleciała mu do noska, a więc należy to robić powoli i wcześniej sprawdzić strzykawkę w użyciu, bo można wycisnąć jednym ruchem zbyt dużo wody.
Nietoperza można trzymać w pudełku po butach, w którym powinny być niewielkie ( ok. 1 - 1,5 cm średnicy ) otwory, co najmniej 30, aby był przewiew. Otwory należy wykonywać zanim nietoperz tam trafi, aby go nie uszkodzić. Nietoperz w nocy zechce się wydostać i będzie wygryzał większe otwory - należy uwżać, aby nie uciekł, podobnie może sobie sam podnieść pokrywę pudełka. Pudełko nie może być pokryte lakierem, błyszczące. Powinno być ze zwykłej tektury.
Nietoperza trzeba w możliwie najkrótszym czasie przekazać do ośrodka zajmującego się rehabilitacją tych zwierząt.

BEZPOŚREDNIA POMOC NIETOPERZOWI - UZUPEŁNIENIE.

Zdarza się, że w sklepie zoologicznym nie ma ani mączników ani drewnojadów. W takim wypadku można mu kupić świerszcze - najlepiej małe lub średnie.

kania ruda 
specjalistka;)

Wysłany: 2006-07-19, 08:46   

Ale to co napisalas tyczy sie chyba tylko chorych nietoperzey. uwzam ze nie nalezy sie tak zajmowac nietoperzem ktory po prostu wleci do mieszkania i siadzie sobie na scianie...

Rey 

Wysłany: 2006-07-19, 09:33   

kania ruda napisał/a:
uwzam ze nie nalezy sie tak zajmowac nietoperzem ktory po prostu wleci do mieszkania i siadzie sobie na scianie...

Oczywiście że nie - w takim wypadku wystarczy zgasić światło i otworzyć szeroko okno a nietoperek sam sobie bez problemu wyleci :]

kania ruda 
specjalistka;)

Wysłany: 2006-07-19, 10:10   

Rey napisał/a:
sam sobie bez problemu wyleci

Albo mu sie tak spodoba ze zostanie :)

nettie 

Wysłany: 2006-07-19, 18:27   

Tu chodzi o nietoperze osłabione, które znajduje się np. na chodniku, koło domu, itp. Nietoperz prowadzi nocny tryb życia i fakt, że w dzień przebywa w miejscu nietypowym dla siebie, świadczy, że coś z nim jest nie tak. Jeżeli nietoperz lata i przypadkiem wleci do mieszkania, to jest to część jego życiowej aktywności. Wiele nietoperzy jest znajdywanych w pobliżu domów, na balkonach - osłabione, głodne, nie dające sobie rady. Natomiast jeżeli kogoś to nie porusza, no to trudno - tu potrzebna jest wrażliwość na inne stworzenia.

Cichy 

Wysłany: 2007-08-17, 20:27   

ja miałbym raczej takie pytanie : jesli mi nietoperz zamieszkał na dworze to co mam z nim zrobic? Wszedzie leza bobki ale mysle ze ich bedzie wiecej wiec co mam z nim zrobic? :?:

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2007-08-18, 13:02   

Hmmm wiesz nietoperze są pod ochroną... Wyeksmitować ich za bardzo nie ma jak, wyniosą sie same - jesienią. Możesz podłożyc jaką deseczke aby na nią padały "bobki".

Jeśli nie są zbyt uciążliwe... ja bym je zostawił w spokoju :) Jak napisałem jeszcze parenascie tygodni i bendą szukały zimowiska. Jak już sie wyniosą uszczelnij wszelkie otwory i zakamarki. Wtedy nie wrócą ;)

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

Cichy 

Wysłany: 2007-08-18, 13:41   

no tak wszystko było by dobrze ale po 1: tego "otworu" nie da sie zamknąć po 2: obok ma kojec moj pies i w nocy mnie to denerwuje i wiem ze sa pod ochroną dlatego sie pytam :D :P pozdro

Cichy 

Wysłany: 2007-08-18, 13:42   

aha i sa uciążliwe

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2007-08-18, 14:01   

Ale uciążliwe w jakim sensie?

Cichy 

Wysłany: 2007-08-18, 17:15   

są uciążliwe bo mam całe czarne schody (dosłownie)1 probowalem podstawic deske a ten w inne miejsce teraz robi "bobki". 2 przeszkadzają w nocy budzą mnie jak podlecą do psa a pies jest 4 cm od niego (tam gdzie nocuje)3 i przeszkadza to rowniez sasiadą 4
Ostatnio zmieniony przez Cichy 2007-08-18, 17:17, w całości zmieniany 1 raz  

Cichy 

Wysłany: 2007-08-18, 17:17   

dobra ale moze mi ktos powiedziec jak sie go pozbyc :D ? znaczy w sensie ze nie zabic albo cos bo sa pod ochroną ale cos trzeba zrobic bo niewiem czy w ostatnia noc nie spaly tam 2 nietoperze

nettie 

Wysłany: 2007-08-20, 14:23   

A nie da się coś zrobić z psem, żeby nie był tak blisko?

Cichy 

Wysłany: 2007-08-22, 13:44   

niestety nie... bo pies tam ma kojec

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2007-08-22, 15:59   

Tylko nie rozumiem dlaczego jedno przeszkadza drugiemu...

Pies ujada/szczeka jak widzi nitoperki?

Odpowiedz do tematu