PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Nietoperz wpadł mi do mieszkania
Autor Wiadomość
geronimo 

Wysłany: 2014-07-21, 15:50   

Witam
Opiszę zdarzenie sprzed kilku lat.
Była ciepła letnia noc. Okno w sypialni miałem otwarte na oścież. Ze snu wybudziły mnie dziwne dźwięki, które powtarzały się dość regularnie co jakąś minutę. Było to słyszalne trzepotanie skrzydłami, po czym dźwięk uderzenia, na przemian w kaloryfer i w drzwi. Czyli – trzepot skrzydłami, bum w kaloryfer, trzepot skrzydłami, bum w drzwi. Kaloryfer i drzwi są na przeciwległych ścianach. Nie zapalając światła, wychyliłem się z mojego piętrowego łóżka i zauważyłem na podłodze przesuwającą się czarną plamkę. Domyśliłem się, że to nietoperz. Nie będę ściemniał – miałem trochę narobione w gaciach, ale nie wpadałem w panikę. Zabrałem litrowy słój i złapałem zwierzątko. Zapaliłem lampkę i wtedy okazało się, że to nietoperz z przyczepionym na grzbiecie małym nietoperzem. Była to więc chyba samica ze swoim młodym. Młodzieniec (lub panienka) był chyba jednak już zbyt wyrośnięty i stara nie miała już na tyle siły nośnej, aby móc z nim wystartować. Pewnie wpadła na krótki odpoczynek, ale okazało się, że aby wylecieć trzeba się wznieść jakieś 70 cm i na to jej już zabrało sił. Położyłem rodzinę na parapecie i po chwili parka zsunęła się i odleciała.
Może się ktoś wypowiedzieć, jak to jest z tym przenoszeniem młodych?

Iv 

Wysłany: 2014-07-23, 16:30   

A czy to prawda- co tak czytałąm-że jesli znajdzie sie rano nietoperza w sypialni, albo w pokoju dziecka to trzeba poddac sie szczepieniom ????? bo byc moze w nocy ugryzl i ranki sa trudne do odnalezniena...

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2014-07-25, 20:30   

Iv, ale tego wszystkiego o co dopytujesz się nie tłumaczy - to się leczy z tym, że nie na Forum Przyroda tylko u psychiatry lub ewentualnie na jakimś Forum Fobia. Serio, pomyliłaś adresy... i jeśli dalej będziesz fantazjować niezdrowo będę musiał zareagować ostrzej niż słownie

Iv 

Wysłany: 2014-07-25, 20:43   

Ale ja to znalazlam w internecie, nie we wlasnej glowie .

lemoniada1988 

Wysłany: 2014-09-04, 15:45   Nietoperz

Witam, mam pytanie co to za gatunek?

P1040463.JPG
Plik ściągnięto 559 raz(y) 132,13 KB

Solis 

Wysłany: 2015-09-16, 11:00   

Największy problem jest taki, że te zwierzęta bywają strasznie wystraszone w takich momentach i to jeszcze bardziej utrudnia próbę pomocy. Mójemu kuzynowi kiedyś wleciał za grzejnik i nie chciał wyjść. Ostatecznie wyfrunął chyba po 2 godzinach.

Robert Wysocki 

Wysłany: 2015-11-07, 07:39   

Witam. Mam takie oto pytanie. W mojej piwnicy zamieszkał duży nietoperz, problem w tym że zamierzam pozamykać i uszczelnić w końcu okna. Czy złapać go i przenieść do ziemianki w której specjalnie zostawiłem szczeliny dla nietoperzy, czy też pozwolić mu przezimować w piwnicy?

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2015-11-12, 23:26   

Robert Wysocki, masz w opisie Augustów - który to? ;) pytam bo koło mnie jest jeden ale mniej znany. Do tego znanego to mam trochę za daleko żeby podskoczyć :]

jeśli rzeczywiście chcesz uszczelnić tak, że się mysz... a właściwie nietoperz nie przeciśnie to może być problem. Przenosiny - też najlepiej gdyby to zrobił ktoś z doświadczeniem i odpowiednim zezwoleniem. Może odczekaj kilka dni - teraz jest taka aura, że może to być kwatera przejściowa. Może sam zmieni lokum

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

VetO3 

Wysłany: 2016-03-17, 15:05   

Właśnie to samo mi się przydarzyło. Zostawiłam uchylone okno i zamknęłam pokój. Poleciał sobie. Jeszcze nie ma komarów, ale jak się namnożą, to można nietoperze w akcji przed domem oglądać. Żyją u nas na poddaszu. Słychać je nad ranem :-)

Chadwao 

Wysłany: 2016-04-01, 09:03   

Witam.
Zarejestrowałem się na Waszym forum ze względu na to że dzisiejszej nocy spotkała mnie przygoda z nietoperzem.

Nie zdziwiłoby mnie to za bardzo gdyby okna były otwarte i nie sprawiłoby to większego problemu gdyby było ciepło: otwarte okna i śpimy dalej :)

Opisze jak to wyglądało. Obudziły mnie o 2 w nocy dziwne hałasy, może z 50 cm od mojej głowy, przy oknie balkonowym. Z początku myślałem, że to gołębie się wydurniają na balkonie, a chwile później że to może jednak u sąsiada się coś tłucze w rurach (byłem zaspany). Obudziła się moja dziewczyna i potwierdziła, że nie mam omamów i coś się rusza za szafeczką, która stoi koło drzwi balkonowych, w tym momencie udowodniliśmy że nie mam omamów, ale dalej nie wiedzieliśmy co to jest. Nagle w półmroku zza szafki wychynął jakiś mały czarny kształt, ja w ciemności nie widzę tak dobrze jak nasz gość. Tak to nietoperz nas odwiedził. Niestety zaświeciłem światło no i się nietoperzyna rozhulała. Otworzyłem szeroko okna, w pogotowiu trzymałem ręcznik coby gościa nakryć i miarę bezpiecznie usunąć z mieszkania. Było zimno nad ranem więc chciałem się jak najszybciej pozbyć nietoperzyka, bo w wynajmowanym pokoju nie można sobie pozwolić na spanie gdzie indziej. Koniec końców po 15 minutach "latająca mysza" wydostała się na wolność. Przygoda skończyła się dobrze i całkiem to miłe było zważywszy że wydarzyło się to w dniu moich urodzin, to może jakie szczęście wielkie mnie w tym roku spotka :)

Wybaczcie za taki przydługi opis ale to nie koniec :P Bo mam do Was jeszcze pytanie. Jakim sposobem nietoperz mógł dostać się do pokoju skoro:
- okno przez cały dzień było zamknięte,
- pokój był wietrzony dzień wcześniej ale w godzinach wczesnego popołudnia (ok.16 - wtedy chyba jeszcze nie żerują nietoperze bo za jasno),
- wiem że okno było uchylone w kuchni na szerokość 2-3cm i mniej więcej od 20 do 22 i w tym czasie nikt nie zaobserwował żadnego stwora w domu, byli wszyscy mieszkańcy oraz kilkoro znajomych, pokój był zamknięty, a wszędzie świeciło się światło ?( ktoś by go zauważył) no i było raczej głośno więc by się stresował chyba i się ujawnił,
- przed pójściem spać w zamkniętym pokoju nie było niczego słychać, a oglądałem jeszcze film do mniej niecnej 00:30 i nic się nie działo.

Dla mnie to zagadka stulecia, albo nie wiedziałem, że te małe latające ssaki to takie szczwane stwory :D i czają się gdzieś w zakamarkach naszych mieszkań żeby w nocy nas budzić i kazać sobie otwierać okna na oścież :P

Może mi ktoś to objaśnić?

P.S. Nie wiem co to za gatunek, nie mam zdjęcia. Z opisu to było to ciemne, włochate i latające a rozpiętość skrzydeł 30-45 cm ( tak na oko w locie jak było przy twarzy :) ).

Jeszcze raz wybaczcie za długi post :D

Pozdrawiam

an13 

Wysłany: 2016-07-17, 16:39   

Witam.
Obecnie przebywam na południu Francji. Dzisiaj rano w pokoju znalazłam nietoperza, wydaje się być jeszcze nie do końca samodzielnym osobnikiem. Nie podejmował prób lotu, jedynie się czołgał po podłodze. Przeniosłam go do pudełka, nie chciał pić. Na strychu budynku w którym mieszkam żyją nietoperze, ale nie mam tam dostępu. Jak można mu pomóc?
Załączam zdjęcie.
https://s32.postimg.org/5wr5jk9et/P_20160717_165549_1.jpg

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2016-07-18, 01:21   

an13, to faktycznie osesek... jedyne jak mu możesz pomóc to dostać się na ten strych i go tam zostawić... jest duża szansa, że matka go tam odnajdzie

powodzenia

an13 

Wysłany: 2016-07-18, 15:23   

Dziękuję za odpowiedź :)
Niestety nie mam żadnej możliwości dostania się na ten strych. Maluch przeżył noc, wczoraj i dzisiaj udało mi się go nakarmić krowim mlekiem (tylko takie miałam), z trudem, bo nadal nie chce jeść. Trzymam go w plastikowym pudełku wymoszczonym kawałkami chusteczek i z prowizoryczną grzałką z butelki owiniętej ręcznikiem. Może uda się go jakoś odchować, proszę o porady.
Pozdrawiam

Anna P 

Wysłany: 2016-07-24, 08:12   Kot

Witam,
Mam ostatnio problem z kotem. Mieszkam na poddaszu już prawie 10 lat i tyle samo mieszka tu mój rudzielec. Za oknem w tym roku tak jak zawsze śmigają nam nietoperze, ale do tej pory problemu z tym nie było. Tego lata niestety, mój kot zaczął je łapać. W nocy przychodzi do domu z cennym łupem dumny z siebie i głośno oświadcza, że złapał kolejnego nieuważnego gacka... Szkoda mi ich, bo nikomu nie wadzą, a jeszcze komary jedzą.
Czy jest jakiś sposób na odstraszenie nietoperzy od naszego dachu? Niemożliwe jest, żeby się u nas w budynku gnieździły. Dach został uszczelniony po odwiedzinach kuny. Natomiast naokoło jest bardzo dużo starych kamienic i myślę, że tam przesiadują.

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2016-07-26, 18:19   

Ciekawe jak ten kot je łapie, no bo przecież nie fruwa za nimi... A nie da się go po prostu nie wypuszczać w nocy?

Odpowiedz do tematu