PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje nietoperzy
Autor Wiadomość
echen 

Wysłany: 2004-12-22, 18:29   Chłop żywemu nie przepuci? Szybciej już baba albo pleban.

Drugi dzień eksploracji dziewiczych terenów (nie tkniętych nog? chiropterologa). Dzi szukałem ziemianek w dolnym biegu Pisy (prawy dopływ Narwi). Pocz?tek zwiastował "bryndzę" ale tylko do momentu gdy zaczęły się piwnice z kamienia (w jednej z nich dobiłem do 20 osobników). Na 14 piwnic 5 było zajętych przez nietoperze.
Ogółem: 18 Pa; 15 Mn; 6 Md; 2 indet. (jednego z nich tylko było słychać).

W jednym obejciu żona gospodarza pochwaliła mi się że przez kilka zim już ze 20 nietoperzy załatwiła kijkiem :x , bo jak się wyraziła, kiedy jeden wpl?tał jej się we włosy. Nie pomagały żadne kontrargumenty, mogłem jedynie j? okłamać, że nie ma w jej ziemiance nietoperzy (a było 5). Od tubylców dowiedziałem się też, że wczoraj na polecenie proboszcza brali udział w usuwaniu nietoperza z kocioła, który to hibernował za ołtarzem. Trafiłem nawet do miejsca, gdzie został porzucony, niestety, dzi go już tam nie było a z proboszczem nie mogłem porozmawiać bo akurat rozpoczynał obrzędy pogrzebowe. :evil:

Dzi będ?c w terenie dowiadczyłem braku kilku przedmiotów które dobrze jest mieć poszukuj?c nietoperzy:
1) saperki :!: (jej brak uniemożliwił mi wejcie do ciekawie wygl?daj?cej z zewn?trz piwnicy, której drzwi były przysypane i przymarznięte);
2) kawałka cienkiego patyka (chc?c oznaczyć nietoperza w jednym przypadku musiałem ruszyć go delikatnie - w końcu znalazłem co na zewn?trz ziemianki no i udało się oznaczyć a Mn tylko kilka razy zapiszczał i dalej spał);
3) kredy (w ziemiance z kamieni dobrze jest oznaczyć miejsca, gdzie s? nietoperze; jak jest ich dużo robi się kociokwik, jest duża "szansa" 2 razy policzyć tego samego);
4) jakiego smakołyka dla podwórzowego psa;
5) paczki papierosów, żeby poczęstować właciciela posesji;
6) drugiej latarki (czasem autochtoni maj? ochotę pomóc, a co dwie pary oczu to nie jedna)
7) ulotek o nietoperzach

Marfu 

Wysłany: 2004-12-22, 22:55   

Cytat:
paczki papierosów, żeby poczęstować właciciela posesji;

No tak, ostatnio bedac chyba nad Biebrza, mialem to samo... Trzeba miec paczke sportow i zapalniczke na wszelki wypadek...

Reasumujac Twoje listy, nietoperzy cala kupa... Trzeba bedzie w lutym przyjechac na dluzej... Zlote Kury mozesz juz odkladac!

Judy 

Wysłany: 2005-01-16, 18:15   

Dzi przypadkiem "odkryłam" now? ziemiankę z nietoperzami. Należy do mojego wujka i będ?c na imprezie rodzinnej, stwierdziłam, że zajrzę do piwniczki. Nie miałam większych nadziei, bo nie jest zamykana ... a tu niespodzianka - 2 gacki brunatne siedziały między cegłami. :D

Batman 

Wysłany: 2005-01-28, 17:02   

Wczoraj dokonałem odkrycia schronu - typu szczelina plot. W obiekcie zimuje 38 nietoperzy z 4 gat. Cały schron jest zalany wod?, do wysokoci kolan. Jednak lady na cianach wskazuj?, że w poprzednich latach było jej więcej. Układ korytarzy sprawia, że wewn?trz obiektu nie ma przeci?gu (widać to na zał?czonym poniżej planie obiektu), a metrowa warstwa ziemi na dachu schronu powoduje że jest on dobrze izolowany od warunków zewnętrznych.
W tego typu obiektach można pokusić się o drobne przeróbki dla zwiększenia kryjówek dla nietoperzy poprzez nawiercenie otworów w cianach.

[ Dodano: 2005-01-28, 17:03 ]
Oczywicie zał?czony plan przedstawia rzut z góry tegoż włanie obiektu.

kobylepole_zalany.rzut z góry.jpg
Rzut z góry na typowy schron przeciwlotniczy cywilny, budowany przez Niemców w latach 1941-43
Plik ściągnięto 6742 raz(y) 10,05 KB

kobylepole_zalany.foto1.jpg
Na ścianie widoczne ślady pozimu wody w poprzednich latach.
Plik ściągnięto 6749 raz(y) 17,37 KB

mender 

Wysłany: 2005-02-03, 21:10   

Tak jest. To jest wyjciowa iloć. Możemy co jeszcze pomyleć, ale pewnie beda wszyscy zmeczeni juz.

[ Dodano: 06 Lut 2005 07:04 pm ]
Liczylimy w podziemiach zamku w Działdowie oraz w okolicznych 16 ziemiankach. Naliczylimy 71 nietoperzy z 3 gatunków:
nocek rudy (Myotis daubentonii) - 26
nocek Natterera (Myotis Nattereri) - 22
gacek brunatny (Plecotus auritus) - 21
nieoznaczone - 2

Jedynie w 2 ziemiankach nie mielimy nietoperzy. O zajęciu ciegieł-dziurawek przez nietoperze już wkrótce na stronie głównej TPB.

[ Dodano: 06 Lut 2005 09:54 pm ]
Liczyli : Judy, Marfu, Łukasz - Działdowskie Koło TPB, ja.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2005-02-03, 23:00   

włanie wróciłem z Brzeskiego Rejonu Umocnionego i jestem na granicy wyczerpania ale zdołam jeszcze to napisać...

chyba padł ogólny rekord (rekordy pamięta Marfu więc proszę o potwierdzenie ;) )

w sumie zliczylimy (jeli mi się nie pokićkało ze zmęczenia) 382 nietoperze z 6 gatunków

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2005-02-03, 23:23   

No super Mopku, to wypij się i czekamy na szczegóły jutro :) Póki co - gratulacje i :res:

[i] Winer [i]

$teven 

Wysłany: 2005-02-07, 20:57   

Po 4 dniach biegania z latarkami:

Piła - 480
Szczecinek - 31
Koszalin szczelina plot - 13
podziemia - 36
rura I - 129
rura II - 9
rura III - 344
rura IV - 255
piwnica dawnej papierni - 162
Kołobrzeg schrony przy szkole - 28
schrony przy stadionie - 113
Radzewo - 6
poza tym 2 zimowiska po 1 osobniku

Razem cały wyjazd - ponad 1600 nietoperzy z 7 gatunków (MM, MN, MD, MDS, MMS/MBR, BB, PAR)

Jak widac każdy wykazuje drobne modyfikacje w skrótach :wink:
PAR - Plecotus auritus
MMS/MBR - Myotis mystacinus/brandtii
pozostałe akronimy jak u Marfu

A dla tych co lubi? stare filmy :D
MM - Marilyn Monroe
BB - Brigitte Bardot
MD - Marlena Dietrich

Marfu 

Wysłany: 2005-02-07, 23:22   

CC - Claudia Cardinale :-)

Ładny wynik. Ja dzis i wczoraj z Judy i Menderem w okolicach Dzialdowa - najpierw piwnice blisko miasta (pewnie Mender napisze - to te z podoczepianymi ceglami), a potem studnie w Okolicach Lidzbarka Welskiego i Gorzna. W studniach niewiele, ale wazna wiadomosc - latem najwieksza polska studnia zostanie zabezpieczona przez Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Brawo za zdobycie funduszy!

gatunki stardardowe, czyli Mn, Md i Pa.

mender 

Wysłany: 2005-02-08, 16:05   

Dzis liczylimy nietoperze we wsi Pierławka. Wie jest niesamowita pod względem iloci ziemianek. Prawie w każdym gospodartswie jest ziemianka! Dodatkowo widzielimy studnię zbudowana z kamienia o głębokoci ok 10 m (do lustra wody). Gospodarz mówił, że pomiędzy kamieniami siedz? nietoperze. Inna studnia to prawdziwa perełka. Zbudowana jest z cegły, szeroka na ok 2,5-3 metry i głęboka... uwaga... na 30 metrów (do lustra wody)! Podobno interesował się ni? nawet Konserwator Zabytków, ale nie została zakwalifikowana jako zabytek. Zajrzelimy do niej i juz przy samym wierzchu wisiał jeden nietoperz. Niestety nie rozponałem jaki. Sprawdzilimy tez 7 ziemianek, z czego w 4 znaleĽlimy nietoperze.
Razem - 45.
nocek rudy Myotis daubentonii - 20
nocek natterera Myotis Nattereri - 14
gacek brunatny Plecotus auritus - 10
nieoznaczone - 1

Ciekawa była jedna ziemianka zbudowana z cegły i kamienia w której było bardzo wysokie zagęszczenie nietoperzy. ZnaleĽlimy w niej aż 20 nietoperzy (Mn -10, Md -7, Pa -3). Szerokoć ok 3,5 m a dł ok 10 m. Daje nam to ok 35 metrów kwadratowych, czyli ok. 0,6 nietoperza / 1 metr kwadratowy. To dla nas rekordzik! :mrgreen:

Judy 

Wysłany: 2005-02-08, 20:16   

Warto by zajrzeć do tych studni przy jakiej okazji :razz:

mender 

Wysłany: 2005-02-09, 19:52   

Dzis kontrolowalimy kolejne ziemianki we wsi Pierławka. Zajrzelimy do 6 ziemianek (we wsi naliczylimy już 15 ziemianek!) i znaleĽlimy:
gacek brunatny PA - 7
nocek rudy Md - 2

Batman 

Wysłany: 2005-02-10, 17:47   

Liczenia w Poznaniu za półmetkiem. Wczoraj we forcie Ia:
3 MYM, 13 MYN, 5 MDA, 2 PAR, 3 PAS, 15 BAR i 1 ind. W sumie 42 osobniki - to dużo jak na ten fort.
A dzisiaj: fort II - 146 nietoperzy (info od Radka Jarosa),
Kaponiera Kolejowa - rekordowo:
60 nietoperzy: 22 MYN, 1 MDA i 37 karlików!!!

[ Dodano: 2005-02-10, 17:48 ]
A na wtorek (15-II) jest w planach Fort I (zwykle koło tysi?ca nietoperzy)

[ Dodano: 2005-02-11, 10:28 ]
Proszę kogo z GTW o zlikwidowanie tego ukrycia (przez pomyłkę ukryłem :oops: )

edit kto z GTW:
mówisz i masz ;)

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2005-02-11, 18:59   

No to ja krótko i węzłowato, bo sama jeszcze nie podliczyłam:

Twierdza Grudzi?dz, wczoraj, ponad 700 nietoperzy.
Gatunkowo bez rewelacji (Mn, Md, Mm, Pa, Bb).

Przeziębiłam sobie głowę w tunelach :(

[i] Winer [i]

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-02-12, 02:41   

Było to łazić :idea: :lol:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Odpowiedz do tematu