PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nocki lydkowlose w Janowku
Autor Wiadomość
Marfu 

Wysłany: 2004-02-28, 13:14   Nocki lydkowlose w Janowku

Dzisiaj kolejne liczenie nietoperzy w forcie w Janowku. W sumie 141 (rekordowo!) w tym 7 nockow lydkowlosych, co jest drugim wynikiem w Polsce. Wiecej znaleziono tylko w Twierdzy Osowiec. Kolejne liczenie za dwa tygodnie, wiec jak ktos ma ochote...

Moris 

Wysłany: 2004-02-28, 20:36   pieknie!

jeszcze niedawno szczycilem sie, ze w Szachownicy zimuja co roku lydki
byla to rzadkosc - a dzis
"lydkow jak psow" :D
gratulacje i powodzenia w kolejnej kontroli

Judy 

Wysłany: 2004-02-28, 22:14   

Chciałabym dodać, że nietoperzy było ł?cznie 142, a nie 141 - pomyliłam się w sumowaniu "na szybko" :)

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-02-29, 15:28   

A wiec Judyta byla z Marfu na liczeniu ;)
Tez bym chciala, ale niestety do Warszawy daleko, daleko...

Wiec moze tylko spytam - jakie sa cechy diagnostyczne nocka lydkowlosego? Chodzi mi przede wszystkim o nietoperza wcisnietego w szczeline (chyba ze lydkowlose akurat zwisaja ze stropow ;) ). A juz szczegolnie jak odroznic je od nockow rudego i Natterera (te u nas wystepuja najczesciej).

[i] Winer [i]

Marfu 

Wysłany: 2004-02-29, 16:13   

Wlasciwie odwrotnie - Judyta jeszcze mnie zabiera... W koncu to jej praca magisterska...

Jak rozpoznac - bardzo latwo. W porownaniu do nocka rudego i nocka Natterera ma on ciemniejszy pyszczek, wyraznie wiekszy (szerszy) z uwagi na zdecydowanie wieksza czaszke (proporcjonalnie jest ona wieksza niz u tych dwu gatunkow), uszy tez sa ciemne, w stosunku do glowy nieco krotsze, przy odrobinie szczescia widac bardzo krotki koziolek. Futerko na grzbiecie jest ciemnobrazowe, nie plowe jak u rudego czy rudawe jak u Natterera. Brzuszek z kolei jest zdecydowanie bialy, chociaz jeden z owej siodemki mial szary...

W sumie jak widzisz latwizna... Ze dwa lata ciezkiej pracy i masz go w malym palcu! :wink:

A ze daleko - jezeli na ptaki jezdzi sie po kilkaset km aby zaliczyc nowy gatunek, to mozna i dla nietoperza. Zapraszamy. Przy okazji kazdego liczenia sa nocne odlowy - bedzie coraz wiecej nietoperzy, tez mozna sie czegos nauczyc.

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-02-29, 17:18   

Marfu napisał/a:
ciemniejszy pyszczek, (...) uszy tez sa ciemne

Moze dla odswiezenia mojej dziurawej pamieci... :oops: Jakie pyszczki i uszy maja wiec Natterer i rudy?
A moze jakies zdjecia wszystkich trzech pyszczkow?

Marfu napisał/a:
A ze daleko - jezeli na ptaki jezdzi sie po kilkaset km aby zaliczyc nowy gatunek, to mozna i dla nietoperza. Zapraszamy. Przy okazji kazdego liczenia sa nocne odlowy - bedzie coraz wiecej nietoperzy, tez mozna sie czegos nauczyc.

Hmm... Ja akurat do tych jezdzacych nie naleze ;) Ale nie moge powiedziec, ze sie nie zastanowie. Cierpie na chroniczny glod wychodzenia w teren z zawodowcami ;) No i jeszcze nocne odlowy...
O ile oczywiscie nie bedzie w tym samym czasie jakichs lokalnych sekcyjnych dzialan (w tym tyg zebranie). Szkoda, ze bilety do Wawy sa na tyle drogie, ze trzeba w ogole sie powaznie zastanawiac czy warto jechac na weekend... Ale to juz niestety nie od nas zalezy :\

[i] Winer [i]

Marfu 

Wysłany: 2004-02-29, 19:13   

Nocek Natterera ma najbardziej jasny pyszczek, nocek rudy nieco mniej jasny, ale za to ma najwieksza jasna plame na pyszczku (idzie ona na pyszczku sensu stricte oraz wokol oka). Zdjecia - to moze Mopek, bo ja nie mam w wersji cyfrowej... Ale wiesz pewnie, ze najlepiej popatrzec...

No to zapraszamy w marcu, bedzie to pewnie 13/14 marca, trzeba by zapytac Judyty (czasami sobie lowi z piatku na sobote...). Liczenie tam zajmuje ze trzy godziny a potem mozna polapac. Ale uczciwie pisze - w marcu sie sporo nie na lapie... Na lapanie to lepiej latem, ale wowczas nie bedzie zimujacych... Wszystkiego miec nie mozna.

Odpowiedz do tematu