PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje nietoperzy
Autor Wiadomość
WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2012-02-02, 01:06   

Żeby nie było, że tylko o klockach gadamy - ładna rodzinka z jednej z beskidzkich jaskiń :)

noce1.jpg
Plik ściągnięto 458 raz(y) 75,36 KB

K. Popper

Krecik1969 

Wysłany: 2012-02-02, 12:58   

Byłem ostatnio na liczeniu z Grzegorzem ,za co dzięki , spędziłem czas przyjemne z pożytecznym,i robię to co lubię A na dodatek on to tak ciekawie opowiada i najwaznejsze jest od kogo czerpać wiedzę i sie uczyć :res: Pomału załapuje ,ale i tak jeszcze masa do zrobienia w tym temacie ,chce dojść do takiej wiedzy aby wchodząc gdzieś i widząc ,potrafił określić,co tam wisi ;)

Z tunelu w Poznańskich fortach ;)

Andrzej S 

Wysłany: 2012-03-12, 01:24   

Dziś natknąłem się na nietypowy, jak dla mnie, zwiastun zbliżającej się wiosny. Dwa nietoperze, które wyszły z dziupli, aby wygrzewać się na słońcu :grin: Czy dobrze myślę, że to Borowce wielkie? Kiedy przechodziłem pierwszy raz był tylko jeden a 20 min. później już dwa.

[ Komentarz dodany przez: krotom: 2012-03-12, 06:57 ]
:res:

DSC05454a.jpg
1
Plik ściągnięto 430 raz(y) 123,92 KB

DSC05457a.jpg
2
Plik ściągnięto 427 raz(y) 75,35 KB

DSC05472a.jpg
3
Plik ściągnięto 460 raz(y) 148,09 KB

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2012-03-12, 02:39   

Tak jest, borowce wielkie.

K. Popper

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2012-03-12, 14:42   

Andrzej S, gratuluję obserwacji :-D podaj jeszcze lokalizację gdzie to miało miejsce

Andrzej S 

Wysłany: 2012-03-12, 23:05   

WJG, dziękuję za potwierdzenie.
mopek, Dziękuję, Borowce spotkałem w lesie nieopodal ul. Piołunowej w Radojewie. Tuż za granicą Poznania. UTM: XU31

[ Komentarz dodany przez: mopek: 2012-03-12, 23:10 ]
dzięki! :-D

ruda 

Wysłany: 2012-03-23, 22:04   

Witam.
Jestem tu po raz pierwszy i nigdy nie interesowały mnie nietoperze, aczkolwiek wychodząc z moim psem na spacer wieczorami około godz. 20 do 23 widzę jak lataja nietoperze pod moim blokiem i nie byłoby w tym nic dziwnego dla mnie lecz nigdy ich nie słyszałam a teraz od kilku dni strasznie "skrzecza" (na poczatku myslałam ze to sokół czy jakiś inny ptak bo podobnie brzmiało )lecz napewno to nietoperz :) , niewiem czy sie nawołuja czy co bo lataja tak jakby w parach, czasem wyglada to tak jakby się ganiały i wołały za sobą. Mieszkam w centrum małego miasteczka i zaobserwowałam że wylatyja zwiezy kościelnej w centrum miasta :)
Bardzo zaintrygowala mnie ta sytuacja i wychodze specjalnie na dłużej z psem by posiedziec na ławce i poobserwować jak lataja a ich głos jest naprawdę intrygujący. Pozdrawiam serdecznie wszystkich -ruda :)

Batman 

Wysłany: 2012-03-24, 21:09   

Pewnie masz do czynienia z zajęciem kryjówki dziennej po opuszczenia zimowiska. Ale czy to kolonia rozrodcza i młode samice latają czy kwatera samców ciężko z Twojego opisu wywnioskować.
Czy ta wieża jest dobrze izolowana, tzn. nie ma ubytków w dachu, jest całkiem pokryta? i jak jest duża, może jakieś zdjęcia podeślesz zrobione za dnia?

ruda napisał/a:
teraz od kilku dni strasznie "skrzecza"

Skrzeczą w locie czy przed wylotem z kryjówki?

ruda 

Wysłany: 2012-03-25, 13:01   

Skrzeczą w locie , a wierza koscielna jest wysoka http://www.google.pl/imgr...1t:429,r:4,s:10
kościół jest nie uzywany zima praktycznie dopiero w miesiacach letnich są tam msze a wydaje mi sie ze wylatują z tego "drewnianego " dużego okna , nietoperze są duże jak na moje nieprofesjonalne oko.

mikus.zet 

Wysłany: 2013-12-11, 21:48   

Gdynia Pustki Cisowskie, Osiedle Zamek - dziś po zmroku głosy godowe mroczka posrebrzanego.

żabol 23 

Wysłany: 2014-03-03, 18:31   

Witam, dzisiaj około godziny temu, przed moim oknem śmignął nietoperz, byłem pewien że to wypasiony samiec kosa, ale nietoperz zatoczył koło nad ogrodem i zniknął za drzewami sąsiadów :) . Jak myślicie, jaki to mógł być gatunek ? Był naprawdę duży :tup:

michałB 

Wysłany: 2014-04-20, 21:55   

Witam!
Wczoraj 19.04.2014 okolice stadionu miejskiego w Drezdenku 21 borowców wielkich wylatujących na noc z dziupli umiejscowionej w starej sośnie. Nietoperze wylatywały w czterech turach.
20.04.2014- 19 borowców wielkich wyleciało z tej samej dziupli, jednak po 15 minutach ze względu na padający deszcz osobniki te wróciły z powrotem do dziupli.
Wykonałem dokumentację w postaci nagrań z detektorem. Pzdr!

ełek 

Wysłany: 2014-06-15, 12:56   

Po 4 latach przerwy, nocek orzęsiony znów przesiaduje w mojej altance (Rytro); wcześniej przez 3 lata (od 2008 do 2010 r.) wykorzystywał ją jako kryjówkę dzienną (o czym pisałem WJG), następnie słuch po nim zaginął, ale jak widać się stęsknił ;) (zakładajac oczywiście, że jest to ten sam osobnik)

ełek 

Wysłany: 2014-06-15, 15:46   

merlo

A zapraszam w moje piękne, górskie okolice ;)
Już w 2008r. prof. Wołoszyn potwierdził, że jest to nocek orzęsiony, a 2 lata później WJG nieco przypadkowo dowiedział się o moim "gościu".
Przesyłam dwa zdjęcia nocka, pierwsze zrobione podczas jego wizyty 6 lat temu, drugie jest dzisiejsze.
Zazwyczaj nietoperz pojawiał się w drugiej połowie maja i przesiadywał do końca września. Nie wiem jak było w tym roku, bo ze względu na studia, niestety rzadko pojawiam się w rodzinnych stronach... ;)

em1.jpg
Plik ściągnięto 2018 raz(y) 46,15 KB

em2.JPG
Plik ściągnięto 417 raz(y) 97,1 KB

merlo 

Wysłany: 2014-06-15, 22:40   

ja też chcę! gratuluję gościa! ;)

Odpowiedz do tematu