PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje nietoperzy
Autor Wiadomość
krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-12-10, 08:15   

kessy napisał/a:
[...]Sk?d wiedziałe gdzie szukać? [...]

podpowiedziała mi moja wrodzona kobieca intuicja :P :wink: :mrgreen:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Dominik 

Wysłany: 2004-12-10, 10:19   

Cytat:
samotna kobieta chodz?ca po kamienicach próbuj?ca dostać się na strych...

:D :D :D

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-12-10, 18:31   

Dominik napisał/a:
Cytat:
samotna kobieta chodz?ca po kamienicach próbuj?ca dostać się na strych...

:D :D :D

No, wykrztu to! :razz:

[i] Winer [i]

Marfu 

Wysłany: 2004-12-11, 07:27   

Judy pewnie od razu poszla spac :-) , wiec ja krotko napisze. Brzeski Rejon Umocniony, kilkanascie schronow bojowych. Niestety - bardzo malo. W najciekawszym obiekcie 134 mopki, w drugim - okolo 40. W sume jakies dwie setki, w tym prwie wszystko mopki. Ciekawiej bedzie po weekendzie, czyli po Biebrzy...

Judy 

Wysłany: 2004-12-13, 21:21   

W niedzielę i poniedziałek (12-13 XII) liczylimy nietoperze zimuj?ce nad Biebrz?. Kontrolowane obiekty to schrony bojowe, (betonowe), Twierdza Osowiec oraz przydomowe piwnice-ziemianki. Pod względem ogólnej liczebnoci nietoperzy wypadło raczej rednio. Natomiast absolutn? rewelację stanowi liczba mroczków pozłocistych. ZnaleĽlimy ich aż 7, podczas gdy zazwyczaj był to 1 w porywach do 2 osobników. Większoć z nich zimowała w schronach, jeden w piwnicy i jeden w forcie głównym w Osowcu.
Pozostałe stwierdzone gatunki to: mopek, nocek rudy, nocek Natterera, gacek brunatny, nocek łydkowłosy, mroczek póĽny, nocek Brandta lub w?satek.

Zał?czam zdjęcie jednego z bohaterów :wink:
Mroczek pozłocisty Eptesicus nilssonii

złotko.jpg
Plik ściągnięto 6838 raz(y) 30,55 KB

kessy 

Wysłany: 2004-12-13, 21:45   

Pozostaje tylko pogratulować...........................

[i] Winer [i]

zwirek 

Wysłany: 2004-12-14, 00:29   

Ładny ten nietoperek! :-D Szkoda tylko że nie potrafię odróżnić jednego gatunku nietoperza od drugiego! Dla mnie to w sumie wszystko jedno :) To co przeleci nade mn? to nietoperz i tyle, ale żeby oznaczyć gatunek to już niestety z tym jest kiepsko.
Tak na dobr? sprawę to chętnie nauczyłbym się rozpoznawać gatunki tych lataj?cych ssaków, ale z tego co wiem to strasznie ciężko to przychodzi ( przynajmniej u mnie)! :D Zna kto może dobry sposób na naukę rozpoznawania i odróżniania gatunków? Jeli tak to proszę o kontakt albo na forum albo na PW!

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-12-14, 07:33   

zwirek napisał/a:
[...]Zna kto może dobry sposób na naukę rozpoznawania i odróżniania gatunków? Jeli tak to proszę o kontakt albo na forum albo na PW!

korzystaj?c z pierwszego sposobu kontaktu proponuję CI zapisać się tutaj oraz zagl?dać (i udzielać się) tutaj
8)
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

echen 

Wysłany: 2004-12-14, 09:07   

Judy napisał/a:
Natomiast absolutn? rewelację stanowi liczba mroczków pozłocistych. ZnaleĽlimy ich aż 7

Słowem: Siedmiu Wspaniałych. Cieszę się, że mogłem tam być i je zobaczyć.

zwirek 

Wysłany: 2004-12-14, 16:05   

Będę korzystał z tego! :) Dzięki krotomie!! :D Jak mawia moja koleżanka z roku "Na Ciebie zawsze można liczyć!!!!" :D

Batman 

Wysłany: 2004-12-16, 21:04   

Ostatnie liczenie nietoperzy na Cytadeli odbyło się dzisiaj. Oto wyniki:
8 MYM
58 MYN
50 MDA
1 ESE
5 PAR
4 BAR
1 PSP (karlik)
1 ind.
= 128 batsów

kessy 

Wysłany: 2004-12-17, 19:40   

No dobrze. Dostałam zbiórkę danych z 2 ostatnich dni gdy byłam na liczeniach i oto co wyszło:

16.12.2004, Fort IV, Toruń
licz?ce: M. Wyrowińska, ja

Merry napisał/a:
natterery-104
rude-71
plekotusy-8 [auritusy rzecz jasna ;) ]
duze-15 [nocki :>]
mopy-8
nieoznaczone 23 :(
1 brandt/serotinus [to ten w końcu oznaczony przez nas na Es]
1 serotinus

231 batow!!! Jakby dodac do tego te 30 znalezionych przez robotnikow...

:-D Wyłumaczenie. Na forcie s? prowadzone prace remontowe. Robotnicy pracuj? na murach zewnętrznych, po prawej stronie od wejcia (sam fort widzielicie na OKCh). Okazuje się, że wyci?gaj? przy tym nietoperze! Prawidłowo wyedukowani odnosz? je (żywe :P ) do podziemi i tam wypuszczaj? (nietoperze odlatuj? wedle ich słów) :-D

W sumie - super wynik!

I dalej, 16.12.2004, Forty I i II, Toruń
licz?ce: M. Wyrowińska, jaka Dorota mieszkaj?ca blisko mnie :-) , ja

Merry napisał/a:
namiost dzis-khm...innego rzedu wielkosci :) :)
fort 1 - nattererow 10, 1 rudolf [tu nas dzi nie wpucili do "prawej" częci fortu gdzie podobno jest więcej, ale i tak było nietoperzy więcej niż kiedykolwiek w tym miejscu - mało nietoperzowy fort generalnie]
fort2 - 8 daubentonow, 5 nattererow 2 duze :) :)

Te 2 duże, żeby było mieszniej, siedziały oba w takiej klasycznej dziurze jakie widzicie na moich zdjęciach z nietoperzami do identyfikacji ;)

No i ja wpadłam dzisiaj w dziurę :P :D Tak? inn? niż te w cianie :P , duż?, kwadratow? w podłodze. Nie wiem po co takie rzeczy robi? na rodku korytarza :P Wypatrywałam oczywicie nietoperzy w suficie, a Merry zapomniała mi powiedzieć (dopiero 2gi raz byłam na tamtym forcie, jeszcze się nie nauczyłam) :-D Na szczęcie "dziura" miała głębokoć zaledwie około 60cm i skończy się pewnie na siniaku na goleniu drugiej nogi nabitego gdy zatrzymywałam się w lekkim przechyle ;) O dziwo, nawet nie bolało. Ale strach pomyleć co by było gdybym tak wpadła w Grudzi?dzu...... :? :? :/

[i] Winer [i]

mender 

Wysłany: 2004-12-18, 23:21   

Przepraszam za duze opóĽnienie. Niestety ostatnio nie mam na nic czasu.... ech.... te kobiety... dobij? mnie kiedy....

Oznaczał Marek Kowalski z moj? pomoc? :P :wink: , ale dawał sobie radę :mrgreen: W liczeniu uczestniczyli: Marek Kowalski, Sebastian Menderski, Rafał i Łukasz Kołakowscy, Agnieszka Folga i Piotr Czartoryjski.

Działdowo, 5. XII.2004 r - zamek krzyżacki
nocek rudy (Md) - 2
nocek Natterera (Mn) - 9
gacek brunatny (Pa) - 1
nieoznaczone - 3

Ziemianki w Klęczkowie:
Md - 1
Mn - 3
Pa - 7

Ziemianki w Burkacie:
Md - 19
Mn - 14
Pa - 11
nieoznaczone - 1

W sumie naliczono 72 nietoperze (to rekord dnia Koła) w 10 obiektach (piwnice zamku i ziemianki). Gatunkowo w sumie:
Md - 22
Mn - 26
Pa - 19
nieozn. - 4

Rekordem jak dla nas były 24 nietoperze w jednej ziemiance.

echen 

Wysłany: 2004-12-21, 20:48   

Szukałem dzi nowych ziemianek z nietoperzami w okolicach Łomży; 3 "puste" w Nowogrodzie i 14 w miejscowoci Kupiski Nowe, z których aż 6 zajętych przez nietoperze :!: Ł?cznie:
Pa - 8
Md - 5
Mn - 1
indet. - 1
Najwięcej w jednej piwnicy było 7 nietoperzy; niestety, ziemianka w najbliższe lato idzie do rozbiórki - rolnik musi dostosowywać podwórko do standardów unijnych. :evil:

Batman 

Wysłany: 2004-12-21, 20:53   

Włanie podliczyłem wynik z dzisiejszego liczenia nietoperzy na Cytadeli Poznańskiej.
134 os z 7. gat. M. in było: 62 MYN, 53 MDA PSP i inne.

Odpowiedz do tematu