FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ślady ssaków
Autor Wiadomość
Kamikazi 
moderator

Wysłany: 2004-10-08, 14:18   Ślady ssaków

Zastanawiam się co buszuje nad jez. Goczałkowickim. Wszędzie pełno jest takich odchodów. Składają się głównie z nasion jeżyn, które w dużych ilościach rosną wzdłuż tamtejszych wałów. Średnica takiej kupki to około półtora centymetra.

Kupa.jpg
Plik ściągnięto 15072 raz(y) 156,29 KB

Tetrao 
moderator
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-10-08, 14:41   

Na wale dosc często widuje łasice- często biega w okolicach Frelichowa, ale w?tpie czy jadlaby jeżyny. Może to jakis ptak bo jaki polski ssak wtrężalałby jeżyny (wył?czaj?c homo sapiens)

Kamikazi 
moderator

Wysłany: 2004-10-08, 14:57   

Faktycznie. Może to jaki ptak. Czekam na propozycje jaki ptak (lub inny zwierz) może robić takie duże, nasionkowe kupki. Mi nic do głowy nie przychodzi :/

Tetrao 
moderator
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-10-08, 15:43   

Cytat:
może robić takie duże,

no więc włanie - jakie duże :mrgreen: Nie za bardzo z tego zdjęcia można oszacować!

[ Dodano: 2004-10-08, 15:45 ]
Wyczytałem że lisy na jesień najadaja sie jagodami różnego rodzaju? Może to włanie lis, alibo borsuk jaki? Choc teren zbiornika raczej mało borsuczy! :roll:

Marko 

Wysłany: 2004-10-08, 15:53   

Ja stawiam jednak na jakiego ssaka. Kiedy spotkałem się z kunami domowymi zajadaj?cymi się owocami winogron, o co wcale bym ich nie pos?dzał. Ich odchody zawierały niestrawione resztki tych owoców. A czy w okolicach Z. Goczałkowickiego notowano już szopy?

Rey 
ornitolog

Wysłany: 2004-10-08, 16:00   

Marko napisał/a:
A czy w okolicach Z. Goczałkowickiego notowano już szopy?

:shock: A ja mylałem że szopy można u nas spotkać wył?cznie w Lubuskim, czyżby doszły już tak daleko :? :?:

Tetrao 
moderator
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-10-08, 16:05   

Niestety Reyu w l?sko-beskidzkich nadlenictwach otowano ostatnio pierwsze pojawy szopa pracza. Na pocz?tku tylko lady, potem żywe osobniki buszuj?ce po chasioku.
Nie wykluczone iż dotarły też w Doline Gornej Wisly - to wszak przedgorze Beskidu juz!
Ja jednak skłaniałbym się ku lisowi. Tereny s? tam typowo lisie, a wiem że na wał zagl?daj?. Jak na zbioniku odbywały sie jeszcze obozy obr?czkarskie, czesto mielismy wieczorem lisa w obozie - szukał martwyh ptaków z sieci :/

Rey 
ornitolog

Wysłany: 2004-10-08, 16:09   

Tetrao napisał/a:
Niestety Reyu w l?sko-beskidzkich nadlenictwach otowano ostatnio pierwsze pojawy szopa pracza. Na pocz?tku tylko lady, potem żywe osobniki buszuj?ce po chasioku.
Nie wykluczone iż dotarły też w Doline Gornej Wisly - to wszak przedgorze Beskidu juz!

Fatalna wiadomoć :( :evil:

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-10-08, 16:22   

Cytat:
Niestety Reyu

Cytat:
Fatalna wiadomoć :| :evil:

a o co chodzi, dlaczego to fatalna wiadomoć :?:

Rey 
ornitolog

Wysłany: 2004-10-08, 16:24   

Winer napisał/a:
a o co chodzi, dlaczego to fatalna wiadomoć :?:

Winer zobacz tutaj.

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-10-08, 17:20   

-no to nie mam więcej pytań, wygl?da na to, że lipa może być z tymi szopkami (nie obrażaj?c lipy ;) )

Jeli chodzi o te odchody to moze to jakie kuny albo innego tchorza. Czytałem gdzie, że tchórz potrafi magazynować pokarm w przypadku gdy jest go pod dostatkiem w tym również owoce! Co się dziwić, psy jedz? trawę dla poprawy trawienia to tchórz mógł się najeć owoców, zeby go przegoniło po kichach - może godzinę wczeniej zjadł jakiego ciężkostrawnego goł?bka :twisted:

Marko 

Wysłany: 2004-10-08, 18:37   

Chyba jednak Tetrao ma rację twierdz?c, że to lis. W ksi?żce W. A. Chmielewskiego pt. "Tropy i lady zwierz?t" odchody lisa s? opisane następuj?co: "Kał lisa ma kształt podłużnych wałeczków, zaostrzonych na jednym końcu o rednicy 1,5-2 cm i długoci ok. 5-6 cm. Latem odchody lisa zawieraj? pestki czereni lub wini".
W grę mógłby ewentualnie wchodzić także jenot: "Odchody jenota s? kiełbaskowate, długoci 4-6 cm, rednicy 2-3 cm, barwy czarniawej przetykane duż? iloci? niestrawionych częci rolinnych".

Kamikazi 
moderator

Wysłany: 2004-10-08, 18:43   

Co do wielkoci balaska to skoro ma 1,5 cm rednicy to długoci około 5cm. :D

Czyli już mamy na celowniku:

borsuka
lisa
kunę
i szopa

Marko 

Wysłany: 2004-10-08, 19:59   

Szopa możemy już sobie spokojnie podarować. Cytat z tej samej ksi?żki na jego temat: "Odchody szopa podobne s? do lisich: walcowate, o rednicy 1-1,5 cm i długoci około 8 cm. Zawieraj? prawie zawsze nie strawione częci pokarmu, np. chitynowe częci owadów, pestki owoców. W przeciwieństwie do lisa, który pozostawia odchody na lekkich wyniesieniach (kamienie, pagórki) znacz?c swój rewir, szop pozostawia je w stałym miejscu w pobliżu nory, informuj?c w ten sposób inne osobniki, że nora jest zamieszkała".

Co do kuny, zarówno domowej i lenej to: "pozostawia odchody w postaci kiełbaskowatych wałeczków zaostrzonych z jednego końca, o rednicy 1-1,5 cm, długoci około 8-10 cm, silnie pachn?ce piżmem. Odchody latem zawieraj? lene owoce (maliny i jeżyny) i małe drobne kostki. Pozostawia je na pniakach, leż?cych kłodach lub kamieniach". Ale czy mog? one zamieszkiwać okolice zbiornika?

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-10-08, 20:13   

Cytat:
Ale czy mog? one zamieszkiwać okolice zbiornika?
a dlaczego nie?
A jesli nie zamieszkuja to przeciez ich rewir, w ktory udaja sie na swoje "spacery" jak przypuszczam nie liczy sobie kilometra kwadratowego.

Wracaj?c jeszcze do ksiazkowych
Cytat:
W przeciwieństwie do lisa, który pozostawia odchody na lekkich wyniesieniach (kamienie, pagórki) znacz?c swój rewir

czy
Cytat:
Pozostawia je na pniakach, leż?cych kłodach lub kamieniach
- qrde a jak taka kuna czy lis biegnie sobie w poszukiwaniu martwej rybki czy ptaszka brzegiem stawu czy innym wałem i mu się zachce "fu" to będzie zaciskał zwieracze i nerwowo szukał owego "kamienia" czy pnia" :?:

Odpowiedz do tematu