PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie temperatury lubi? nietoperze?
Autor Wiadomość
kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-08-10, 00:24   Jakie temperatury lubi? nietoperze?

Tak mi się przypomniało po odpowiedzi Mopka o Es że miałam o to zapytać. Wiadomo, że niektóre nietoperze wol? cieplej, a niektóre zimniej. Wiem, że znowu zadaję kłopotliwe pytanie, ale proszę abycie odpowiedzieli jakie temperatury lubi? poszczególne gatunki nietoperzy z rozróżnieniem na lato i zimę jeli s? różnice w preferencjach zależnie od pory roku.

I jest jeszcze pytanie bonusowe. Zdaje się, że na dalekiej północy (poza lini? koła podbiegunowego) żyj? zaledwie 3 gatunki nietoperzy (oczywicie piszę o Europie). Jakie to gatunki?

Z góry dziękuję za odpowiedzi... :]

[i] Winer [i]

Batman 

Wysłany: 2004-08-10, 21:03   

Więc tak: piszę oczywicie tylko pod względem hibernacji:
1.Gatunki ciepłolubne (5~12 st. C):
Myotis myotis - nocek duży
Myotis bechsteinii - nocek Bechsteina
2. Gatunki porednie(3~8 st. C):
Myotis daubentonii - nocek rudy
Myotis nattereri - nocek natterera
Myotis mystacinus/brandtii - nocek w?satek/Brandta
Pipistrellus sp. - karliki
Plecotus sp. - gacki ( P. austriacus - gacek szary preferuje nieco niższe temp.)
3. Gatunki zimnolubne (od przemarzaj?cych do~+5 st. C)
Barbastella barbastellus - mopek
Eptesicus nilssonii - mroczek pozłocisty

Poza tymi "standartami" s? gatunki które na miejsce hibernacji wybieraja miejsca o doć zróżnicowanej temp. i wilgotnoci, np. widziałem Eptesicus serotinus mroczki póĽne wielokrotnie hibernuj?ce z mopkami, jak i w obiektach o temp. dochodz?cej do +15 st. C i wilg. pow. ok. 30%! Podobnie mopki hibernuj?ce w kominie went. z nockiem dużym, gdzie temp. mogła być rzędu 7~8 st. C przy wilg. ok. 80%.
Często też obserwowałem gacki szare (pojedyncze os.) zimujace w s?siedztwie mopków, ale parę razy też widziałem gacki brunatne w ich towarzystwie, ale raz zauważylimy skupisko szeciu gacków brunatnych w doćprtzewiewnej rynnie, z której kapała woda.
Tak więc s? gatunki, które maj? jakie termopreferencje, ale nie należy się nimi kierować przy oznaczaniu gat. (może w małym stopniu).
Nie wspominałem o borowcach (nyctalus sp.) które hibernuj? w dziuplach, gdzie temp.spada czasem poniżej zera. (Np. ostatniej zimy pisał na Gacku o takim przypadku Rafał Szkudlarek).

Mirek 

Wysłany: 2004-08-10, 21:05   

Super lekcja z chiropterologii. To ja mam w zwi?zku z temperaturami pytanie. Czy jakie gatunki nietoperzy wystepuj? na Alasce?

Batman 

Wysłany: 2004-08-10, 21:47   

Cytat:
Czy jakie gatunki nietoperzy wystepuj? na Alasce?

Tak. Oto lista gatunków:
long-legged bat M. volans,
Keen's bat M. keenii,
California bat M. californicus,
Silver-haired Lasionycteris noctivagans,
Big brown bats Eptesicus fuscus.
S? to gatunki pospolicie wyst. na Alasce (więc pewnie nie wszystkie). Jeli kogo interesuje więcej info n.t. nietoperzy spoza Europy, sugerowałbym wyszukiwanie za pomoc? google, lub założenie nowego tematu, a w tym temacie kontynuować zagadnienia zwiazane z gatunkami rodzimymi, lub europejskimi.

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-08-10, 21:50   

Ja pytałam o europejskie gatunki dalekiej północy :] Oczywicie mogę sobie poszukać w przegl?darce, ale byłoby miło gdyby takie informacje pojawiły sie tutaj, na Forum.

Jednoczenie podziękowania dla Ciebie Batman iż jako jedyny podj?łe rękawicę :]

[i] Winer [i]

Mirek 

Wysłany: 2004-08-11, 19:37   

No tak, mogłem się domysleć, że na Alasce występuje kilka gatunków nietoperzy. Latem jest tam dosyć ciepło. Dociera tam przecież jeden z północnoamerykańskich gatunków kolibrów - taka kruszynka...

Batman 

Wysłany: 2004-08-12, 17:17   

Wybacz Kessy, ale nie znalazłem nic o gatunkach żyj?cych na N od koła podbiegunowego, a teraz już nie mam czasu wertować innych ksi?g. Jednak sam się tym zaciekawiłem i postaram się dokopać do Ľródeł prawdy, ale to w okolicach 1-IX dopiero.

Odpowiedz do tematu