FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Dźwięki Nietoperzy Pomoc
Autor Wiadomość
carti1 

Wysłany: 2006-06-28, 09:26   Dźwięki Nietoperzy Pomoc

Witam.
Mówi się że dźwięki wydawane przez nietoprzeze są niesłyszalne dla ucha ludzkiego. I tu jest Bum bo to nieodnosi się do mnie, wychwytuję dźwięki nietoperzy. Czy coś jest ze mną nie tak? Czym się różni moje ucho od uszu innych?
Pozdrawiam

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2006-06-28, 09:36   

wszystko z Tobą wporządku.
ja takze bez problemy słyszę dzwięki nietoperzy, te wysokie piski, oczywiście tylko do pewnego zakresu.
myślę ze większość ludzi tak ma. skoro mamy poziom słyszalności w zakresie 16-20 000Hz.
nie wiem dokłądnie w jakim przedziele są dźwieki wydawane przez toperze ale widocznie skale te nakładają się przy tej górnej liczbie, przy ultradźwiękach.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2006-06-28, 09:39   

Nastąpiło zapewne małe niedomówienie, w pewnym zakresie nietoperzowe odgłosy są oczywiście słyszalne dla człowieka ale nie w całym spektrum :!:

Można usłyszeć np. piski lub cykanie (to akurat w przypadku mroczka posrebrzanego). Tak więc bądź spokojny... jesteś normalny :smile:

dopisane
Kruku mnie ubiegł :-D

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2006-06-28, 09:45   

Corvus napisał/a:
[...]nie wiem dokłądnie w jakim przedziele są dźwieki wydawane przez toperze [...]

Cytat:
Większość nietoperzy posługujących się echolokacją wytwarza dźwięki o częstotliwości 20 - 80 kHz, a niektóre nawet 120 - 210 kHz.

źródło
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

WJG 
moderator
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2006-06-28, 17:14   

Oczywiście dźwięki socjalne nietoperzy mozna usłyszeć czy wspomniane juz pocykiwanie niektórych gatunków, nawet w locie. Niepokojony nietoperz moze też wydawac przeraźliwe piski, nawet dość głośne(wiedzą o tym osoby, które uczestniczą w badaniach letnich z siatkami..) :mrgreen: :mrgreen:

K. Popper

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2006-06-29, 10:47   

WJG napisał/a:
Niepokojony nietoperz moze też wydawac przeraźliwe piski, nawet dość głośne(wiedzą o tym osoby, które uczestniczą w badaniach letnich z siatkami..)
doświadczyłem tego przy wyplatywaniu toperzy na obozie nad Siemianówką.
niektóre wydałały tak głośne , nieprzyjemne i ciągłe piski że nie dało się wytrzymać......... ;)

a niektóre były zupełnie bezgłośne i nie wydawały żadnych dźwięków( które by były słyszalne dla ucha ludzkiego)

WJG 
moderator
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2006-06-29, 12:32   

Corvus napisał/a:
doświadczyłem tego przy wyplatywaniu toperzy na obozie nad Siemianówką.
niektóre wydałały tak głośne , nieprzyjemne i ciągłe piski że nie dało się wytrzymać.........

nikt nie lubi zaplątać się w nylonową siatkę... :mrgreen: :mrgreen:

Corvus napisał/a:
a niektóre były zupełnie bezgłośne i nie wydawały żadnych dźwięków( które by były słyszalne dla ucha ludzkiego)

Gacki np. są tzw hearing bats, tzn więcej nasłuchują niż wydają dźwięków, chociaz nie zawsze jest to regułą.

K. Popper

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2006-06-29, 22:08   

WJG napisał/a:
Gacki np. są tzw hearing bats, tzn więcej nasłuchują niż wydają dźwięków, chociaz nie zawsze jest to regułą.

Ale faktycznie sprawiają wrażenie jakby się rozgladały wokoło :] Nie wiedziałam, że to w celu nasłuchiwania...

[i] Winer [i]
Smoki hoduję.

Gottfri 
teriolog

Wysłany: 2006-07-14, 13:31   

Tak dla ścisłości to nietoperze wydają dwa rodzaje dzwięków:
1 - głosy socjalne, które są słyszalne dla ludzi, czyli między innymi te wszystkie piski w siatkach i "cykania" godowe
2 - echolokacja i ta jest poza naszym zakresem z wyjątkiem borowca wielkiego, którego sygnały echolokacyjne z najniższego zakresu mogą być słyszalne dla osób z baaaardzo dobrym słuchem :smile:

A że zbliża się sezon aktywności godowej to nietrudno będzie teraz usłyszeć w nocy "nietoperzowe cykania". Najpierw karliki, póżniej gacki brunatne i mroczki posrebrzane. Te gatunki "najgłosniej" sie odzywają.

Nie jestem fachowcem w tym temacie więc może ktoś doprecyzuje

matixus 

Wysłany: 2006-07-14, 17:02   

Może to Wam się wydać debilne , ale sam byłem w szoku ...
Siedzieliśmy z rodziną wieczorem w ogrodzie ok 23.00 i na trawie leżały klapki z piszczałką ( takie co jak się nadepnie to jest wyjątkowo wkurzający odgłos ) nagle słysząc ten dźwięk przyleciał nietoperz i na każde pisknięcie klapków odpowiadał tym samym . Jak klapki pisknęły dwa razy on też .

;-) ;-)

luna 

Wysłany: 2007-06-12, 01:25   

Ja również słyszę niektóre dzwięki wydawane przez nietoperze - problem w tym, że nikt z mojego otoczenia ich nie słyszy poza mną ;)
Wysokie dźwięki słyszę również na Dworcu PKS w Krakowie - zawsze boli mnie od nich głowa i robi mi się niedobrze. Nie wiem, co je może emitować, ale mam wrażenie, że jakaś kamera, czujnik czy coś w tym stylu. I znowu to samo - nikt poza mną tego nie słyszy.
Podobna sytuacja miała miejsce niedawno na Rynku, kiedy w regularnych odstępach czasu słyszałam bardzo wysoki dźwięk, jakby fotokomórki, a osoba, z którą wtedy przebywałam, nie słyszała tego dźwięku.
Nie mogę znieść wszelkiego rodzaju "skrzypienia", np. widelcem po garnku, szybie, tablicy etc.
Czy to jakiś rodzaj nadwrażliwości?
Przepraszam, że piszę w tym wątku i na tym forum, ale nie znalazłam bardziej odpowiedniego ;)

WJG 
moderator
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2007-06-12, 13:20   

luna napisał/a:
Przepraszam, że piszę w tym wątku i na tym forum, ale nie znalazłam bardziej odpowiedniego

no cóż....nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć ... :mrgreen:

K. Popper

4t. 

Wysłany: 2007-06-13, 12:25   

luna napisał/a:
Ja również słyszę niektóre dzwięki wydawane przez nietoperze - problem w tym, że nikt z mojego otoczenia ich nie słyszy poza mną ;)
Wysokie dźwięki słyszę również na Dworcu PKS w Krakowie - zawsze boli mnie od nich głowa i robi mi się niedobrze. Nie wiem, co je może emitować, ale mam wrażenie, że jakaś kamera, czujnik czy coś w tym stylu. I znowu to samo - nikt poza mną tego nie słyszy.
Podobna sytuacja miała miejsce niedawno na Rynku, kiedy w regularnych odstępach czasu słyszałam bardzo wysoki dźwięk, jakby fotokomórki, a osoba, z którą wtedy przebywałam, nie słyszała tego dźwięku.
Nie mogę znieść wszelkiego rodzaju "skrzypienia", np. widelcem po garnku, szybie, tablicy etc.
Przepraszam, że piszę w tym wątku i na tym forum, ale nie znalazłam bardziej odpowiedniego ;)

Nie przejmuj się, masz po prostu czulszy słuch. I wnioskuję, że jesteś bardzo młoda. Po 25 roku życia praktycznie na 100% przestaniesz słyszeć takie rzeczy. A jeśli już jesteś starsza, to jesteś ewenementem.
Jako ciekawostkę przytoczę zasadę działania urządzenia do odstraszania hałaśliwych nastolatków sprzed sklepów (chyba jakiś Włoch to wymyślił) - otóż jest to tylko emiter bardzo wysokich dźwięków. Ludzie po dwudziestce w większości już tego nie słyszą, po 25 praktycznie nikt. A małolaty znieść tego nie mogą!

Pozdrawiam!

luna 

Wysłany: 2007-06-15, 22:07   

Dziękuję za odpowiedź i również pozdrawiam :)

ps: mam 25 lat ;)

Rysiek 

Wysłany: 2007-06-23, 01:57   

Mnie te dźwięki zawsze wk**** w nowych tramwajach.. ale na szczęście problem miiija. ;-)

JKK

Odpowiedz do tematu