PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nietoperze z wypluwek
Autor Wiadomość
Pawelele 

gko

Wysłany: 2004-08-31, 18:44   Nietoperze z wypluwek

Ja z zapytankiem gdzie można przesyłać do identyfikacji szcz?tki szkieletów nietoperzy z wypluwek? Najlepiej jakby był na Górnym ?l?sku jaki chiroptero-zawodowiec któremu możnaby przekazywać takowe. Z nietoperzami nie mam za wiele do czynienia, za to z ptakami duuużo więcej, a że jestem bardzo blisko znalezienia miejsca gdzie się rozgocił puszczyk to mylę, że jest wysoce prawdopodobne, że stanę się posiadaczem takiego materiału.

Marfu 

Wysłany: 2004-08-31, 21:55   

A preparowales juz kiedys zrzutki sow lub szponiastych? Wiesz, co trzeba zostawiac do pozniejszych oznaczen? Np. z nietoperzy charakterystyczne sa nie tylko kosci czaszki, ale i inne elementy szkieletu, ktore warto zostawiac. Trzeba zwracac uwage na pojedyncze zeby itp.

A potrafisz oznaczyc reszte kosci? Wiem, ze troche wypluwek oznaczaja w Muzeum Gornoslaskim w Bytomiu, ale nie wiem na ile sa w tym mocni i jakie maja doswiadczenie.

Na Gornym Slasku chyba nie ma nikogo, kto by dlubal w kosciach nietoperzy, ale np. ja juz pare ich wydlubalem ze zrzutek sow, wiec jakby co to jestem do dyspozycji.

Pawelele 

gko

Wysłany: 2004-09-01, 20:32   

Dzięki Marfu - w sumie to jak znajdę co konkretnego to się odezwę z ewentualnymi w?tpliwociami bo jak narazie to takie bujanie w nietoperzowych obłokach z mojej strony. I nie omieszkam też zapytać załogi z Muzeum w Bytomiu.

mender 

Wysłany: 2004-09-25, 21:00   

Włanie wróciłem z prac nad programem ochrony płomykówki i przebieram w zebranych wypluwkach. Jak rozpoznać wród koci i czaszek resztki nietoperza? Czy długie koci ramieniowe s? zawsze w wypluwkach z nietoperzami? Na co zwracać uwagę?

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-09-25, 21:40   

oj, tu to już trzeba by skanów lub zdjęć...

:arrow: TUTAJ jest trochę przykładów fragmentów "czaszkowych" ;)

ps
i o to się postaramy pewnie w Akademii

MoLoS.pl - ekspertyzy

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-09-25, 22:32   

Cytat:
Wiem, ze troche wypluwek oznaczaja w Muzeum Gornoslaskim w Bytomiu, ale nie wiem na ile sa w tym mocni i jakie maja doswiadczenie.

Mam stały kontakt z muzeum, wiec mogę popytac czy ktos sie tego podejmie. O kim konkretnie Marfu mowisz? Sam mam troche materialu - np czaszki myszy z prawdopodobnej wyplowki błotnicy.

Marfu 

Wysłany: 2004-09-25, 22:46   

Na poczatku moze zostawiaj wszystko co jest koscia i co sie nia byc wydaje... Warsztaty wypluwkowe sa chyba coraz bardziej potrzebne!!!

[ Dodano: 25 Wrz 2004 10:47 pm ]
Eee - takie fajne to podeslij do nas...

Roland Dobosz chyba sie tym zajmowal...

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-09-26, 18:31   

Cytat:
takie fajne to podeslij do nas...

okej, :mrgreen: ale to juz spreparowana wyplowka! Konkretnie sama czaszka... interesuje? To raczej na pewno sowa błotna bo wyplowka lezala na kope turzycy na Bagnach Biebrzanskich.

Cytat:
Roland Dobosz chyba sie tym zajmowal...

myslalem ze Roland to entomolog :roll:

[ Dodano: 2004-09-26, 18:35 ]
Niestety czaszka jest pozbawiona zebow trzonowych :| czy da sie oznaczyc bez tego?

Marfu 

Wysłany: 2004-09-26, 18:47   

Entomolog glownie z tego Rolanda... Ale chyba tez dlubie - jak nie on, to on wie kto - on sie zajmowal plomykowka, wiec powinien sie znac i na tym. A wiem, ze ilesdziesiat tysiecy ofiar wydlubali, wiec juz jakie-takie doswiadczenie maja. A na kepie turzec moze byc zrzutka blotniaka, uszatki...

Ale pasuje na blotna.

Cos bez zebow tez sie wycisnie. Przeslij przy okazji jakiegos kontaktu z TP Bocian, albo specjalnie... Oznacze i przekaze.

Odpowiedz do tematu