PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy syndrom białego nosa jest już w Polsce?
Autor Wiadomość
mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2011-02-12, 21:57   

a czy ten nietoperz był żywy? :shock:

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2011-02-12, 22:55   

To zdecydowanie wygląda nie jak WNS tylko pleśń zarastająca na martwych zwierzakach (stąd pytanie mopka). To był Natterer? Skąd zdjęcie? Wygląda na lekko wychudzonego, stawiam na truposza.

K. Popper

Myotis23 

Wysłany: 2011-02-13, 08:36   

Dzięki za informację. Nietoperz mógł być martwy - nie zdejmowałem go. Po zarysie ucha widocznego przez pleśń sądzę, że to mógł być Natterer. Miejscowość - Januszewo (warmińsko-mazurskie).

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2011-03-20, 22:43   

WNS atakuje naszych południowych sąsiadów - zdjęcie z weekendu. Z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że w zimowiskach bywa, że zapleśniały jest co trzeci.

wns.jpg
Plik ściągnięto 393 raz(y) 53,21 KB

K. Popper

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2011-03-21, 17:10   

ma być chyba sporo na ten temat na seminarium "Nietoperze Sudetów"

jeszcze można się zgłaszać - do końca marca. Może ktoś z forum się wybiera?

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2011-03-21, 17:42   

mopek napisał/a:
Może ktoś z forum się wybiera?

być może....

K. Popper

pipistrella 

Wysłany: 2011-05-18, 22:53   

Może troszeczkę OT, bo co prawda Polski nie dotyczy, ale WNS. Jest nadzieja?
http://www.nj.com/news/in...eveal_plan.html
(filmik też tam jest)
Wołając:"Mamo! Mamo! Widziałam aniołka!"
Jan Brzechwa

Mateusz_C 

salamandra

Wysłany: 2011-05-20, 23:18   

ej, ale przecież syndrom białego nosa JEST już w Polsce. Tak jak w całej Europie. I nigdzie w Europie nie powoduje masowej śmiertelności nietoperzy. Najprawdopodobniej dlatego, że ten grzyb, Geomyces destructans, jest rodzimy dla Europy. Ot, element naszej bioróżnorodności, tak jak i same nietoperze. Przypuszcza się, że został zawleczony przez człowieka do Ameryki i tam powoduje masową śmiertelność nietoperzy zimujących w jaskiniach

artykuł o rozmieszczeniu Geomyces destructans w Europie

http://www.plosone.org/ar...al.pone.0019167

http://www.talkorigins.org/

pipistrella 

Wysłany: 2011-05-20, 23:30   

Mateusz_C napisał/a:
ej, ale przecież syndrom białego nosa JEST już w Polsce
Wiem, wiem, trochę nieprecyzyjnie się wyraziłam, chodziło mi tylko o to, że link, który podałam, nie jest o Polsce, tylko o Stanach :oops:
Jednak się udało tej kobiecie uratować większość z tych 26 zwierzaków :) może to początek jakiejś lepszej passy :?:
Wołając:"Mamo! Mamo! Widziałam aniołka!"
Jan Brzechwa

Martines83 

Wysłany: 2011-05-22, 12:35   

WJG napisał/a:
WNS atakuje naszych południowych sąsiadów - zdjęcie z weekendu. Z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że w zimowiskach bywa, że zapleśniały jest co trzeci.

Ale tez trzeba pamiętać że biały nalot nie zawsze oznacza, iż jest to akurat Geomyces destructans . W MRU mieliśmy taką sytuację, że pewien student zbierał dane do magisterki (odnośni hibernacji nietoperzy) i zauważył kilka nocków dużych z białym nalotem i zaczął rozpowiadać, że w MRU niedługo wyzdychaja wszystkie nietoperze bo dotarł tam WNS. Z przeprowadzonych dotychczas analiz próbek, które tam zebraliśmy wynika, że nie jest to Geomyces destructans no i oczywiści nie obserwujemy masowej śmiertelności.

mopek napisał/a:
ma być chyba sporo na ten temat na seminarium "Nietoperze Sudetów"

jeszcze można się zgłaszać - do końca marca. Może ktoś z forum się wybiera?

Ja wybieram się na 100% i prawdopodobnie będę miał 2 miejsca w samochodzie, więc gdyby ktoś chciał się zabrac z Wrocławia to zapraszam.

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2011-05-23, 18:14   

Martines83 napisał/a:
Ale tez trzeba pamiętać że biały nalot nie zawsze oznacza, iż jest to akurat Geomyces destructans . W MRU mieliśmy taką sytuację, że pewien student zbierał dane do magisterki (odnośni hibernacji nietoperzy) i zauważył kilka nocków dużych z białym nalotem i zaczął rozpowiadać, że w MRU niedługo wyzdychaja wszystkie nietoperze bo dotarł tam WNS.

Oczywiście - niekoniecznie WNS. Racja, kajam się, pospieszyłem się trochę z tym niusem :)

Ale student dał czadu, jeżeli porozpowiadał, że 'niedługo wyzdychają' :)

K. Popper

beskidzianin 

Wysłany: 2011-08-10, 09:14   

Największemu wymieraniu w dziejach Ziemi pomagał pasożytniczy grzyb.
http://www.naukawpolsce.p...ckSum=156702249

Widać w poniższym tekście, że ponad rok temu moja hipoteza może się ziścić, a historia lubi się powtarzać.

Kto wie czy globalizacja nie zapoczątkuje kolejnego w dziejach Ziemi masowego wymierania, gdzie mikroskopijni najeźdźcy wymieniając między sobą materiał genetyczny będą zbierać masowe żniwo śmierci - 17.02.2010 r.
"Jeżeli w matematycznym modelu możliwa jest dynamika bez czasu (w jego zwykłym sensie), to tym bardziej w teologii można sobie pozwolić na spekulacje dotyczące istnienia bezczasowego, które jednak nie jest bezruchem". Ks. prof. Michał Heller

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2011-08-10, 09:53   

To dlaczego nasze, europejskie, tylko chorują a nie umierają? Może przeżyją wszystko?

K. Popper

beskidzianin 

Wysłany: 2011-08-10, 15:41   

WJG napisał/a:
To dlaczego nasze, europejskie, tylko chorują a nie umierają? Może przeżyją wszystko?

Ja też mam nadzieje, że pozostanie to tylko pod znakiem zapytania, ale historia lubi się powtarzać i jeśli apokaliptyczne zamieranie lasów nastąpi ponownie to nawet jeśli grzyby pozostawią w spokoju nietoperze to ich środowisko zniknie i wyjdzie na to samo.
Niepokojące jest to, że skoro grzyby wykończyły różnogatunkowe lasy to równie dobrze mogą wykończyć np. ssaki i inne grupy zwierząt. Człowiek może dzięki swojemu rozumowi podjąć walkę z tymi czynnikami chorobotwórczymi, ale najwidoczniej woli zbroić się po zęby i trwonić zasoby Ziemi ogarnięty filozofią konsumeryzmu. Niestety irracjonalność bierze górę, co nie napawa optymizmem na przyszłość.
"Jeżeli w matematycznym modelu możliwa jest dynamika bez czasu (w jego zwykłym sensie), to tym bardziej w teologii można sobie pozwolić na spekulacje dotyczące istnienia bezczasowego, które jednak nie jest bezruchem". Ks. prof. Michał Heller

Batman 

Wysłany: 2012-01-17, 04:04   

W sztolni koło Wojcieszowa w Sudetach:
https://lh4.googleusercontent.com/-qZs4Fc2WzFM/TxS89qtlUXI/AAAAAAAAATY/u0aNIW9jXYo/s512/06.JPG

Przy okazji w temacie: Główny Konserwator Przyrody (p. Zaleski) wydał wytyczne w związku z WNS dotyczące zamknięcia zimowisk w Polsce:

Syndrom białego nosa – Wytyczne dotyczące prewencji, wykrywania i kontroli śmiertelnej infekcji grzybiczej nietoperzy:

http://bip.warszawa.rdos....maty&Itemid=148

Odpowiedz do tematu