PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: krotom
2012-12-09, 22:09
Jak wyeksmitowć nietoperze z domu?
Autor Wiadomość
Jendrekl 

Wysłany: 2004-06-22, 16:34   

Jest ich tak dużo że jak nad ranem się zlatuj? to nie doć że słychać piski to jeszcze obijaj? się skrzydłami o nasz sufit.

Cytat:
co innego jak lataj? a co innego jak siedz? w koloni z młodymi

Ja nie mam nic przeciwko temu żeby sobie latały...

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-06-22, 16:35   

Aga napisał/a:
[...]Proszę o radę jak te miłe istoty wyeksmitować ?

po częci metody zostały opisane już TUTAJ 8)

Jendrekl 

Wysłany: 2004-06-22, 16:39   

No nie wiele tam jest. Nie wiem kiedy one zamierzaj? się wynieć przed zim? i czy w ogóle... Więc póki co nie mogę tego zabezpieczyć. Czy s? jakie inne metody?

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-06-22, 16:40   

Jendrekl napisał/a:
[...]Czy s? jakie inne metody?

jasne, czekać na przybycie fachowców z TP Bocian :mrgreen:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-06-22, 16:50   

rzeczywicie trzeba odróżnić tutaj głosy wydawane przez nietoperze w kolonii i podczas lotu. W schronieniach nietoperze wydaj? dĽwięki socjalne doskonale słyszane przez ludzi natomiast ultradĽwięki wydaj? podczas lotu do orientacji w przestrzeni i namierzania ofiary (głównie owady) i te s? dla nas w dużej mierze niesłyszalne.

Nietoperze w kolonii - zwłaszcza jeli jest liczna - mog? zachowywać się doć głono... niektórym to przeszkadza a niektórym nie :P . Zawsze można kupić stopery ;)

Tak jak pisze Jendrekl, zwłaszcza nad ranem kiedy samice zlatuj? się robi się drobny harmiderek... :/ normalka - młode wygłodniałe czekaj? na swoje mamusie :wink: :D

Szkoda, że podczas budowania nie zostało to odpowiednio izolowane no ale kto mógł przypuszczać, że się nietoperze wprowadz?... Na razie co polecam to uzbrojenie się w cierpliwoć. Jak się uda przyjedziemy - zobaczymy.

Napisz kiedy można Was tam najczęciej zastać i może wylij mi na maila jaki telefon kontaktowy

MoLoS.pl - ekspertyzy

Jendrekl 

Wysłany: 2004-07-05, 09:33   

Byłem w weekend w swojej chatce , w sobote postanowilimy policzyc jak dużo netoperków zagnieĽdziło sie na naszym poddaszu. Wychodzić zaczęły około godziny 21.30 przez 40 minut naliczylimy ich około 420 szt. pózniej wychodziły juz znacznie rzadziej , z racji że nie były juz tak dobrze widoczne / było juz ciemno/ zakończylimy liczenie. Z racji waszych podpowiedzi staralismy się zapamietać jaki istotny szczegół który naprowadziłby Was jaki to gatunek....... mamy wrażenie że u niektórych sztuk podbrzusze było janiejsze ...ale nie pytajcie jaki to kolor. Pozdrówka :)

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-07-05, 09:36   

Jendrekl napisał/a:
[...]przez 40 minut naliczylimy ich około 420 szt. [...]

:shock: :] :res:

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-05, 09:53   

jak bym chciał zeby dzie w mojej okolicy - niedaleko mojego bloku lub gdzie w domku u mojej babci zagociły nietoperki :) ale by było fajnie :)

nie eksmituj ich :] ja bym tak nie robił :)

Cytat:
forum podzieli moje zdanie

no to BA !! :] :D

Batman 

Wysłany: 2004-07-05, 15:28   

A może zauważyłe co ciekawego w ich zachowaniu, może opisałby ich wielkoć, styl lotu itp.
czasem po takich cechach można powiedzieć co to za gat.
Czy widziałe je na strychu jak wisz?, lub wiesz w jakie szczeliny sie chowaj??

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-07-05, 18:29   

Cytat:
ich około 420

:shock: :shock: :shock:

zważywszy na fakt iż o tej porze młode nietoperze s? nielotne jest to BARDZO DUŻA KOLONIA ROZRODCZA w skali kraju! Licz?c po jednym młodym na głowę wynik jest prosty - ok. 840 nietoperzy!

powiedz mi jeszcze jakiej wielkoci były te nietoperze? Ja bym stawiał na karliki... więc powinny być bardzo małe

ps
nie przyjechalimy bo przypomniałem sobie, że pisałe, że nie da się za dnia tam do nich zajrzeć a niestety przy wylocie z kryjówki nie moglimy być ze względu na deficyt czasu... (wieczorem tworzylimy punkty odłowowe) :/ ale mylę, że zjawimy się jeli nie teraz to na pewno pod koniec lipca przed wyjazdem do Naruszewa na odłowy

MoLoS.pl - ekspertyzy

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-07-05, 18:33   

Jendrekl, o Twoim domku w ksi?żkach będ? pisać :res:

Batman 

Wysłany: 2004-07-06, 16:47   

Cytat:
ich około 420

Cytat:
:shock: :shock: :shock:

zważywszy na fakt iż o tej porze młode nietoperze s? nielotne jest to BARDZO DUŻA KOLONIA ROZRODCZA w skali kraju! Licz?c po jednym młodym na głowę wynik jest prosty - ok. 840 nietoperzy!

Mopek, ale nie zapominaj że nie wszystkie samice gromadz?ce się w kolonii rozrodczej s? w ci?ży!
Liczba któr? podajesz to totalne maximum, ale b. rzadko jest tyle młodych ile samic.
Z tego co pamiętam u MYM ok. 1/4 samic w kolonii nie jest w ci?ży

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-07-06, 16:57   

mogę się mylić ale czy już w tym okresie samice, które nie przyst?piły do rozrodu (nie zaci?żone lub po stracie młodego) nie trzymaj? się samotnie w innych kryjówkach? ewentualnie w przypadku dużych obiektów w tych samych kryjówkach ale poza koloni? rozrodcz? sensu stricte, pojedynczo podobnie jak to robi? samce?

MoLoS.pl - ekspertyzy

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-07-06, 17:24   

Batman napisał/a:
[...]u MYM ok. 1/4 samic w kolonii nie jest w ci?ży

:shock: :? :evil:
ej "nietop-fachowcy", czy moglibycie (do nas :arrow: laików nietoperzowych) pisać po polsku :?: :|
czy MYM to (Myotis myotis) Nocek duży czy może MYM to (Myotis mystacinus) Nocek w?satek :?:
:roll:

Batman 

Wysłany: 2004-07-06, 17:37   

Robi się, i przepraszam za t? robociznę:
MYM - Myotis myotis (Mm)
MYS - Myotis mystacinus (Mms)
MYB - Myotis brandti (Mbr)
MSB - Myotis mystacinus/brandti (Msb)
MEM - Myotis emarginatus
PAR - Plecotus auritus
PAS - Plecotus austriacus

To najczęciej używane akronimy nietoperzy, przynajmniej na forum w ostatnich zagadkach (nazwy polskie znajdĽcie już sami)

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi