FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Budki dla nietoperzy
Autor Wiadomość
bladii77 
ornitolog

gko

Wysłany: 2010-02-24, 07:33   Budki dla nietoperzy

Witam, mam do zawieszenie w lesie 30 budek dla nietoperzy. Poradźcie, czy rozwieszac je w grupach, pojedyńczo, po 3 , po 10 w grupach???

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2010-02-24, 08:22   

Nie tyle system ilościowy wieszania jest ważny co miejsce, tu masz kilka wytycznych na co zwrócić uwagę przy wieszaniu. Ale najważniejszym czynnikiem jest chyba, by
Cytat:
Skrzynki należy zawieszać w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu, nasłonecznionym. Najkorzystniejsza jest wystawa południowa, od południowo-wschodniej do południowo-zachodniej. Część skrzynek może znajdować się również w miejscach lekko ocienionych. Wlot do skrzynki powinien być swobodny, nie blokowany przez gałęzie czy podrost.

Miejsce wieszania skonsultuj z władzami Nadleśnictwa, żeby się nie okazało że drzewa na których powiesiłeś budki w przyszłym roku są przewidziane do wycięcia :!:

Adrianie napisz coś więcej o tej akcji, skąd budki, jakiego typu, kto Ci zlecił etc :tup:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

bladii77 
ornitolog

gko

Wysłany: 2010-02-24, 17:54   

krotom napisał/a:
Miejsce wieszania skonsultuj z władzami Nadleśnictwa, żeby się nie okazało że drzewa na których powiesiłeś budki w przyszłym roku są przewidziane do wycięcia

Adrianie napisz coś więcej o tej akcji, skąd budki, jakiego typu, kto Ci zlecił etc

Władza to ja :twisted:
Tak na serio to jestem pracownikiem Nadleśnictwa Katowice i chcę powiesić budki w lesie bukowym 40-letnim, własnie po TWP(trzebież wczesna pozytywna). Także do tego fragmentu lasu nie bedziemy wchodzić z piłami conajmniej przez 5,6 lat.
Nie mam bladego pojęcia jakiego typu są te budki, jutro zrobię fotki i podam wymiary. Lasy zaczynaja trochę zmieniać podejście. Co roku zakładamy ok. 60 budek lęgowych na leśnictwo (u nas 60 *15 lesnictw =900 budek). I już nie nazywają mnie "przyrodnikiem i ekologiem" tylko leśniczym z przyrodniczym podejściem :)
Przeczytałem stronę z linka, fajna :) , porozwieszam w 2 grupach, po 15 sztuk w grupie... zobaczymy na jesieńczy coś oprócz szerszeni sie zalęgło.

ostwall 

Wysłany: 2010-03-21, 17:51   

Informacje o budkach i ochronie nietoperzy w lasach można znaleźć również w:

- Urbańczyk Z., Węgiel A. (1997): Skrzynki dla nietoperzy. Przegląd Leśniczy 11/97: 12-13.

- M. Kowalski, G. Lesiński (red). Poznajemy nietoperze. (rozdział: Ochrona nietoperzy w lasach i zadrzewieniach). Warszawa. 2000.

- Węgiel A. (2006): Ochrona nietoperzy w lasach. Studia i Materiały Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej. R. 8. Zeszyt 1 (11): 141-153. pdf

Powodzenia! :)

bladii77 
ornitolog

gko

Wysłany: 2010-04-17, 15:30   

Dzięki ostwall :)
Budki rozwieszone, na jesień sprawdzę czy coś oprócz szerszenie zasiedliło budki..

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2010-04-17, 22:37   

ile i jakiego typu budki zawiesiłeś ? :tup:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

K4Li 

Wysłany: 2010-06-22, 00:58   

Witam
(nowy na forum)

W ciągu krótkiego czasu jaki tu jestem (1-2h) stwierdzam, że bardzo mało jest o domkach (letniskach) dla nietoperzy.
Ostatnio usłyszałem w radiu Euro o tym, że Włosi do walki z komarami stawiają na swoich działkach budki dla nietoperzy, bo podobno taki potrafi zjeść (tu dokładnie nie pamiętam więc mogę dużo się pomylić) ok 2-3 tyś. komarów przez jedną noc. Mam dom na przedmieściach i nie raz widziałem latające nietoperze w swojej okolicy, a nawet bliżej centrum i stąd moje pytanie: jakie domki, gdzie i ile można ich ustawiać?! Z linka na stronie głównej na ten temat można się dowiedzieć praktycznie tyle co kupując taki domek na allegro :shock: , a to przecież jest największa strona poświęcona nietoperzom w PL. Także prosiłbym o opinie jakie domki i gdzie na działkach najlepiej je zabudować.

Pozdrawiam!!

alebum 

Wysłany: 2010-09-12, 16:54   

chętnie bym podciągnął wątek zadając parę dodatkowych pytań :)

Próbowałem znaleźć informacje, ale coś mi nie idzie, więc może po prostu się zapytam...

Czy jest sens rozwieszać takie budki w okolicy, lub bezpośrednio na osiedlach domków jednorodzinnych (np. na ścianach domów, pod zadaszeniem)?

W okolicy latają nietoperze, ale nie mam pojęcia gdzie mogą mieć swoje kryjówki (dookoła są same pola, bardzo mało drzew, żadnych starych domów, tylko nowa zabudowa) - czy budowane w takich warunkach budki przydadzą się nietoperzom?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

gadzinek 

Wysłany: 2010-09-12, 18:53   

K4Li, Zajrzyj tu .

alebum napisał/a:
W okolicy latają nietoperze, ale nie mam pojęcia gdzie mogą mieć swoje kryjówki (dookoła są same pola, bardzo mało drzew, żadnych starych domów, tylko nowa zabudowa) - czy budowane w takich warunkach budki przydadzą się nietoperzom?

Tym bardziej się przydadzą :!:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2010-09-12, 21:34   

alebum napisał/a:
Czy jest sens rozwieszać takie budki w okolicy, lub bezpośrednio na osiedlach domków jednorodzinnych (np. na ścianach domów, pod zadaszeniem)?

alebum, jako chiropterolog odpowiem - jest :] nawet jeśli (w skrajnym przypadku) nietoperz tam nie wejdzie nigdy to nikomu to przecież nie zaszkodzi :]

alebum napisał/a:

obserwowane przez Ciebie nietoperze to najprawdopodobniej: mroczek późny Eptesicus serotinus i/lub borowiec wielki Nyctalus noctula. Dlaczego? Po pierwsze są duże (łatwo je zauważyć), po drugie wylatują bardzo wcześnie (widoczne zanim zapadnie całkowity zmrok), po trzecie polują chętnie w terenach otwartych w tym często korzystają z oświetlenia ulicznego terenów zurbanizowanych. Mroczek późny to gatunek mocno synantropijny. Wykorzystuje ludzkie siedziby zarówno jako miejsca dziennego spoczynku i rozrodu (strychy, szczeliny budynków) jak i jako żerowiska (wspomniane oświetlenie uliczne chociażby). U borowca, gatunku leśnego, ostatnimi laty obserwuje się zjawisko synantropizacji - coraz częściej spotykany jest w szczelinach budynków, również w zimę podczas hibernacji. Jeśli chodzi o skrzynki dla nietoperzy - myślę, że klasyczne budki typu issel i stratmann w takim terenie nie spełnią w pełni swojej roli, ale też nie zaszkodzą jak wspomniałem ;) Warto też zapoznać się z tymi materiałami:

docieplanie budynków w zgodzie z zasadami ochrony przyrody
Standardy montowania ukryć dla ptaków i nietoperzy jako element prac dociepleniowych

robgr85 

Wysłany: 2010-10-11, 15:21   

Witajcie :)

Cytat:

http://www.oton.sylaba.pl/skrzynki.html

W powyższym opisie jako przykładowe miejsce rozwieszenia skrzynki dla nietoperzy podano ambonę myśliwską - czy nietoperzom nie będą przeszkadzały odbywające się od czasu do czasu polowania (bo chyba z ambon też się strzela)?

Prawdopodobnie w zimą zbiję kilka skrzynek dla nietoperzy, pytanie który rodzaj bardziej się sprawdzi w Polskich warunkach:

http://www.youtube.com/watch?v=SGchxKlI3lk

http://www.youtube.com/watch?v=MLtjLZvrrU8

Pozdrawiam,
Robert

jutlandia 

Wysłany: 2011-05-17, 19:40   ocieplanie domu

Rodzina ociepla dom
latem są u nich pod krokwią nietoperze

http://allegro.pl/budki-s...1614788206.html

czy taka budka powieszona pod krokwią na ociepleniu będzie ok (a raczej choć trochę im osłodzi dewastację dotychczasowego miejsca...)?

WJG 
moderator
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2011-05-18, 11:13   

jutlandia napisał/a:
Rodzina ociepla dom
latem są u nich pod krokwią nietoperze

Nie wiedziałem, że na allegro można kupić skrzynki (i to dla gacków wielkouchów też... :P ).
Nie wiedząc jak duża jest kolonia i jaki to gatunek nie możemy nic powiedzieć.
Poza tym - remont nie może zostać wykonany ze zniszczeniem siedliska gatunku chronionego!!

K. Popper

mrw111 

Wysłany: 2011-06-30, 11:35   

[ Komentarz dodany przez: krotom: 2011-06-30, 11:44 ]
Treść postu niezgodna z regulaminem

Arkadio 
moderator
Przyrodnik

Wysłany: 2011-12-14, 19:36   

Mam pytanie odnośnie skrzynek angielskich. Jaka jest ich rola (dla kolonii zimujących czy lęgowych), jakie gatunki je zasiedlają i co za tym idzie, w jakim terenie najlepiej je wieszać? Park, obrzeża lasu? Na stronach OTONu jest ich schemat ale nic szerzej na ten temat nie znalazłem.

Odpowiedz do tematu