PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
nietoperzowe obozy??
Autor Wiadomość
mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-07-29, 21:43   

Cytat:
nie mówi?c o Puszczy Drawskiej

ja robiłem magisterkę niedaleko bo w gminie Tuczno :]

Cytat:
Cóż plany to jedno, a rzeczywistoć to jednak co innego

to prawda...

ps
lecę do Naruszewa :D trzymta się ;)

MoLoS.pl - ekspertyzy

Batman 

Wysłany: 2004-07-30, 14:41   

Cytat:
lecę do Naruszewa :D trzymta się ;)

...wędki, bo się siatka popl?cze :P

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-07-31, 14:51   

jeli chodzi o granie ... to ja na grzebieniu całkiem dobrze sobie radze 8) .
I w tej oto chwili wybywam moim KROTmobilem do Naruszewa.
3mta sie :mrgreen:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Marfu 

Wysłany: 2004-08-02, 13:07   

Na razie wyniki w Naruszewie rewelacyjne... Ale poczekajmy na koncowke...

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-08-05, 10:54   

Końcówka niezgorsza - swojego ostatniego dnia mielimy na punkcie 6 gatunków w tym po 2 nocki z dwóch gatunków :mrgreen:
Jak również wyci?ganie mroczka póĽnego przez chustę Krotoma, nocne bł?dzenie po naruszewskich laskach w poszukiwaniu ogniska z kiełbaskami, inwazja 4 nietoperzy w jedn? sieć i pęknięcie odci?gu tejże sieci w trakcie jej podnoszenia na koniec, pogryzione paluchy, itd itd itd.............

Po raz drugi było przewspaniale! :] :] :]

PS - Kto ma "Fakt" z wczoraj (przedwczoraj?) z Dodatkiem Warszawskim? :twisted:

[i] Winer [i]

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-08-05, 11:42   

Cytat:
PS - Kto ma "Fakt" z wzcoraj (przedwczoraj?) z Dodatkiem Warszawskim
jest link w temacie "znów pisza o nas" :)

[ Dodano: 2004-08-05, 11:43 ]
znaczy "znów o nas pisz?" o tu
http://forum.przyroda.org...p?p=25249#25249

Ignis 

Wysłany: 2004-08-06, 22:05   

pozwolę sobie wkleić tutaj relację z opisu obozu nietoperzowego napisan? przez laika, mam nadzieję, że mopek wł?czył html dla userów, inaczej będzie się krzaczyć :D (jednak nie, może zd?że przerobic posta w pół godziny :/ )

Noc z życia chiropterologa

Około godziny 19 chiropterolodzy udaj? się na wczeniej ustalone punkty, aby rozstawić sieci. Każdy punkt składa się z trzech sieci. Kilka fotek z tej częci wieczoru.

link nieaktualny
Następnie niektórzy maj? zwyczaj rozpalać ognisko, a na ognisku jak to na ognisku: kiełbaski, ziemniaczki i piwko, aby w gardle za bardzo nie zaschło :D
link nieaktualny

Raz na pół godziny robi się obchód wszystkich sieci i wyjmuje to, co się złapało - nie zawsze jest to nietoperz - czasem jakis paskudny, wielki owad, którego nazwy powtórzyć nie jestem w stanie.

Jeli nietoperz złapie się nisko, nie ma problemu z wyjęciem go z sieci. Czasem jednak jest potrzebna drabina.

Potem złapane nietoperki należy przenieć do obozowiska, by tam dokonać pomiarów. Czasem roztargniony chiropterolog może zapomnieć woreczka, wtedy treba nietoperka wzi?ć w łapkę, lub co bardziej awanturnicze osobniki (gatunki) do plecaczka można włożyć ;)

Dla takiego nowicjusza jak ja, może się wydać zaskakuj?ce, że nietoperze występuj?ce w Polsce to takie małe zwierzaki - bez problemu mieszcz? się w garci.

Każdego nietoperza należało zbadać: okrelić gatunek, płeć, wiek, w przypadku dorosłej samicy zaznaczyć, czy miała w tym roku młode, zmierzyć długoć przedramienia. A jak formalnoci zostały wypełnione, sfotografować bidaka ;)

Około godziny 5:30 należało zwin?ć sieci. I przy okazji wyj?ć z nich resztę wszelkiego rodzaju robactwo (czytaj: zabić i 'wycisn?c' z sieci). Była to dla mnie zdecydowanie najmniej przyjemna częć "dnia" i dlatego zawsze j? "przesypiałam".

Jeli badacze nad ranem zbytnio zamarudzili, była możliwoć, iż z sieci trzeba będzie wyci?gać jakiego ptaka

Potem można było odsypiać pod chmurk? lub wracać do bazy, która mieciła się w szkole podstawowej w Naruszewie.

Moje osobiste odczucia?
Było r-e-w-e-l-a-c-y-j-n-i-e!!!
Na pocz?tku lekki dyastans - potem zakochałam sie w gackach!!! (Gacek brunatny i Gacek szary). nie mogłam się doczekać aż mi specjalici dadz? wyj?ć pierwszego nietoperza z sieci - ale się w końcu doczekałam i wyjęłam Nocka Natterera (dziękuję Marfu :P ).

P.S. Jeli trafiły się jakie błędy rzeczowe - prostować, prostować

kessy 

Wysłany: 2004-08-09, 14:16   

No cóż... Zmotywowała mnie do uaktualnienia www Ignis :] Pod?żaj?c za sznurkiem traficie do mojej wersji relacji...
http://kessy.torun.eu.org/nar2.htm

[i] Winer [i]

GacOlka 

Wysłany: 2004-08-09, 17:18   

Brawo dziewczyny :res:
Kessy - plakalam ze smiechu czytajac twoja relacje, a i zdiatka wybralas nie najgorsze :lol:

kessy 

Wysłany: 2004-08-09, 18:23   

Nawet najlepiej napisana relacja nie odda klimatu naruszewskiego obozu. Tworzyli go przede wszystkim ludzie tacy jak wy - gdyby nie wy, historia nie byłaby mieszna a zdjęcia dobre...

Niemniej jednak Szarle dziękuję :oops:

[i] Winer [i]

Marfu 

Wysłany: 2004-08-09, 19:43   

Tat, tak Ignis - spoznione ale szczere gratulacje za relacje. Co do tego chrzaszcza co to go nie mozesz wymowic, to dyl?ż garbarz (Prionus coriaceus jak by tu zajrzal ktos z entomologow, czyli badaczy owadzich nogow...).

Kessy - Szarle napisala wczesniej, wiec nie chce sie powtarzac.

Batman 

Wysłany: 2004-08-09, 19:51   

Marfu napisał/a:
Co do tego chrzaszcza co to go nie mozesz wymowic, to dyl?ż garbarz (Prionus coriaceus

Wyplatywanie ich z sieci stanowi dobry trening zanim przyst?pi sie do wyplatywania nietoperzy. Oczywiscie należy tak wyplatywać ćmy i chrz?szcze, aby przeżyły, co nie jest łatwe :D

kessy 

Wysłany: 2004-08-09, 19:57   

Mnie się udało z kilkoma... Szczególnie ćmami. Jako mniej się pl?cz?... Ale to był zaledwie ułamek tego co się łapało :/
Dyl?ż... Nie prociej "mi"? :]

I bez względu na to co mówi Mopek - nietoperza łatwiej wypl?tać z sieci niż ptaka :P :]

[i] Winer [i]

Marfu 

Wysłany: 2004-08-09, 20:26   

Rzeczywiscie - przecietnie zaplatanego nietoperza chyba latwiej, ale jak sie taki borowiec postara...

Co do faktu, to mial dzisial Grzegorz zalatwic paczuszke...

A przy okazji - kolejna okazja podszkolenia sie z nietoperzy!!!

Mial napisac Mender, lecz skoro nie napisal, to jego strata. Ale ja go rozumiem - pewnie pije ze szczescia :-)

A zatem, w dniach 17-22 VIII w okolicach Lidzbarka Welskiego (powiat dzialdowski, woj. w-m) Dzialdowskie Kolo TP Bocian organizuje akcje skontrolowania 400 skrzynek dla nietoperzy polaczona z klasycznymi zajeciami nocnymi (poza oczywiscie owym okropnym trunkiem z mlekiem). Jak kto chetny - jakies miejsce sie jeszcze znajdzie. Wiem, ze Szarle i Judyta jada, Mender oczywiscie ze swoimi ludzmi tez, ale moze ktos jeszcze. Warunki klasycznie biwakowe, czyli pokoje goscinne w Welskim Parku Krajobrazowym (lozek nie starczy dla wszystkich, wiec karimaty itp.) z prysznicem (info do wiadomokogo - kefirek dla mnie za ten prysznic!).

Jak jakies pytania - smialo. Na razie bede zagladal tu czasami.

kessy 

Wysłany: 2004-08-09, 20:40   

Zdaje się, że Krotom się zapowiadał... Mnie niestety nie będzie z wami ciałem - będę w tym czasie na Akcji Bałtyckiej :/
Ale na pewno będę z wami duchem i mylami! Mam nadzieję, że nie zapomnicie o mnie i dostanę jakie SMSki z relacjami jak się bawicie...

[i] Winer [i]

Odpowiedz do tematu