PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy syndrom białego nosa jest już w Polsce?
Autor Wiadomość
Martines83 

Wysłany: 2012-01-17, 09:27   

Batman napisał/a:
W sztolni koło Wojcieszowa w Sudetach:
https://lh4.googleusercontent.com/-qZs4Fc2WzFM/TxS89qtlUXI/AAAAAAAAATY/u0aNIW9jXYo/s512/06.JPG

Udało Wam się zebrać próbkę do analiz?

Spośród zebranych w zeszłym roku 8 próbek w MRU, żadna z nich nie potwierdziła występowania tam Geomyces destructans. W tym roku również "udało" się zebrać cztery próbki, jak tylko będę znał wyniki analiz to je podam.

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2012-01-19, 13:54   

Batman napisał/a:
Przy okazji w temacie: Główny Konserwator Przyrody (p. Zaleski) wydał wytyczne w związku z WNS dotyczące zamknięcia zimowisk w Polsce:

Syndrom białego nosa – Wytyczne dotyczące prewencji, wykrywania i kontroli śmiertelnej infekcji grzybiczej nietoperzy:

http://bip.warszawa.rdos....maty&Itemid=148

To już chwilę temu. Rozesłano do Parków PN, PK i innych instytucji, także Polski Związek Alpinizmu podesłał to do klubów, wysłano jednostkom naukowym zajmującym się jaskiniami i nietoperzami.
I tu jeszcze przykład jak można nadinterpretować te wytyczne (nie "zamknięcia zimowisk" tylko monitoringu): w zeszłym roku stwierdziłem nalot u jednego nocka dużego w jedynym zimowisku na Babiej Górze. Próbek nie pobrałem, bo i nie miałem do czego, napisałem to w sprawozdaniu, nawet nie wspominając, że może to być Geomyces. W tym roku nie dostałem zezwolenia od Babiogórskiego Parku Narodowego na wejście do jedynego zimowiska nietoperzy, a podparte było właśnie tymi wytycznymi. Co więcej - nie dostałem odpowiedzi na moje wskazanie, że leśnicy z Parku łażą tam kilka razy do roku, nie zmieniając ciuchów, nie mając pozwoleń, nie potrafiąc rozpoznać nawet gatunków. Ciekawe kto ma pobrać próbki jak nie chiropterolog...
Gdyby Wam się coś takiego zdarzało - walczcie z tym słusznie argumentując, że nie wchodzicie do obiektów turystycznie a w celach naukowych i to Wy jako chiropterolodzy, podparci stosownymi pozwoleniami, możecie zrobić konkretne badania w celu wykrycia patogenu.

K. Popper

Martines83 

Wysłany: 2012-01-19, 14:02   

WJG napisał/a:
Próbek nie pobrałem, bo i nie miałem do czego, napisałem to w sprawozdaniu, nawet nie wspominając, że może to być Geomyces. W tym roku nie dostałem zezwolenia od Babiogórskiego Parku Narodowego na wejście do jedynego zimowiska nietoperzy, a podparte było właśnie tymi wytycznymi.

Czyli kolejne paranoidalne interpretowanie wytycznych... Zdecydowanie trzeba z tym walczyć.
A w sprawie pobierania próbek, to bardzo dobrą praktyką jest noszenie ze sobą kilku szkiełek podstawowych i zwykłej taśmy klejącej. Kawałek taśmy klejącej przykłada się zwierzakowi delikatnie do pyszczka, później przykleja bezpośrednio na szkiełko i preparat jest gotowy.

Batman 

Wysłany: 2012-01-23, 11:02   

Martines83 napisał/a:
Udało Wam się zebrać próbkę do analiz?

Nie zebraliśmy, pomimo że mieliśmy do tego sprzęt.
Po konsultacji tel. z koordynatorem liczeń (R.Sz.) zrobiliśmy dokumentację fotograficzną.
Na pobranie próbek potrzebne jest dodatkowe zezwolenie, a takowego nie było. Po co się niepotrzebnie narażać?

Martines83 

Wysłany: 2012-01-24, 11:02   

Batman napisał/a:
Na pobranie próbek potrzebne jest dodatkowe zezwolenie, a takowego nie było. Po co się niepotrzebnie narażać?

Wiesz, narażanie się ma o tyle sens, że wówczas można faktycznie stwierdzić czy mamy do czynienia z WNS. Na podstawie dokumentacji fotograficznej (na którą też trzeba mieć zezwolenie :) ) nigdy nie będziemy mieli takiej pewności. A tak ogólnie, to pisząc podanie do RDOŚ o zezwolenie na wejście do zimowiska zawsze można dopisać prośbę o zezwolenie na zebranie ewentualnych próbek (taka ogólna uwaga dla wszystkich na przyszłość).

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2012-01-24, 13:00   

Właśnie. Bo potem możesz spotkać się z nieprzyjemną sytuacją odmowy pozwolenia na wejście do zimowiska tylko dlatego, że na zdjęciach był kawałek białej pleśni.... :)

K. Popper

Batman 

Wysłany: 2012-01-29, 00:14   

Właśnie się dowiedziałem że następnego dnia były pobrane próbki z tego osobnika, więc nie wszystko stracone. Wrocław jednak porządnie działa :)

beskidzianin 

Wysłany: 2012-02-11, 13:59   

Pierwszy nietoperz z Europy - z zespołem białego nosa (ZBN)
http://www.naukawpolsce.p...kSum=1772529890
http://cavingnews.com/201...-czech-republic
"Jeżeli w matematycznym modelu możliwa jest dynamika bez czasu (w jego zwykłym sensie), to tym bardziej w teologii można sobie pozwolić na spekulacje dotyczące istnienia bezczasowego, które jednak nie jest bezruchem". Ks. prof. Michał Heller

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2012-02-12, 19:53   

beskidzianin napisał/a:
Pierwszy nietoperz z Europy - z zespołem białego nosa (ZBN)

No ciekawe, że nasi naukowcy wyprzedzili te rewelacje...
Przypominam post MateuszaC

K. Popper

Kosiarz 

Wysłany: 2014-10-05, 08:45   

Świeża publikacja o WNS w Czechach ze zbadaniem tkanek zainfekowanych nietoperzy. Okazuje się, że pomimo braku widocznych śladów występuje stan zapalny w błonach skrzydłowych.

http://onlinelibrary.wile...enticated=false

Odpowiedz do tematu