PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Nietoperze, prawo i inne tematy...
Autor Wiadomość
WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2010-05-04, 02:00   

Otworzyłem ponownie temat, pod trochę inną postacią, aby dać mojemu Adwersarzowi możliwość wybrnięcia z zaistniałej sytuacji.
I od razu odpowiadam:
seba13 napisał/a:
No to jak z tym moim pozwoleniem na wejście na stryszek dostane je???(Przecież tam jest kryjówka nietoperza). A jak tak to jednorazowo czy na stałe???.Oficjalnie nie mogę wejść na stryszek bo złamie prawo. Nigdy nie negowałem potrzeby ochrony nietoperzy, ale sam widzisz, że w niektórych sytuacjach są bezsens.

A czy występowałeś o to pozwolenie (jeżeli nie wystąpiłeś, to nie dostaniesz :P )? Czy Twój strych to stałe miejsce np kolonii rozrodczej? Czy czasem zalatuje tam nietoperz (sztuk jeden), a Ty go czasem widzisz? I nie "pozwolenie na wejście na stryszek" tylko na "niepokojenie gatunku znajdującego się pod ścisłą ochroną". Jako absolwent prawa (sic) wiesz pewnie, że teraz wiedząc o tym, że jest to gatunek chroniony i że każde spotkanie z człowiekiem powoduje dla niego dość duży stres o podłożu antropogenicznym, nie powinieneś tego robić (płoszyć, niepokoić zwierzęcia), a każde inne działanie jest złamaniem prawa, co zobowiązuje mnie jako obywatela RP do zgłoszenia tego faktu (ba, znam takich ochroniarzy, którzy bez skrupułów zgaszają każdy taki fakt na policję, pieniążki z mandatów zasilają budżet aż miło..).
Zauważyłem też, że zmieniłeś status 'skąd' pod miejscem na avatar, pewnie po tej rozmowie nt. anonimowości w internecie. Musiałbyś też zmienić zaproszenie do swojej miejscowości "na chomiki europejskie" w dziale ssaki. Poza tym muszę Cię rozczarować, jako moderatorzy mamy dostęp do IP Twojego połączenia/połączeń.
seba13 napisał/a:
Napisz wreszcie jest ile jest nietoperzy w Polsce.

I to kolejny tekst, który pokazuje, że nie powinieneś wypowiadać się w tym tonie o środowisku przyrodniczym. Bo zapytanie ile jest nietoperzy w Polsce to tak jakbyś zapytał ile jest motyli w Polsce, i każdy, dosłownie każdy, kto choć trochę interesuje się przyrodą zaśmieje się donośnie w twarz.
Rozumiem, że nie rozumiesz dlaczego tak jest więc zadam pytania pomocnicze: a mają to być nietoperze które zimują w kraju, czy tylko te z kolonii rozrodczych, czy może te które przelatują przez kraj?
Jeżeli uważasz, że kwantyfikacja gatunku na danym terenie jest podstawą dla jego ochrony to jesteś w głębokiej niewiedzy, mniej więcej na poziomie książek do przyrody ze szkoły podstawowej. Taka Rosalia alpina czy P.apollo co roku wydają na świat tysiące jajeczek, z każdego tysiąca wylęga się tysiąc larw, które zaczynają żerować, aż przekształcą się w postacie dorosłe. Więc dlaczego są to jedne z najbardziej zagrożonych gatunków w Europie? Z powodu zanikania siedlisk typowych dla gatunku, ich fragmentacji, złego stanu, dalej idą dopiero bezpośrednia antropopresja czy inne odłowy dla okazów. To samo jest z nietoperzami - co z tego, że wydaje się, że jest ich dużo skoro są niezwykle narażone na oddziaływania środowiska i wpływu ludzi na to środowisko - zarówno w makro jak i mikroskali (mikroskala to np niepokojenie w kryjówkach).

Co do usunięcia (aha, przy okazji tak się ten wyraz pisze poprawnie, przez 'u' na początku) postu i tematu - usuwający admin na pewno przesłał Ci powód usunięcia. Może nie zauważyłeś..
seba13 napisał/a:
A są pretensje o szczegóły i apele ze jak mi się nie podoba to zbieraj 100 tys. podpisów na inicjatywę obywatelską...

A tego to już chyba nikt nie zrozumiał (pomieszane osoby, zaimki i bóg jeden raczy wiedzieć co jeszcze..).

K. Popper

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2010-05-04, 21:39   

seba13 napisał/a:
Ja nie jestem specjalistą od nietoperzy (chiropterologiczną), mam nadzieje że ty jesteś.

Być może przegapiłem taką informację ale mam pytanie do seba13, mianowicie jaką specjalizację kończyłeś? W jakiej dziedzinie prawa Ty jesteś specjalistą?

Alex191544 

Wysłany: 2017-10-25, 19:48   

Witam
Nie bardzo mogłem znaleźć odpowiedni temat, więc jeśli ten jest nieodpowiedni to prosze o przekierowanie.

Chciałem zapytać osoby interesujace się nietoperzami o to czy gatunek Wełniaczek malowany (Kerivoula picta) jest objęty ochroną i czy przewiezienie spreparowanego okazu z wakacji jest nielegalne?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz do tematu