PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzienne obserwacje nietoperzy
Autor Wiadomość
pioter 

Wysłany: 2004-04-18, 18:09   Dzienne obserwacje nietoperzy

Witam wszytkich. :wink:
Nie jestem fachowcem nietoperzowym :( , dlatego proszę o pomoc w identyfikacji, jeli będzie możliwa . Tego kolegę spotkałem w rodku dnia nad mał? rzek? na poligonie okuniewskim. Nie byłem przygotowany na fotografowanie zwierz?t i zabrałem za słaby film (100) :evil: . Przepraszam więc za jakoć. Nie dałem tego zdjęcia do zagadek bo kompletnie nie wiem jaki to może być gatunek.
p.s ma nadzieję, że wiadomoć i zdjęcie wyjdzie ok. Pierwszy raz to robię :oops:
pzdr.

[ Dodano: 2004-04-18, 18:14 ]
Jeszcze jedno zdjęcie. Może pomoże. Niestety, tak samo fatalne jak pierwsze. Czy to może być nocek rudy? :?:

nieto lot1.jpg
Plik ściągnięto 9281 raz(y) 45,52 KB

nieto lot 3.jpg
Plik ściągnięto 9275 raz(y) 27,38 KB

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-18, 21:13   

no na 99% jest nocek rudy :D

Moris 

Wysłany: 2004-04-18, 21:17   

popieram,
Mop, przekaz informacje Grzeskowi L.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-18, 21:25   

dam mu linka niech se zerknie - w końcu jest zarejestrowanym userem forum ;)

Marfu 

Wysłany: 2004-04-19, 07:31   

Tez stawiam na rudego. Pioter - podaj jak najwiecej szczegolow, bo Grzegorz (zarejestrowany, choc milczacy...) zbiera obecnie takie materialy, wiec jakbys chcial je przekazac do wykorzystania, bedziemy wszyscy bardzo szczesliwi. Potrzebna bedzie data, godzina, miejsce, pogoda, ewentualnie wszytko inne...

Batman 

Wysłany: 2004-04-22, 18:40   

Dla mnie też to wygl?da na rudasa. dziwne tylko, że ow? obserwację poczyniono w dzień - pewnie co go spłoszyło z zimowiska.
Mam pytanie: czy gdzie w okolicy jest znana jaka kryjówka nbietoperów?
Jeli nie, można byłoby spr. czy nie ma w okolicy czego interesuj?cego, np. starego, dziuplastego drzewa, jakiego mostu czy bunkra.
Osobicie nie spotkałem się, aby nietoperze z rodz. nocek tak same z siebie wychodziły z kryjówek dziennych. (raz obserwowałem wylatuj?ce natterery ok. godz 13.00 w marcu, ale na skutek palenia ognia w bunkrze w którym zimowały :evil: :evil:

pioter 

Wysłany: 2004-04-24, 21:15   

Witam ponownie
Wybaczcie, że dopiero teraz spieszę z odpowiedziami. :cry:
Nietoperka tego spotkałem, jeli dobrze pamiętam, w ostatnim tygodniu marca. Było to ok. 14.00. Miejsce – rzeka Długa na poligonie okuniewskim, ok. 1,5 km w dół rzeki za Okuniewem. Jest to odludne i spokojne miejsce, często się tam wybieram, bo jest bardzo urokliwe. Jest to nieuregulowany fragment rzeki z wieloma przewróconymi drzewami. Jeli potrzeba dokładnej lokalizacji dajcie znać – zaznaczę na mapie. Pogoda była znakomita, bezchmurnie i bezwietrznie, stosunkowo ciepło.
Nietoperek wygl?dał na zachowuj?cego się naturalnie. Kr?żył nad wod? poluj?c na owady. W ogóle się nie bał i podlatywał nawet na dwa metry ode mnie. Co jaki czas odlatywał na pobliskie drzewo a potem z powrotem kręcił te swoje ósemki. Robił to długo i cierpliwie.
Jest możliwe, że gdzie w okolicy zasiedla dziuplę – jest tam sporo starych drzew, głównie olch.
Nie mam informacji o nietoperzach na tym terenie, ale jak wczeniej mówiłem nie siedzę w temacie. Wczeniej się nad tym nie zastanawiałem, ale w okolicy jest kilka bunkrów i parę małych mostków, następnym razem je sprawdzę. :P
Słyszałem że Bocian ma swoich ludzi w Okuniewie (akcja żaby) – chętnie nawi?że współpracę. :wink:

Marfu 

Wysłany: 2004-04-26, 16:43   

Akcje w Okuniewie sa czynione przez naszego forumialnego Orconectesa - czekamy na odzew.

Informacji chyba wystarczy, mam nadzeje, ze napisze to nasz forumialny Grzegorz... :-)

Mostki - jak najbardziej warto sprawdzic. Schrony bojowe (czyli tzw. bunkry) kontrolujemy zima, wtedy jest tam po kilka nietoperzy.

Grzegorz 

Wysłany: 2004-04-27, 10:42   

Witam Przyrodników!
Ponieważ już kilka razy złoliwie wywoływano mnie do odpowiedzi, postanowiłem się ujawnić. Tym bardziej, że temat nietoperza lataj?cego w ciagu dnia bardzo mnie zainteresował. Dziękuję fachowcom za oznaczenie gatunku, a autorowi za szczegóły. Mam tylko pytanie. Ponieważ przygotowuję (razem z K. Kasprzykiem) pracę podsumowuj?c? dotychczasowe stwierdzenia nietoperzy lataj?cych w ci?gu dnia w Polsce, chciałbym zapytać, czy moglibymy tę informację zacytować (podaj?c autora)?
Co do miejsca obserwacji, to w pobliżu (bród na Długiej) łapałem kiedy nietoperze w sieci, a jednym ze schwytanych gatunków był włanie nocek rudy.
Pozdrawiam, Grzegorz

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-04-27, 11:26   

Grzegorz napisał/a:
[...]przygotowuję (razem z K. Kasprzykiem) pracę podsumowuj?c? dotychczasowe stwierdzenia nietoperzy lataj?cych w ci?gu dnia w Polsce, chciałbym zapytać, czy moglibymy tę informację zacytować (podaj?c autora)? [...]

fajnie będzie w tej pracy wygl?dało żródło:
piotrek; http://forum.przyroda.org...vt917.htm#14135 :mrgreen:
P.S. Czy chodzi o tego słynnego p. Kasprzyka z nie mniej słynnego Torunia ?
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Marfu 

Wysłany: 2004-04-27, 12:03   

Brawo Grzegorz!!!

No ale jak autor sie zgodzi, to chyba mozna bez podawania, ze to z Forum... A moze ktos jeszcze ma takie obserwacje? Grzegorz - scignij znanego Ci Mariusza, on ma borowca wielkiego, bardzo ciekawa obserwacja.

Marfu 

Wysłany: 2004-04-27, 12:04   

Nie Piotrek, tylko Pioter!!!

Tak z tym... Grzegorz powinien zapodac forumialnego nicka, ale chyba nie zna... Wiec nie bedziemy zdradzac...

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-27, 12:50   

no ja mam jeszcze obserwację borowiaczka - możemy się jako dogadać :]

oczywicie koniecznie z podaniem Ľródła :D trzeba dbać o prestiż forum 8)

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-04-27, 13:13   

krotom napisał/a:
Czy chodzi o tego słynnego p. Kasprzyka z nie mniej słynnego Torunia ?

A jakze :D

[i] Winer [i]

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-04-27, 13:47   

Cytat:
fajnie będzie w tej pracy wygl?dało żródło:
piotrek; http://forum.przyroda.org...vt917.htm#14135

nie ma co się miać :P W poważnych pismach naukowych już się uwzględnia cytowanie z poważnych stron www. Jest nawet opracowana specjalna forma podawania Ľródła z internetu :P

Odpowiedz do tematu