PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wrażenia z podróży do Tanzanii
Autor Wiadomość
Szybszy 

Wysłany: 2004-01-05, 19:38   Wrażenia z podróży do Tanzanii

Kilka osób pytało jakie mam wrażenia z Tanzanii więc krótko je opiszę. Nie będę zanudzał i skupię się głórnie na przyrodzie ale chętnie odpowiem na każde bardziej szczegółowe pytanie.

Bylimy z żon? najpierw na Zanzibarze - jednej z trzech dużych wysp u wybrzeży Tanzanii, która do lat 60-tych naszego wieku była odrębnym państwem do momentu poł?czenia z ówczesn? Tanganik?. Przyroda na l?dzie jest bardzo ograniczona, ssaków prawie nie ma oprócz zwierz?t domowych, a wród ptaków żyj? tam głównie sprowadzone przez Hindusów jakowe skrzyżowania kawki (z ubrawienia) z wron? (z głosu i rozmiaru), które miały walczyć ze szczurami. Jak to zwykle bywa, plan się nie udał, a ptactwo to głównie trzebi gniazda mniejszych ptaków, których jest mało. Doć sporo było gekonów i jaszczurek. Fantastyczna na wyspie jest kultura - stroje, zachowanie ludzi, starówka zbudowana przez Arabów itp.

Za to życie morskie na rafach koralowych wokół wyspy jest bardzo bogate - mnóstwo ryb, żółwie, dlefiny, a nawet rekiny wielorybie (widziałem pierwszy raz w życiu - będę pamiętał na zawsze). Także na plaży można zobaczyć kilkanacie gatunkó ptaków siewkowatych i brodz?ych z naszej strefy klimatycznej.

PóĽniej udalimy się na 5-dniowe safari po Serengeti, Ngorongoro i jeziora Manyara. Nie do opisania ale spróbuję. :wink: Najbardziej zaskoczyło mnie, że w ci?gu krótkiego czasu można zobaczyć tak dużo i z tak bliska. Mielimy szczęcie bo dosłownie kilka dni przed nami zaczęły padać deszcze i zaczęła się wędrówka gnu, zebr i innych antylop z północy do tej częci Serengeti gdzie bylimy.
Jad?c na nasz pierwszy nocleg na Serengeti minęlimy z kilometr wczeniej dwa lwy (samce) przygl?daj?ce się nam uważnie. PóĽniej w nocy podeszły na jakie 200-300 metrów i ryczały. Podszedł także słoń, który pasł się w krzakach jakie 40 metrów od naszego namiotu. Nie byłoby to aż takie fascynuj?ce gdyby nie fakt.... że nie było kompletnie żadnego płotu wokół obozu! Dodatkowo, nasz namiot był najbardziej zewnętrzny i leżał przy zbironiku z wod? (4 metry) gdzie podobno słoń przychodzi pić w nocy i czasem zdarza mu się podeptać namiot... Fane uczucie gdy człowiek wychodzi w nocy z namiotu za potrzeb?... Słoń zreszt? przyszedł rano i dał się ładnie sfotografować z 20 metrów.

Serengeti i Ngorongoro zaskakuj? różnorodnoci? - z daleko wydaje się to jednolitym krajobrazem a z bliska okazuje się, że teren jest bardzo urozmaicony zarówno pod względem rzeĽby jak i szaty rolinnej.

Widzielimy tysi?ce gnu, dużo zebr, kilkanacie lwów (na ogół z 4-8 metrów) w tym jednego odpoczywaj?cego przy zabitym gnu, 8 gepardów (w tym matkę z małym - także z kilku metrów), kilkanacie słoni (w tym najpiękniejszego jakiego widziałem w życiu - kły dosłownie do ziemi), kilkanacie gatunków antylop (w tym mautki duik-duiki), kilkadziesi?t żyraf masajskich, kilka stad hipotpotamów, ptaki sekretarze, żurawie koroniaste, dropie (Kori Bustard) i wiele, wiele innych pięknych zwierz?t.

Rozgl?dałem się za ptakami z naszej strefy klimatycznej ale jedyne co widziałem to trochę bocianów i czaple siwych (dużo więcej było innych gatunków czapli), a nie widziałem żadnego drapieżnego z Europy. Nie jestem pewien czy bardzo liczne w kraterze Ngoronogoro "black shouldered kite eagles" czyli kanie były miejscowe czy nie ale sprawdzę to. Mam zdjęcie pary próbuj?cej spółkować ale może to był tylko przypadek.

Ogólnie fantastyczne przeżycie (o tańcu z Masajami i strzelaniu z łuku z buszmenami nie wspomnę), które przerosło moje oczekiwania. Polecam każdemu odwiedzenie Tanzanii przynajmniej raz w życiu. Jest tam praktycznie wszystko, co Afryka ma do zaoferowania: góry (Kilimandżaro i Meru), rafa koralowa i wyspy na oceanie Indyjskim, historia i kultura, a przede wszyskim parki narodowe. Odwiedzilimy zaledwie 3 z około 20 parków, a na południu s? dwa parki większe od Serengeti, gdzie turystów praktycznie nie ma, a przyroda jest nietknięta, zwierzęta nie boj? się samochodów nie dlatego że s? przyzwyczajone, ale dlatego że ich nigdy nie widziały. Obiecałem sobie że kiedy odwiedzę te parki, a także jeden z parków nad jeziorem Tanganika gdzie żyj? szympansy.

Mam mnóstwo zdjęć, za parę dni wrzucę na sieć te najlepsze.

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2004-01-06, 22:22   

Gratulacje, ciekawe s? twoje wrażenia, mylałem że Afryka sie bardziej zmieniła od czasów Stasia i Nel. W ostatnich latach spotykałem głównie opisy degradacji rodowiska i kultury przez zachodni? papkę coca-coli i MacDonalda w poł?czeniu z rabunkow? gospodark? zasobami naturalnymi. MOże byłe tylko w rezerwatach, a jak jest w realu?

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-01-06, 23:51   

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

to co opisałe zrobiło na mnie większe wrażenie niż jakikolwiek film o Afryce (wł?cznie z "w pustyni i w puszczy"). To jak sen... czy Wy mielicie superfarta czy zawsze s? tam takie atrakcje zapewnione?

Cytat:
Słoń zreszt? przyszedł rano i dał się ładnie sfotografować z 20 metrów.
Cytat:
kanie były miejscowe czy nie ale sprawdzę to. Mam zdjęcie pary próbuj?cej spółkować ale może to był tylko przypadek.
Cytat:
Mam mnóstwo zdjęć, za parę dni wrzucę na sieć te najlepsze.

planujemy zrobić w Albumie konkurs fotografii przyrodniczej... już widzę lidera :wink:

ps
:shock:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Szybszy 

Wysłany: 2004-01-07, 12:20   

Adam Tarłowski napisał/a:
Gratulacje, ciekawe s? twoje wrażenia, mylałem że Afryka sie bardziej zmieniła od czasów Stasia i Nel. W ostatnich latach spotykałem głównie opisy degradacji rodowiska i kultury przez zachodni? papkę coca-coli i MacDonalda w poł?czeniu z rabunkow? gospodark? zasobami naturalnymi. MOże byłe tylko w rezerwatach, a jak jest w realu?

Oczywicie druga strona medalu też jest ale chciałem pisać o przyrodzie. Nie byłem na południu kraju gdzie jest silny przemysł wydobywczy, ale na północy główne przekształcenie rodowiska wynika z rolnictwa. Tam gdzie jest woda tam s? doć intensywne uprawy. Natomiast tam gdzie jest busz jest sporo paterzy ale jest też całkiem dużo zwierz?t, nawet takich jak żyrafy czy elandy. Optymistyczne jest to że Masajowie chyba stosuj? się do zakazu polowań w zamian za możliwoć wypasu bydła i widać często stado bydła a nieopodal żyrafy, zebry, gazele i to całkiem daleko od najbliższego parku.

Jeżeli chodzi o miasta, wyspę Zanzibar i generalnie wybrzeże gdzie jest dużo ludzi to oczywicie syf jest znaczny. Wywóz mieci raczkuje i to tylko tam gdzie s? turyci. Parę lat temu tubylcy odkryli zlaety niebieskiej folii w budowie domu. PóĽniej jej zakazano ale strzępki walaj? się wszędzie. Jedyny plus to taki, że ludnoć używa mało lub wcale chemikaliów w domu więc morze i rafa jest w dobrym stanie.

Podsumowuj?c - jest to kraj z Trzeciego ?wiata w pełnym tego słowa znaczeniu ale degradacja nie jest tak znaczna jakby się mogło wydawać, gdyż rozwój Tanzanii przyspieszył znacznie dopiero w ostatnich latach i jest szansa że znaczenie turystyki pozwoli skutecznie chronić znacz?c? częć kraju. Na pewno ochrona parków (a jest ich dużo i zajmuj? spor? częć kraju) wydaje się skuteczna, może z wyj?tkiem czarnego nosorożca.

P.S. Nasz kierowca mówił, że likaony (lycoon, African wild dog, African hunting dog) zostały umylnie wystrzelane przez strażników parku w Serengeti bo "zabijały znacznie więcej zwierz?t niż zjadały". Nie bardzo wiem co o tym myleć, ale likaony lubiłem od dziecka... :cry:

Odpowiedz do tematu