PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Nietoperz wpadł mi do mieszkania
Autor Wiadomość
Ola5 

Wysłany: 2004-11-23, 19:47   Nietoperz wpadł mi do mieszkania

Teraz wieczorem moj brat zauwazyl na firance w kuchni nietoperza :shock: :lol:
Dlatego zarejestrowalam sie na waszym forum :mrgreen: :P Mieszkamy w mieszkanku w Gliwicach i nie mamy pojecia skad sie wzial i co mamy z nim teraz zrobic. :( Na dworze jest zimno,wiec go przeicez nie wypuscimy :| Swiatlo jest w kuchni zapalone teraz i nietoperz siedzi calkiem u gory na firance. Bardzo prosze o pomoc :D

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-11-23, 19:59   

Witam na forum ;)

to się wbrew pozorom doć często przydarza, zwłaszcza w tym okresie. Nietoperze przemieszczaj? się między kwaterami letnimi i zimowymi, a nawet w trakcie zimy podczas gwałtownych zmian temperatury zmieniaj? lokum. W takich włanie sytuacjach zdarza się, że wlatuj? do mieszkań. W takiej sytuacji, jeli jest możliwoć, należy zamkn?ć to pomieszczenie na noc i zostawić uchylone okno. W większoci przypadków to wystarczy - rano nie powinno być ladu po nietoperzu. Nie ma co się przejmować, że jest zimno - nietoperze to ssaki więc s? stałocieplne i potrafi? funkcjonować i znajdować odpowiednie schronienia w temperaturach ujemnych. Jeli nie ma możliwoci zamknięcia pomieszczenia na noc to pozostaje schwytanie nietoperza i wypuszczenie. Należy jednak pamiętać o jednej bardzo istotnej zasadzie - dzikich zwierz?t nie wolno dotykać gołymi rękami!. Można nietoperza postarać się złapać w pudełko po butach nakrywaj?c go, i od spodu wsuwaj?c tekturę. PóĽniej nietoperza należy umiecić w bezpiecznym miejscu (tak żeby np koty nie dostały się do niego)

Ola5 

Wysłany: 2004-11-23, 20:08   

Bardzo dziekuje za taka fajna dluga odpowiedz :D :mrgreen:
Nietoperzek jest w kuchni,wiec nie ma problemu,zeby sam sobie wylecial przez okno.ja sie tylko balam ze zmarznie :P :P Jeszcze raz dzieki :oki: :razz:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-11-23, 20:21   

no to trzymam kciuki za to żeby jednak sobie poleciał :wink:

ale gdyby jutro siedział w tym samym miejscu to daj znać - będziemy myleć

aha, i nie wolno nietoperza wypuszczać w dzień bo narażony jest na ataki ptaków (nawet sroki, gawrony i kawki)

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-11-24, 00:39   

mopek napisał/a:
[...]rano nie powinno być ladu po nietoperzu[...]

nie licz?c pewnie kilku bobków na podłodze :wink: ... no ale te możesz sobie zatrzymać na pami?tkę :mrgreen:

Ola, byłaby w stanie opisać tego nietopka :?: wielkoć, kolor itd
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Judy 

Wysłany: 2004-11-24, 22:12   

Cytat:
Ola, byłaby w stanie opisać tego nietopka wielkoć, kolor itd

albo jeszcze lepiej zdjęcie mu zrobić :)

A poza tym napisz, jaki był finał: poleciał sam, czy musiała mu pomóc

Glassempire 

Wysłany: 2005-05-14, 09:50   Nietoperz w domu

Dokladnie jak w tytule.
Nie wiem jak sie znalazl w domu ale rozgoscil sie i ani mysli sie wyniesc, zreszta jest mile widziany jako ze nasza rodzina to wielcy milosnicy zwierzat wszelakich. Mamy psa, kota, kury (spodziewamy sie kurczat za 2 tygodnie) i hodujemy swinki miniaturowe.
Nietoperz zostal nazwany Batkiem i rezyduje na kuchennym parapecie.
Jest to malenstwo z gatunku common albo bandit pipistrelle (po polsku to sie chyba nazywa karlik), karmimy go muchami, pajakami, molami, cmami itp insektami jakie znajda sie w zasiegu naszej reki. Batek wyglada na zdrowego choc troche sennego.
Doradzcie co robic majac na mysli dobro zwierzecia, nie chce uczyc go karmienia bo bedzie niezdolny do normalnego zycia jak zechce sie usamodzielnic i wyleci pewnego dnia. Mimo ze jest maj u nas (w Irlandii) jest chlodno i wydaje mi sie ze przedluzyl sobie okres hibernacji (jest taki troche sniety, malo aktywny ale nie wyglada na chorego bo apetyt ma spory i czasami na krotko spaceruje po parapecie, wchodzi mi - tylko mnie - na reke i wspina sie po rekawie). Zastanawialam sie czy go nie dac na strych jak sie zrobi cieplej.
Widze tutaj mnostwo osob ktore wiedza wiecej o nietoperzach niz ja (dopiero odkad Batek u nas zamieszkal zaczelam szukac materialow na ich temat) i licze na Wasza pomoc oraz opinie.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2005-05-14, 11:20   

no więc wygl?da na to, że nietoperz trochę oszczędza energię ale mimo wszystko jego zachowanie jest trochę dziwne :roll: Podstawowa sprawa w takiej sytuacji - nie dotykać nietoperza gołymi rękami! to jest dmuchanie na zimne ale trzeba tego bezwzględnie przestrzegać. Jeli nietoperz trochę jest niemrawy to być może obniża temperaturę ciała. Nie jest to hibernacja sensu stricto lecz torpor okołodobowy wykorzystywany przez nietoperze również w trakcie lata np. podczas długotrwałych opadów deszczu i niskiej temperatury (bez możliwoci złowienia owadów), ale to osobny temat ;)

Co zrobić w tej sytuacji? hmm... najlepiej rzeczywicie byłoby zanieć nietoperza na strych, przy czym trzeba się upewnić, że jest wystarczaj?co szczelny aby nie dostały się tam koty i inne czworonożne ssaki, oraz, że jest na tyle "nieszczelny" żeby nietoperz bez problemu się wydostał. Jeli strych jest superszczelny należy zostawić uchylone okno. Za dnia strych najczęciej się nagrzewa (oczywicie zakładaj?c, że choć przez chwilę pogrzeje słońce ;) ) i pod wieczór nietoperz powinien odlecieć. Obawiać się, że z powodu dokarmiania nietoperz „oduczy się” polowania na owady, nie ma co ale oczywici zdecydowanie trzeba nietoperzowi wolnoć zwrócić ;)

Glassempire 

Wysłany: 2005-05-14, 12:28   

Dzieki za informacje, z tym dotykaniem to troche musztarda po obiedzie bo jak wspominalam on lubi wchodzic na reke i czepiac sie ubrania i tak sobie chodzi po mnie na przyklad.
Dzisiaj jest wyjatkowo ruchliwy, rozklada skrzydla, zaczyna isc do slonca, po chwili kladzie sie w cieniu (mam ziola w doniczce i w ich gaszczu sie chowa czasem).
Strych jest bezpieczny, nasz kot tam nie urzeduje. Poczekam jeszcze jakis czas jak juz bede widziec ze lata samodzielnie i wyloze go tam. Jest masa szczelin roznych miedzy dachowkami to jak bedzie chcial sie wydostac to zaden problem.
Myslalam o skontaktowaniu sie z ISPCA (to taka organizacja opieki nad zwierzetami) zaraz jak go znalazlam w kuchni na podlodze ale w naszej okolicy takiego nie ma, jest w Cork a to kawalek drogi. Licze jednak ze obejdzie sie bez specjalistow.
Teraz patrze na niego i prostuje sobie skrzydla w sloneczku na parapecie, zaczyna sie ozywiac.
Czy mozesz mi wyjasnic dlaczego nie powinno sie go dotykac golymi rekami?

Bat 018.jpg
Plik ściągnięto 13844 raz(y) 36,79 KB

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-05-14, 13:42   

Bo a nuż jest wciekły :D
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Glassempire 

Wysłany: 2005-05-14, 20:13   

U nas nie ma wscieklizny (tzn w Ire)

Judy 

Wysłany: 2005-05-14, 22:37   

W Wlk. Brytanii też tak myleli, dopóki im jednego z naukowców nie trafiło...

Tzn. być może w Irlandii nie ma wcieklizny, ale ostrożnoć nie zawadzi... choć oczywice bez paniki, że każdy zwierz musi być wciekły.

Glassempire 

Wysłany: 2005-05-15, 19:12   

Ja osobiscie nic z tego nie rozumiem - czytam o nietoperzach i ten moj to jakis wyjatek.
Jest na pewno zdrowy bo lata, ma apetyt, wyproznia sie tez - alemimo otwartych okien (w nocy) nie kwapi sie na dwor. Pewnie mu tu dobrze.
Wczoraj przyszli znajomi meza i nasz nietoperek uskutecznil prawdziwy show latajac po calej kuchni i salonie. W nocy tez latal i chyba lapal muchy. Dzisiaj przynioslam mu take away (czyli muchy ktore wpadly za wycieraczke samochodu).
Mysle ze sam sie wyprowadzi jak bedzie chcial.

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-05-16, 01:34   

"take away" :lol: & :res:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2005-05-16, 02:00   

Więc masz to, o czym marzy częć Forumowiczów: żyj?c?, lataj?c? łapkę na muchy.
Rzeczywicie w Irlandii nie stwierdzono wcieklizny, ale ,jak zauważyła Judy, jeden wypadek już się zdażył więc lepiej nie ryzykować brania go do ręki bez rękawiczki. Zarażenie sie EBLV jest prawdopodobnie w 100% miertelne.
Na pocieszenie mogę dodać, że nie doszukałem się nigdzie opisu przypadku gdzie nosicielem wirusa byłby Pipistrellus. W GB były to zazwyczaj M. daubentonii (badania w Szkocji), u nas, w centralnej europie najczęciej znajduje się wirusa wcieklizny u bodajże mroczka póĽnego.
Tak czy inaczej, życzę powodzenia w dalszej hodowli i mało kłopotów ze strony podopiecznego.

Odpowiedz do tematu