PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje nietoperzy
Autor Wiadomość
srobka 

Wysłany: 2015-11-13, 19:23   

Jestem nowa.
Kilka dni temu znalazłam nietoperza leżącego płasko na chodniku z rozłożonymi skrzydłami...biorąc pod uwagę porę roku oraz pore dnia(ok 8 rano), myślałam ze jest martwy lecz po delikatnym trąceniu go widziałam ze żyje. Bez wahania przeniosłam go na rękaw kurtki i takiego skrzeczącego przyniosłam do pracy. Mroczek posrebrzany. Był ze mną trzy dni i zakochałąm się w tych istotach...zawsze mnie fascynowały ale tak bliskiego kontaktu nie miałam. Mam nadzieje że jest teraz pod dobrą opieką i ma się dobrze.
Ale teraz inne pytanie, czy 30 robaków białych to dla dorosłego zwierzaka za dużo? Facet który go ode mnie przejął stwierdził że jest zdrowy ale chyba go przekarmiłam...
I inne pytanie, czy takiego nietoperza mozna o tej porze wypuścic nie dokarmiając go wczesniej? Bo tak mi sugerowano telefonicznie.
Ehh..nie sadziłam ze nietoperze sa tak cudowne.
I ostatnie...gdzie mogę się dokształcić w dziedzinie nauki o nietoperzach wykluczając studia i literature czytaną?

GrandTheft 

Wysłany: 2016-11-08, 16:30   kolejne łowy na nietoperze

Czołem! Po raz kolejny chcę zaprezentować Wam nietoperzowy film. Materiał nagrywany w lasach Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej.
LINK: łowy na nietoperze

merlo 

Wysłany: 2016-11-11, 12:38   

hej, proszę o wymienienie pozostałych 'Polskich gatunków ze zrośniętymi u nasady uszami', bo ja się nie znam :oops: , dzięki, Monika

GrandTheft 

Wysłany: 2016-11-13, 18:01   

Śpieszę z odpowiedzią- chodziło mi o mopki i 2 gacki. I faktycznie to może być zbyt duży skrót myślowy. Muszę dać sprostowanie. Dzięki za zwrócenie uwagi, Łukasz

EP 

Wysłany: 2016-11-17, 22:38   Mam dwa nietoperze w domu

Witam, prosze o poradę mam dwa nietoperze latające mi po domu. Wczoraj był jeden, znalałam go na ścianie i delikatnie wypuściłam przez otwarte okno. Dzisaj wróciłam z pracy i są dwa chyba kolejne. Jednego udało się złapać i puscilam na strych a drugi chyba wpadł za szafkę w kuchni. Co mam robić? Pierwsze pytanie to czy wypuścić je na zewnątrz czy zostawić na strychu z zamkniętym oknem i co z tym w kuchni ? Jak nie wyjdze czy nic mu niebedzie,czy czeka mnie demolka i rozkręcanie szafek? I czy jak otworze drzwi od strychu na noc to one się odnajdą?
Mieszkam w domku jednorodzinnym i trwa remont elewacji najprawdopodobniej wleciały do domu przez wentylacje. Obawiam się ze zostały wybudzone, co mam zrobić aby je uchronić i aby dotrwały do wiosny. To malutkie okazy bardzej czarne niz brązowe, bez agresji. Cudowne nawet bym powiedzala. Bardzo prosze o pomoc.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2016-11-20, 19:35   

GrandTheft, z całym szacunkiem... ale lektor (zwłaszcza forma) nie do zniesienia ;) Być może, kwestia gustu a jak wiadomo o gustach... itd

EP, najlepiej jak byś wrzuciła fotki nietoperków. Jeśli chodzi o działanie to najlepiej spróbować je wypuścić na zewnątrz. Jesli się nie uda to daj znać będziemy myśleć i kontaktować z lokalnymi chiropterologami

MoLoS.pl - ekspertyzy

GrandTheft 

Wysłany: 2016-11-21, 09:35   

mopek, Hej, hej - słuszne stwierdzenie - kwestia gustu :)

Prukfa 

Wysłany: 2018-08-25, 21:38   Nietoperze w budce

U mnie na działce, (Łosie gmina Radzymin) w budce którą powiesiłem na szczytowej ścianie domku w połowie sierpnia stwierdziłem obecność nietoperzy. W połowie lipca nie było jeszcze żadnych oznak ich obecności. Kiedy wiedziony ciekawością zaświeciłem w otwór wylotowy zauważyłem co najmniej dwa małe nietoperze. Jak tylko zobaczyłem, że siedzą w środku zostawiłem je w spokoju, więc wiele się nie naoglądałem. Budka ma szerokość wewnętrzną 3,5 cm, a siedzące na tylnej ścianie, przytulone do siebie nietoperze zajmowały może połowę tej szerokości, były pod samym daszkiem. Wydawały się być czarne ze szpiczastymi uszkami, ale widziałem je tylko przez sekundę czy dwie. Dzisiaj ciągle jeszcze tam siedziały, bo ilość odchodów pod budką chyba się zwiększyła, a z resztą z budki dobiegały czasami dosyć głośne dźwięki. Było to jakby terkotanie czy powolne pobzykiwanie - nigdy przedtem nie słyszałem takich odgłosów więc ciężko mi je opisać. Budkę skleciłem raczej z chęci zrelaksowania się przy majsterkowaniu niż z nadziei na jej zasiedlenie toteż obecność w niej nietoperzy wielce mnie zaskoczyła, zwłaszcza że zrobiona jest z płyt wiórowych ze starych szafek.

Prukfa 

Wysłany: 2018-09-21, 13:28   

Dzisiaj znowu zajrzałem do budki i zobaczyłem je wyraźniej, bo jeden był bliżej wylotu. Wyglądają mi jak nocki wąsatki.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2018-09-25, 10:09   

gratulacje bo to faktycznie wyjątkowa sytuacja. Ja po powieszeniu 100 skrzynek w Puszczy Kozienickiej po roku miałem tylko 3 gacki w jednej z nich.

takie miejsca jak u Ciebie lubią wykorzystywać karliki podczas sezonowych wędrówek ale bez zdjęcia nic nie zrobimy...

PS
Twój przypadek pokazuje, że wieszanie przy domach skrzynek dla nietoperzy ma sens. Jeszcze raz gratuluję!

MoLoS.pl - ekspertyzy

Prukfa 

Wysłany: 2018-09-28, 15:01   

Dziękuję. Dzisiaj zauważyłem, że nietoperze w budce się jakoś wymieniły. Teraz siedzą tam większe i bardziej brązowe okazy. Próbowałem nawet zrobić im zdjęcie telefonem ale marnie wyszło i właściwie niewiele na nim widać.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2018-10-03, 12:23   

strasznie słabo widać... przydałoby się lepsze foto. Gdybym miał strzelać to chyba w borowca

MoLoS.pl - ekspertyzy

Prukfa 

Wysłany: 2018-10-21, 17:42   

Nietoperze (brązowe) ciągle jeszcze siedzą w budce mimo, że już po dwudziestym października.

pasjonat 

Wysłany: 2018-11-26, 22:28   

Dzisiaj 26.11.o 17.00 kilka nietoperzy tak ok. 10 szt. latało w parku było +2 st. C

Odpowiedz do tematu