PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki to gatunek nietoperza?
Autor Wiadomość
mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2017-10-15, 22:28   

a gdzie to cudo znalazłeś? i oczywiście kiedy? ;)

Emen 

Wysłany: 2017-10-16, 06:48   

mopek napisał/a:
a gdzie to cudo znalazłeś? i oczywiście kiedy? ;)

Sorry, ja spytałem pierwszy :)
Dobra,nie będę sie bawił w zagadki - okaz znaleziony wczoraj w Kościelcu koło Koła (wschodnia Wielkopolska) około godziny 17-tej. Leżał na ziemi przy ścianie budynku. Wyglądał zdrowo (po wzięciu do ręki okazał sie nawet bardzo dziarski), więc posadziłem go na pniu starej lipy, gdzie wcisnął się w szparę kory. Dziś rano już go tam nie było.

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2017-10-16, 11:20   

mopek, sorry, ale czy naprawdę rozpoznawanie nietoperzy na forum rządzi się jakimiś innymi zasadami niż wszystkie inne tematy identyfikacyjne, mianowicie że eksperci z tej dziedziny są taacy fajni, że jak wiedzą, to nie powiedzą co za gatunek? Czy może to próba jeszcze bardziej dobitnego uśmiercenia forum, tak żeby czasem ktoś nie uznał, że warto zajrzeć i poczytać wątek o nietoperzach?

Judi 

Wysłany: 2017-10-16, 21:17   

Ja bym obstawiała Mroczka posrebrzanego, ale mogę się mylić, bo nietoperza ładnych parę lat w rękach nie miałam i nieco wyszłam z wprawy

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2017-10-17, 00:43   

Emen, tak jak napisała Judi (witaj po latach!) to mroczek posrebrzany

Justyna K, zasady w tej materii były już dawno określone na forum i ja się ich trzymam. Chcesz uzyskać informację co to za gatunek? Nie ma sprawy, ale daj minimum od siebie dzięki czemu być może przyczynisz się do poszerzenia wiedzy o gatunku i jego występowaniu. Coś za coś. Wymagamy naprawdę niewiele wysiłku - gdzie i kiedy? Masz coś przeciw temu? Uważasz, że ta gigantyczna bariera dobije forum?

dlaczego najpierw informacja a później oznaczenie? bo wielokrotnie już tak było, że jak już ktoś się dowiedział co to za gatunek to adios! i żadne prośby nie były w stanie go skłonić do tego "heroicznego" wysiłku wciśnięcia kilku klawiszy na klawiaturze i napisania np.: wczoraj na ul. Żabiej 15 w Kaczych Dołach

Torenvalk, dzięki za info bo cenne, Tak jak pisałem na PW to nocek Bechsteina. Gratuluję raryta choć szkoda, że trup

Emen 

Wysłany: 2017-10-17, 06:43   

mopek, dzięki!
Ale tak na marginesie - to, że ktoś nie podał Ci miejsca i daty znalezienia okazu nie oznacza, że wszyscy zrobią to samo i naprawdę nie musisz nas tak traktować. Zadałem pytanie i w naturalny sposób oczekuję odpowiedzi, potem możemy pogadać, gdzie, kiedy i jak :-) Ja tych danych publikować nie zamierzam i chętnie się nimi podzielę, ale,cytując Twoje słowa - "coś za coś".

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2017-10-17, 08:21   

mopek, pytam jako osoba, którą ciekawi, jaki gatunek nietoperza jest na zdjęciu, a nie jako znalazca, więc ja Ci tych danych nie podam, choćbym chciała. W związku z tym, jeśli ktoś zarejestrował się na forum raz i zapomniał o tym, albo z jakichś powodów lokalizacji nie chce podawać, to ja jako osoba postronna nigdy się nie dowiem, cóż to za gatunek był na zdjęciu. Jakoś na forum ptasim osoby oznaczające zadają sobie te niewiele wysiłku, żeby nie tylko oznaczyć ptaka, ale czasem nawet podać, jakie cechy wskazują na gatunek, żeby może ktoś się czegoś dowiedział, jeśli będzie miał ochotę poczytać. Naiwnie myślałam, że forum jest też po to, żeby się czegoś nauczyć, a nie tylko dokonać wymiany pomiędzy obserwatorem i oznaczającym - info o gatunku za lokalizację. No ale skoro czujesz się wykorzystywany prośbami o oznaczenie, trudno, nie mogę od Ciebie tego wymagać, bo poświęcasz na to swój wolny czas.

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2017-10-17, 11:38   

mopek napisał/a:
Torenvalk, dzięki za info bo cenne, Tak jak pisałem na PW to nocek Bechsteina. Gratuluję raryta choć szkoda, że trup
A tak szczerze, Torenvalk tak długo zwlekała z podaniem Ci lokalizacji, czy wymieniliście sobie informacje na PW i dopiero po moim narzekaniu przypomniałeś sobie, że kogoś jeszcze to oznaczenie interesowało?

Torenvalk 

Wysłany: 2017-10-17, 14:30   

Przyznaję, ze było nieco opóźnienia z mojej strony, bo trochę mi ta sprawa umknęła ;)

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2017-10-17, 14:45   

Torenvalk napisał/a:
Przyznaję, ze było nieco opóźnienia z mojej strony, bo trochę mi ta sprawa umknęła ;)
OK,to zwracam honor mopkowi w tej kwestii.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2017-10-17, 15:13   

ustaliliśmy takie zasady już dawno bo b. dużo informacji uciekało. Jestem tylko konsekwentny. Często piszę do ludzi na priv żeby ich zmobilizować. Z różnym skutkiem. Zawsze chcieliśmy aby forum pełniło nie tylko rolę edukacyjną ale również (jak nie przede wszystkim w przypadku nietoperzy) cenne źródło informacji m.in. o występowaniu gatunków. Jeśli ktoś znajdzie nietoperza i nie poda gdzie i kiedy, informacja bezpowrotnie idzie w niebyt.

Emen, Ty podasz bo jesteś OK ale uwierz mi, nie wiedzieć czemu sporo ludzi tak ma, że jak dostanie to co chciało to nie chce im się nawet palcem w bucie ruszyć.

jak dla mnie EOT

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2017-10-17, 15:25   

OK, to ja sobie póki co odpuszczę identyfikację w ptakach.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2017-10-17, 15:32   

Justyna K, decyzja należy do Ciebie

Czesław Lichota 

Wysłany: 2017-10-17, 18:14   

Justyna K napisał/a:
OK, to ja sobie póki co odpuszczę identyfikację w ptakach.

Justyna nie rób tego twoje informacje są bardzo ciekawe i dużo uczą .

Emen 

Wysłany: 2017-10-17, 18:22   

mopek, miło mi, że masz o mnie dobre zdanie, ale pomyśl jeszcze o tym - znaczna część (podejrzewam, że wiekszość) nietoperzy, których fotki tu oglądamy, została przez ludzi znaleziona w ich własnych domach czy ogródkach. Odpowiedź na Twoje pytanie o lokalizację znaleziska dla wielu osób jest równoznaczna z podaniem swojego adresu do wiadomości publicznej. A nie każdy musi mieć na to ochotę. To przykre, ale żyjemy w czasach, kiedy dane osobowe stały sie chodliwym i cennym towarem. Znam wiele osób, które za żadne skarby nie podałyby Ci tych danych nawet na PW. Nie są oni bynajmniej wrogami nauki, po prostu starają się chronić własną prywatność. I mają do tego prawo. Można sie z tym zgadzać albo nie, ale wypada to uszanować.
OK, dla mnie też koniec tematu ;)

Odpowiedz do tematu