PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Urlop na Teneryfie
Autor Wiadomość
Explorer 

Wysłany: 2010-09-17, 17:45   Urlop na Teneryfie

Moi Panstwo, czy byliscie juz na wyspach kanaryjskich? Jesli nie to polecam zarowno w lato jak i zime. Przepiekne krajobrazy na Teneryfie, na la Gomerze znajduje sie jedyny na ziemi las laurowy niezmieniony od milionow lat, ktory kiedys istnial w basenie morza srodziemnego. O ciekawych miejscach, atrakcjach, noclegach oraz jak zorganizowac pobyt od a do z, znajdziecie info w internecie

edit: mopek
dziękujemy za zaproszenie :) ale linki takie są komercyjne a od tego są reklamy po prawej stronie :) zapraszamy do korzystania :)

dazz 

Wysłany: 2010-09-22, 15:12   Re: Urlop na Teneryfie

Explorer napisał/a:
Moi Panstwo, czy byliscie juz na wyspach kanaryjskich? Jesli nie to polecam zarowno w lato jak i zime. Przepiekne krajobrazy na Teneryfie, na la Gomerze znajduje sie jedyny na ziemi las laurowy niezmieniony od milionow lat, ktory kiedys istnial w basenie morza srodziemnego. O ciekawych miejscach, atrakcjach, noclegach oraz jak zorganizowac pobyt od a do z, znajdziecie info w internecie

edit: mopek
dziękujemy za zaproszenie :) ale linki takie są komercyjne a od tego są reklamy po prawej stronie :) zapraszamy do korzystania :)

byliśmy, wyspa wulkaniczna, bardzo uboga przyrodniczo, czy to na pewno to forum?

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2010-09-22, 15:16   

dazz, zawsze mozesz zobaczyc co lata dookola, ale raczej sam musisz o to zadbac, nie ta firma ktora chciala sie tu zareklamowac ;)

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

Hubert 

otop

Wysłany: 2010-09-27, 20:00   

Uboga przyrodniczo? Trzeba po prostu wiedzieć na co patrzeć ;)

BTW no a informacja o lasach laurowych nie prawdziwa.

dazz 

Wysłany: 2010-09-28, 08:25   

Hubert napisał/a:
Uboga przyrodniczo? Trzeba po prostu wiedzieć na co patrzeć ;)

o ile pamietam ponizej 50 gatunkow ptakow...IMHO to znaczy uboga ;-)

tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2010-09-28, 10:47   

no nie zgodzę się - po pierwsze czy niewiele gatunków ptaków oznacza od razu, że jest to miejsce ubogie przyrodniczo??

Cytat:
En Tenerife nidifican unas 56 especies de aves, de las cuales 25 corresponden a paseriformes y 31 a no paseriformes, siendo la isla del archipiélago donde nidifica el mayor número de aves

(źródło - http://www.todotenerife.e...g=1&s=1&ID=416)
już tłumaczę - na Teneryfie występuje 56 gatunków ptaków lęgowych, co powoduje, że wyspa ta jest najbogatsza w gatunki lęgowe na całym archipelagu (Kanarów). (a doliczyć trzeba jeszcze gatunki zalatujące itp.

poza tym
Cytat:
En cuanto a la fauna, existen en Canarias más de 6000 especies de invertebrados y 109 especies de vertebrados,

Cytat:
El inventario faunístico de Tenerife se estima en 40 especies de peces, 56 de aves, 5 de reptiles, 2 de anfibios, 13 de mamíferos terrestres y varios miles de invertebrados, además de algunas especies de tortugas marinas y cetáceos.

Cytat:
Es, además, la cuarta región natural del mundo en cuanto a endemismos florísticos, con 1700 plantas superiores catalogadas, de las que unos 20 géneros y más de 500 especies son endémicas.

na tej "ubogo przyrodniczej" wyspie mamy 6 tysięcy gatunków bezkręgowców i 109 kręgowców (40 gatunków ryb, 5 gat. gadów, 2 gat. płazów, 13 gat. ssaków lądowych + liczne organizmy morskie (w tym żółwie i walenie). Jeśli chodzi o florę, to jest to czwarty na świecie region pod względem ilości endemitów (nie wiem tylko czy maja na myśli tylko wyspy Kanaryjskie czy całą Makaronezję, z Maderą i Azorami włącznie), z 1700 gat. roślin wyższych, wśród których znajdziemy 20 rodzajów i 500 gatunków endemicznych. :cool:

Nawiązując do tego co mówił Hubert - Gomera jest wyspą, na której chroni się (jako jeden z 13 Parków Narodowych w Hiszpanii) las laurowy (laurisilva) najlepiej zachowany na Wyspach Kanaryjskich. Lepiej zachowaną laurisilvę zobaczymy zapewne na Maderze i Azorach.

Tak więc IMHO, wyspa raczej nie jest uboga przyrodniczo. Nie byłam na Teneryfie ani w ogóle na Kanarach (choć jest to jedno z miejsc, które na pewno odwiedzę wiedząc jakie skarby przyrody oferuje :tup: ), więc nie mogę się wypowiedzieć jak tam jest. Ale czytając różne trip reporty, blogi, listy dyskusyjne, słuchając opowieści znajomych - to miejsce które warto odwiedzić. :>

dazz 

Wysłany: 2010-09-28, 12:00   

tusia napisał/a:
no nie zgodzę się - po pierwsze czy niewiele gatunków ptaków oznacza od razu, że jest to miejsce ubogie przyrodniczo??

Tusia, dlatego napisałem "IMHO" i postawiłem znaczek ";-)", ja jestem ptakolubem i pod tym kątem głównie oceniam walory przyrodnicze

tusia napisał/a:
En Tenerife nidifican unas 56 especies de aves, de las cuales 25 corresponden a paseriformes y 31 a no paseriformes, siendo la isla del archipiélago donde nidifica el mayor número de aves

czy na pewno lęgowych?? poza tym, to nie jest jakaś duża liczba w porównaniu do tego co możemy zobaczyć, nie wiem, na przykład Majorce

tusia napisał/a:

Nie byłam na Teneryfie ani w ogóle na Kanarach (choć jest to jedno z miejsc, które na pewno odwiedzę wiedząc jakie skarby przyrody oferuje :tup: ), więc nie mogę się wypowiedzieć jak tam jest.

Poleć, przekonasz sie;)

tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2010-09-28, 15:01   

dazz napisał/a:
tusia napisał/a:

czy na pewno lęgowych?? poza tym, to nie jest jakaś duża liczba w porównaniu do tego co możemy zobaczyć, nie wiem, na przykład Majorce

na pewno lęgowych: dokładny cytat to: "Na Teneryfie wystepuje 56 gatunków lęgowych ptaków, z których 25 gatunków to ptaki wróblowe a 31 niewróblowe, co czyni ją wyspą o największej ilości gatunków lęgowych ptaków na całym archipelagu"
Wiadomo, Majorka jest bogatsza w awifaunę - ale też są to zupełnie różne wyspy o innej specyfice, na Kanarach jest dużo endemitów, inna jest geneza wysp...

Nie mówię, że Teneryfa jest jakimś rajem, ale stwierdzenie, że jest uboga przyrodniczo wydało mi się krzywdzące. Też jestem ornitologiem, ptasiarzem, ale zawsze staram się mieć pełniejszy obraz - mimo wszystko nie samymi ptakami zyje człowiek ;-)

pax ;)

Hubert 

otop

Wysłany: 2010-09-29, 03:21   

tusia napisał/a:
Nawiązując do tego co mówił Hubert - Gomera jest wyspą, na której chroni się (jako jeden z 13 Parków Narodowych w Hiszpanii) las laurowy (laurisilva) najlepiej zachowany na Wyspach Kanaryjskich. Lepiej zachowaną laurisilvę zobaczymy zapewne na Maderze i Azorach.
Hej, nie chodziło mi o to, że tam nie ma lasu, tylko o to, że nie jest to jedyny las laurowy na świecie.

No a porównanie do Majorki krzywdzące. Jest to wewnątrz-kontynentalna wyspa, i zawsze będzie bogatsza w gatunki niż wysepki oceaniczne (no ale jeśli chodzi o jakość to Teneryfa wygrywa :P )

Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie miejsce, gdzie można zobaczyć ptasie endemity zawsze będzie ciekawe przyrodniczo w sensie ptasim :D

tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2010-09-29, 08:08   

Hubert napisał/a:
Hej, nie chodziło mi o to, że tam nie ma lasu, tylko o to, że nie jest to jedyny las laurowy na świecie.

wiem wie, że o to Ci chodziło, mi też :) tylko chciałam rozwinąć Twoją myśl :]
w pozostałych podpunktach też się z Tobą zgadzam :)
żeby nie było całkiem OT, wklejam kilka linkow o pticach Espanii -
blog fotografa Juana Sagardii, ktory moze nie na Teneryfie, ale na innej kanaryjskiej wyspie - Lanzarote spedza sporo czasu (ma tam drugi dom) i sporo zdjec z jego bloga pochodzi wlascnie stamtad :) http://birdingspain.blogspot.com/ (polecam!)
i o tejże Lanzarote blog innego Hiszpana: http://www.surfbirds.com/blog/birdinglanzarote
i jeszcze trzeci blog - http://avescanarias.blogspot.com/ o Kanarach ogólnie :) i niech mi nikt już nie mówi, że tam ubogo :P

nitka99 

Wysłany: 2011-04-26, 10:45   

ja się wybieram w tym roku na okres wakacji, mam nadzieję, że nie będę żałować :)

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2011-06-05, 21:14   

nitka99 napisał/a:
ja się wybieram w tym roku na okres wakacji, mam nadzieję, że nie będę żałować :)

Ja też :) Oczywiście chciałabym zaliczyć wszystkie miejscowe endemity, ale z tymi gołębiami (kanaryjski i laurowy) to może być ciężko.. Już doszłam do tego, że różnią się wzorem na ogonie i kolorem nozdrzy, ale jak ja turkawki od sierpówki w locie nie potrafię odróżnić :roll:

Znalazłam na birdforum dwa warte uwagi tematy dotyczące Teneryfy, może się komuś przydadzą:
http://www.birdforum.net/showthread.php?t=136347
http://www.birdforum.net/showthread.php?t=134712

Odpowiedz do tematu