PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co zrobić z nietoperzami w budce lęgowej?
Autor Wiadomość
mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-11-18, 15:18   

a gdzie można takie skrzynki zamówić? lub jak je zrobić? :wink:

ps
oj podpada kolega ornitologom... póĽniej w azylu w Wa-wskim ZOO przyjmować trzeba dzięcioły z połamanymi dziobami :wink: :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

noctilio 

Wysłany: 2003-11-18, 15:49   skrzynki

Takie skrzynki robił Pan Sidoruk z Hajnówki

niestety nie mam jego aktualnego numeru telefonu, może koledzy z Warszawy maj??

Wiem również że Pro Natura miała robić trocinobetony, ale nie wiem czy co z tego wyszło?

Pozdr
Noctilio

Hubert 

otop

Wysłany: 2003-11-18, 15:52   

A czy ptaki chc? w takiej budce lęgować.

noctilio 

Wysłany: 2003-11-18, 16:04   

Hubert napisał/a:
A czy ptaki chc? w takiej budce lęgować.

W skrzynkach używanych przez prof. Graczyka, "zajmowalnoć" skrzynek przez ptaki przekraczała 50%, a ich drwałoć umożliwiała funkcjonowanie nawet ponad 20 lat. Osobicie widziałem skrzynki ponad 30 letnie, z których sikory i pleszki wyprowadzały z powodzeniem lęgi. Oczywicie w trosce o ich prawidłowe funkcjonowanie konieczne jest ich czyszczenie. W opisywanych przeze mnie skrzynkach Graczyka mankamentem był nakładany daszek, który przy nieumiejętnym obchodzeniu się przez pracownika czyszcz?cego ulegał wyszczerbieniu, co powodowało podtapianie gniazda. Zabezpieczeniem przed zalaniem był otwór w dnie, który jednak po kilku latach ulegał zatkaniu. Znacznie lepsze s? skrzynki odlane w jednym bloku, z otwieranym dnem, które może być drewniane. Ja w takich skrzynkach (typ dla nietoperzy z poziom? szczelin?) miałem nietoperze po dwóch miesi?cach od rozwieszenia... oczywicie wieszałem w pobliżu rozwalaj?cych się skrzynek drewnianych, z których nietoperze szybko przeprowadziły się do nowych skrzynek TB. Pozdr Noctilio

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-11-19, 09:23   

Cytat:

heh, słyszałem, że panu Sidorukowi czasem się sypnie za dużo trocin do tego betonu i po puknięciu w tak? skrzynię najnormalniej się rozpada na częci pierwsze :?

nie znam tego z autopsji ale z doć pewnego Ľródła :|

MoLoS.pl - ekspertyzy

noctilio 

Wysłany: 2003-11-19, 11:25   

mopek napisał/a:
Cytat:

heh, słyszałem, że panu Sidorukowi czasem się sypnie za dużo trocin do tego betonu i po puknięciu w tak? skrzynię najnormalniej się rozpada na częci pierwsze :?

nie znam tego z autopsji ale z doć pewnego Ľródła :|

Z 80 skrzynek które miałem od Sidoruka wisz? wszystkie. Prawd? jest że przysyłał mi na próbę kilka skrzynek i wród nich były ze zbyt chudego betonu (nie wytrzymały próby dostarczenia przez Servisko- były popękane), póĽniejsze były lepsze.

Zebym nie był pos?dzony o reklamowanie skrzynek p. Sidoruka, to powiem tak: dwa lata temu nie było żadnych innych skrzynek TB w Polsce, więc sił? rzeczy była to jedyna oferta, przyznam że w fazie eksperymentów. Jak narazie po dwóch latach wiszenia skrzynki sprawdziły się rewelacyjnie, co będzie dalej zobaczymy. Jeli kto nie lubi eksperymentów i chce naprawdę dobre skrzynki TB niech zamówi skrzynki firmy Schwegler (od 50 euro w górę- ceny sprzed 3 lat). Jeli kto ma informacje na temat producentów skrzynek TB, proszę podzielić się z forumowiczami, w końcu zależy nam na trwałych i w dodatku tanich skrzynkach. :D :idea:

Pozdrawiam
Noctilio

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-11-19, 11:55   

Cytat:
Z 80 skrzynek które miałem od Sidoruka wisz? wszystkie. Prawd? jest że przysyłał mi na próbę kilka

no włanie chyba u niego jest taka zależnoć, że skrzynki które robi i z którymi jeĽdzi, chwali się i pokazuje na lewo i prawo s? bardzo dobre. Przykłada się nawet do jakich takich mniejszych partii robionych na zamówienie. Problem pojawia się gdy w grę wchodzi masówka - to go trochę przerasta i wyrabia straszn? tandetę... przynajmniej tak wynika z relacji o skrzynkach TB od pewnego kolegi z zaprzyjaĽnionej organizacji (z tego co pamiętam to nie były nietoperzowe)

Cytat:
od 50 euro w górę- ceny sprzed 3 lat

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

noctilio 

Wysłany: 2003-11-19, 14:02   

mopek napisał/a:
Cytat:
Z 80 skrzynek które miałem od Sidoruka wisz? wszystkie. Prawd? jest że przysyłał mi na próbę kilka

Problem pojawia się gdy w grę wchodzi masówka - to go trochę przerasta i wyrabia straszn? tandetę... przynajmniej tak wynika z relacji o skrzynkach TB od pewnego kolegi z zaprzyjaĽnionej

Z drugiej strony jak nie będziemy zamawiać to w Polsce nikomu nie będzie się opłacało robić tego typu skrzynek. Rozruch produkcji nie jest tani, bo kiedy sam mylałem o rozpoczęciu takiej produkcji. Problemy s? następuj?ce:
- :cry: problem estetyki, tzn. nawet ludzie odpowiedzailni za czynn? ochronę, często wzdrygaj? się przed stosowaniem "betonu" w lesie
- :cry: problem ceny. Skrzynka TB jest 3-4 razy droższa od dobrej drewnianej która powinna kosztować od 10 do 15 zł, co oznacza że za te same pieni?dze można ich kupić 3-4 krotnie mniej.
:cry: aby to się opłacało musi być zbyt dla LP, których stosunek do TB jest najogólniej mówi?c "podejrzliwy". Generalnie pracownikom administarcji lenej zależy na tym aby zeszyt ze skrzynkami w lenicwie był pełen, i nieważne czy drewniana skrzynak spełnia swoj? rolę czy jest już dawno rozkuta przez dzięcioły. Idzie jesienne czyszczenie, sztuka x roboczogodzina na czyszczenie i jest efekt. Tzn. tak było jeszcze pięć lat temu teraz od dwóch lat Nadlenictwa ograniczyły zakupy skrzynek i zwi?zku z tym mniej trzeba wydawać na czyszczenie etc. Poza tym w wietle znanego rozporrz?dzenie Dyr. LP, fakt pozostawiania drzew dziuplastych załatwia sprawę. Kto kto pracuje w lesie wie o co chodzi i jak wygl?da realizacja tych postulatów..... :wink: Oczywicie nie odnosi się to do wszystkich leników, bo sam znam wielu, zwłaszcza młodych, którzy sami po godzinach naprawiaj? skrzynki i wygl?da to znacznie lepiej, ale zapał też się kiedy kończy....
:cry: problem jakoci skrzynek TB wynikaj?cy porednio z poprzednich spraw. Otóż nie będzie dobrych skrzynek bez "masowych" zamówień i konkurencji w tej specyficznej niszy producentów. Będzie to skutkowało dopracowaniem technologii w ogniu walki konklurencynej a i cena z pewnoci? spadnie.

Pozdrawiam
Noctilio

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-11-19, 14:22   

hmm... cóż tu można by dodać... chyba tylko tyle, że całkowicie zgadzam się z przedmówc? :wink: :mrgreen:

to jest rzeczywicie odwieczny problem... po co kupować 5 skrzynek trocinobetonowych jak można kupić za te same pieni?dze 20 drewnianych? I nie istotne, że relatywnie i tak TB wychodz? dużo taniej bo wisz? i po 20 lat a drewniane spadaj? czasem po 2-3 latach (włanie akurat wtedy kiedy zaczynaj? się podobać nietoperzom)...

rachunek jest prosty... ale niestety tak to już jest z betonem :?

kiedy na OKCh Rafał Szkudlarek pokazywał budki drewniane obite pap?. Mówił, że takie też się trzymaj? solidnie przez wiele lat i też się opłaca (mimo rosn?cych kosztów)

trzeba by to wszystko zebrać do kupy i zrobić kalkulację co się bardziej opłaca na przestrzeni lat - oczywicie dla nas, bo póĽniej przekonywanie nadlenictw czy tam RDLP to już inna bajka

MoLoS.pl - ekspertyzy

Odpowiedz do tematu