PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: BJK
2010-09-27, 23:25
Pochówek Pary Prezydenckiej na Wawelu
Autor Wiadomość
krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2010-04-14, 11:04   

.... nie mniej jednak uważam że pochowanie Ich na Wawelu jest, łagodnie pisząc, przegięciem :/
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

generosus 

Wysłany: 2010-04-14, 11:42   

a ja tak nie uważam

[ Komentarz dodany przez: krotom: 2010-04-14, 12:23 ]
masz do tego święte prawo i nikt Ci tego nie zabrania

pipistrella 

Wysłany: 2010-04-14, 13:31   

Stała się straszna tragedia, wszyscy współczujemy serdecznie tym, którzy stracili bliskich i znajomych. Wielu z nas ta "sieć" objęła, bliższym czy dalszym zasięgiem. Ja sama urodziłam się w Białymstoku, skąd pochodzili biskup Miron, stewardessa Justyna Moniuszko, czy marszałek Krzysztof Putra, białostoczaninem był również Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Choć już dawno tam nie mieszkam, więzi a miastem oczywiście zostają. Wzruszające są odruchy serca i Polaków, i Rosjan. Usłyszałam w jakiejś audycji radiowej, że kwiaciarki ze Smoleńska ze łzami w oczach za darmo rozdawały kwiaty ludziom, którzy chcieli je złożyć na miejscu katastrofy...
Ale to też okropne, że jeszcze nie zidentyfikowano wszystkich ciał, jeszcze nie pochowano tych, co zginęli, a już zaczęto budzić uśpione polskie piekło.

krotom napisał/a:
uważam że pochowanie Ich na Wawelu jest, łagodnie pisząc, przegięciem

Decyzja, również moim zdaniem, przedwczesna, mocno kontrowersyjna i dzieląca społeczeństwo, co już, niestety, widać.
Wszyscy jakoś zapomnieli, że na pokładzie tego samolotu było DWÓCH Prezydentów - oprócz Lecha Kaczyńskiego był wspomniany już przeze mnie Prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski. Człowiek, którego zasługi w walce o Polskę są - proszę wybaczyć - nieporównywalnie większe. Tworzył Szare Szeregi, aresztowany przez NKWD, skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 10 lat ciężkich łagrów na Kołymie. Prosto z Kołymy wstąpił do armii Andersa, walczył pod Monte Cassino i przeszedł z 2 Korpusem cały szlak. To on przekazał potem, już wolnej Polsce, insygnia prezydenckie, wśród nich insygnia Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.
Ile ON musiał znieść obelg, drwin i innych ataków, kiedy w Polsce rządziła komuna, o to nikt nie pyta...
Ciśnie się jakoś gorzkie pytanie - czy Ryszard Kaczorowski był mniej godny od Lecha Kaczyńskiego, aby spocząć na Wawelu?
Moim zdaniem, decyzję o umieszczeniu czyichś prochów w TAKIM miejscu można podjąć i później, kiedy opadną pierwsze emocje i przyschną przynajmniej pierwsze łzy. Nawet po latach, jak wiadomo z historii najnowszej.
Pozostaje tylko życzyć nam wszystkim, żebyśmy się nie dali wciągnąć w spiralę jadu i nienawiści, którą już niektórzy próbują rozkręcać...
Przemysław Gintrowski śpiewał kiedyś:
Co postanowisz, niech sie ziści,
niechaj sie wola Twoja stanie,
ale broń mnie od nienawiści,
i od pogardy zachowaj, Panie...
Wołając:"Mamo! Mamo! Widziałam aniołka!"
Jan Brzechwa

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2010-04-14, 13:35   

szkoda ludzi, stanowiska przez nich zajmowane i miejsce pochowania nie maja znaczenia

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2010-04-14, 13:46   

W środę DZIŚ, w kościele świętej Anny w Krakowie o 17:00 odbędzie się msza w hołdzie/intencji ofiar. Będą w niej uczestniczyli ks. kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz ks. kardynał Franciszek Macharski i studenci z krakowskich uczelni.

A oprócz tego m.in. ja w Chórze Akademickim Uniwersytetu Rolniczego.. wykonamy Pieśń Rodzin Katyńskich, Parce Domine, Ave vernum corpus.

pipistrella 

Wysłany: 2010-04-14, 15:15   

Alcedo napisał/a:
A oprócz tego m.in. ja w Chórze Akademickim Uniwersytetu Rolniczego.. wykonamy Pieśń Rodzin Katyńskich,

Jeżeli to ta z muzyką H. M. Góreckiego, to słowa do niej napisał Tadeusz Lutoborski, który też zginął w tej katastrofie...
P.S. Kto jest teraz dyrygentem Chóru AR (odp. może być na priv.)?
Wołając:"Mamo! Mamo! Widziałam aniołka!"
Jan Brzechwa

orlik06 
ornitolog-piórolog

Wysłany: 2010-04-14, 17:30   

Idąc tym tropem powinni wszyscy zostać pochowani na wawelu bo zginęli tragicznie.A teraz robi się wielkie halo jaki Kaczyński nie był,a za życia wielu uważało go za najgorszego prezydenta.Na Wawelu byli chowani królowie polscy,Sikorski a wśród nich Kaczyński to kpina.Do tego Maria na Wawelu za co?Tak naprawdę dyskusja czy powinien być na wawelu chowany jest bezzasadna bo za co.A odp.jest jedna nie powinien i basta.A czy tragedia coś zmieni w polskiej polityce nie sądzę.Przykro ze śmierci tych wszystkich ludzi bez względu na piastowane stanowiska.

generosus 

Wysłany: 2010-04-14, 20:28   

i tu się mylisz - leży tam np August II Mocny Sas którego głównym dorobkiem było cztery setki nieślubnych dzieci , Michał Korybut Wiśniowiecki , też król Polski , o którym jego dworzanin zanotował, że znał pięć języków ale w żadnym z nich nie miał nic do powiedzenia a zajęty uciechami zapomniał pochować własnego ojca , Olbracht , który spowodował katastrofę polskiej armii na Bukowinie , Maria Kazimiera , Jan Kazimierz z żoną ( zawdzięczamy mu wizy na Ukrainę ) że nie wspomnę o obciachowym Jagielle , z którego pół Europy się nabijało - był bardzo przesądny... Zygmunt Jagiellończyk tez był niezły - torpedował wszystkie próby reformy kraju...A może i warto wspomnieć Piłsudskiego , który zajął Wilno ( pojedź tam to zobaczysz co mu zawdzięczamy na Litwie ) a paru jego oponentów zostało zamordowanych.

BJK 

Wysłany: 2010-04-14, 21:02   

generosus napisał/a:
i tu się mylisz - leży tam np August II Mocny Sas którego głównym dorobkiem było cztery setki nieślubnych dzieci , Michał Korybut Wiśniowiecki , też król Polski , o którym jego dworzanin zanotował, że znał pięć języków ale w żadnym z nich nie miał nic do powiedzenia a zajęty uciechami zapomniał pochować własnego ojca , Olbracht , który spowodował katastrofę polskiej armii na Bukowinie , Maria Kazimiera , Jan Kazimierz z żoną ( zawdzięczamy mu wizy na Ukrainę ) że nie wspomnę o obciachowym Jagielle , z którego pół Europy się nabijało - był bardzo przesądny... Zygmunt Jagiellończyk tez był niezły - torpedował wszystkie próby reformy kraju...A może i warto wspomnieć Piłsudskiego , który zajął Wilno ( pojedź tam to zobaczysz co mu zawdzięczamy na Litwie ) a paru jego oponentów zostało zamordowanych.

i można tak się bawić w wyliczanki w nieskończoność i polemizować do upadłego.
poza tym, w czasach gdy chowano w/w nie było innego miejsca na pochówki królów, m.in. dlatego leżą tam Ci, którzy leżeć raczej nie powinni...

Mi osobiście zepsuto żałobę niefortunną decyzją, która podzieliła cały Naród...
Gdy usłyszałam o tym pomyśle, poczułam wewnętrzny sprzeciw, Lech Kaczyński jakim był Prezydentem wszyscy pamiętamy, nie mamy amnezji i nie cierpimy na pomroczność jasną.
Nie był wybitnym Prezydentem... przykłady można by tu mnożyć... ale po co?
Był Prezydentem... wybranym przez większość Polaków i z tej racji należy mu się szacunek.
Użyję często teraz używanego określenia: nie był moim Prezydentem, nie głosowałam na Kaczyńskiego.
Co z tego, że teraz dowiaduję się jakim był uroczym człowiekiem, ze miał wiele zalet, był interesujący itd. itp.
Ja oczekiwałam od Niego przede wszystkim żeby był Prezydentem całego Narodu... nie chciał... wyraźnie zaznaczał swoje sympatie i jakie środowiska reprezentuje...
Ale do meritum ;) , uważam , że na taką miarę jakim był Prezydentem nie należy Mu się pochówek na Wawelu... odpowiednia jest archikatedra albo Powązki.
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2010-04-14, 21:15   

BeaJolKa napisał/a:
Ale do meritum ;) , uważam , że na taką miarę jakim był Prezydentem nie należy Mu się pochówek na Wawelu... odpowiednia jest archikatedra albo Powązki.

:oki: :res:

BeaJola mądrą kobietą jest :!:

I żeby nie było. Kaczyńskiemu należy się szacunek jako zmarłemu prezydentowi. Wawel jednak niech pozostanie dla wybrańców i rzeczywiście zasłużonych Polaków.
Odnoszę wrażenie że ten cały Wawel to bardziej ze względu na spektakularną i szokującą śmierć (w dodatku zbiorową) a nie ze względu na zasługi.
Poza tym irytujące jest dla mnie robienie z niego po tym wszystkim bohatera. No chyba że samo przekroczenie progu samolotu-wraku możnaby uznać za bohaterski czyn. :roll:

żałoba żałobą, jest mi bardzo przykro z powodu śmierci tylu osób, ale chyba niektórzy zapędzają się w emocjach za daleko.... :|

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2010-04-14, 21:20   

Tetrao napisał/a:
BeaJola mądrą kobietą jest :!:
no baaa.... i nawet sie z nia zgadzam

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

elf_zielony 

Wysłany: 2010-04-14, 21:21   

BeaJolKa napisał/a:

:oki:

Myślę, że zapomniano też o bardzo ludzkim/codziennym wymiarze tej decyzji: czy ktoś z was wyobraża sobie, żeby kupować bilet wstępu w celu odwiedzenia grobu członków rodziny?

Szkoda, że zaprzepaszczono szansę na NORMALNE zakończenie tragicznej historii (bo na cofnięcie decyzji jest za późno...)

Tomasz Iciek 

Wysłany: 2010-04-14, 21:29   

BeaJolKa, Tetrao nic dodać, nic ująć! Popieram Was w pełni. To bardzo kontrowersyjna decyzja! Pozwolę sobie na małą dygresję. Do tej pory Kard. Dziwisz był w cieniu Jana Pawła II. Teraz chyba zapragnął być widocznym. U nas się na to mówi, że władza...
Oczywiście z pełnym szacunkiem dla Kardynała.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2010-04-14, 21:47   

co do BJolki to nic odkrywczego Tet nie napisałeś :P

wracając do tematu - dla mnie to będzie koniec symboliki Wawelu :?
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

JózefK 

Wysłany: 2010-04-14, 22:08   

Przykro czytać jak niektórzy ujadają niczym pieski nakręcone przez GW. Uszanujcie powagę chwili. Pogódźcie się z dobrą decyzją. Czas pokaże że była dobra. Zresztą: Destiny will Decide.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi