PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaskinie
Autor Wiadomość
AlicjaTiR 

Wysłany: 2007-02-25, 22:04   Jaskinie

nie znalazłam jeszcze tematu o jaskiniach :) bywacie w jaskiniach?jakie są wasze doświadczenia???może jakieś porady do żółtodziobów???

AlicjaTiR 

Wysłany: 2007-02-25, 22:19   

aaaaaaaaaaaa jednak znalazłam!!! :D jest pare tematów i fajne zdjęcia nawet!!!
Ale i tak piszcie :D PoZdRaWiAm

Wychuchol 

Wysłany: 2007-02-25, 23:45   

Jaskinie fajna rzecz ! :oki: jak miałem naście lat byłem maniakiem jaskiniowym. Teraz pełzanie w niskich korytarzach mi gorzej idzie bo urosłem :-D Ostatnio byłem w zeszłym roku na Jurze.

Jak miałem 11 lat mieliśmy z ojcem mrożącą krew w żyłach historię w Mylnej. Poszliśmy tam niezbyt przygotowani :oops: z jedną słabą latarką. Weszliśmy do bocznej salki po czym mieliśmy różne zdania odnośnie tego którędy wracać, bo pomyliły nam się korytarze. Co gorsza ojciec rozwalił sobie łękotkę. Latarka oświetlała już tylko na pół metra a my brnęliśmy przed siebie nie widząc ciągle znaków szlaku. Wreszcie znaleźliśmy szlak. Szliśmy dalej przy gasnącym świetle, gdy nagle ojciec wpadł po kolana do szczeliny. Przeszliśmy bokiem i po chwili na końcu korytarza pojawiło się światło otworu. To było niezłe uczucie...

Rok później wróciliśmy z mapami i dużą ilością latarek i wyrównaliśmy z Mylną rachunki ;-) .

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2007-02-26, 07:24   

AlicjaTiR, No to Jura Krakowska zaprasza....
Jaskinie fajne są, szczególnie jak są puste :P
pozdrowienia od znajacego dobrze Jaskinie Wierzchowską :)

Turystyka i Rekreacja AWF ? Który rok ?

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2007-02-26, 13:43   

Pełek napisał/a:
pozdrowienia od znajacego dobrze Jaskinie Wierzchowską

pana przewodnika po Jaskini :res:
zachecam do zwiedzania Jaskini Ciemnej i Łokietka w OPN-ie oraz Nietoperzowej u mnie w ZJPK

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

Stokrotka 

Wysłany: 2007-02-26, 18:19   

ja narazie byłam w jednej i było to coś pięknego tym bardziej że były tam nietoperze! zamierzam się wybrać koło wiosny do następbych ale to wszytsko zależy od wielu rzeczy, najlepiej iśc do jaskini z kims doświadczonym. moim przewodnikiem był chłopak który w jaskini czuł sie jak ryba w wodzie:-) i miał bardzo doba orientację. ja sie niestety nie umiem orientować w jaskiniach...i szkoda:(
fajnie Alicja że poruszyłaś ten temat.
Pozdrawiam serdecznie

Kamikazi 

Wysłany: 2007-02-26, 20:13   

Gdy jest okazja do zwiedzenia to czemu nie... ;) Mroźna, Łokietka, Niedźwiedzia... nic ekstremalnego. Jedyną ekstremalną przygodę miałam daawno temu w Turcji w Dim Cave, gdy jeszcze nie była oficialnie udostępniona dla zwiędzających. Kolejny raz przekonałam się, że autochtoni z krajów arabskich czasami nie mają poszanowania dla swojego dziedzictwa ;) Przewodnik z którym byłam w dowód sypatii do mnie podszedł do stalaktytu, walnął w niego :shock: i mi dał odłupany kawałek w prezencie. Mój błąd polegał na tym, że zatrzymałam ów stalaktyt i nie narobiłam opowiedniego rabanu. :oops: Do dziś mam wyrzuty sumienia... i stalaktyt...

Edit: dopisano gwoli wyjaśnienia dla Qby, że niby piszę głupoty.

Qba napisał/a:
...Jak Ci urwał to miałaś zostawić? To tak samo głupio było by gdyby wyrzucać zpowrotem złowioną rybę do wody

Tak, powinnam była zostawić i zwrócić uwagę przewodnikowi, że to karygodne zachowanie z jego strony! Nie powinno się przyjmować takich prezentów bo tym samym daje się przyzwolenie na takie zachowania.

O wypuszczaniu ryby pozwolisz, że nie napiszę w tym wątku.

Ok, koniec OT ;)

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]
Ostatnio zmieniony przez Kamikazi 2007-02-27, 10:38, w całości zmieniany 1 raz  

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2007-02-26, 22:02   

Bylam jak na razie w czterech jaskiniach
w jednej w wieku lat 11 i nie pamietam nazwy :roll:
w Mroznej tej jesieni...w ktorej bylo cieplej niz na zewnatrz bo to poranek byl poza tym jej nazwa nie wziela sie od temperatury a od specyficznych naciekow ;-)
w Radochowskiej ogladac stanowisko kielza zdrojowego
w Niedzwiedziej przy okazji oczyszczania profilu przed jakas konferencja :twisted:

...i to dopiero poczatki mojego szlajania sie po jaskiniach :twisted: w tym roku byc moze dane mi bedzie zejsc w dolne partie Niedzwiedziej i pozwiedzac pare w Tatrach :mrgreen:

claviceps 

Wysłany: 2007-02-27, 15:31   

Dla mnie najlepsza z tych turystycznych jest Mylna w Tatrach. Jak zsedłem tam 1-szy raz, to wyczytałem w przewodniku Nyki (zresztą moim ulubionym :smile: ) takie cos: "odcinki mokre i niskie"; ale nie myslałem, że bedzie to oznaczało pełzanie na kucaka po kostki w wodzie :mrgreen: (akurat po deszczu było). No i ta półeczka z łańcuchem na sam koniec jaskini :smile: . Po wyjściu rewelacyjnie się prezentowalismy: cali w błocie wśród niedzielnych kolorowych "turystów" w Koscieliskiej. Wróciłem tam z dziką rozkoszą :!:

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2007-02-27, 17:37   

claviceps po Twoim poscie postanowilam dodac jeszcze jeden punkt do mojej planowanej w wakacje ekspedycji w Tatry :mrgreen: :mrgreen: ja po prostu kocham ciorac sie :mrgreen:

Stokrotka 

Wysłany: 2007-02-27, 17:43   

Oczko witaj w klubie lubiących się ciorać:D
Ja w sumie to lubię nasze Beskidzkie jaskinie. I będę się na nich skupiała. Wiele z nich ciężko jest znaleźć. Często się coś sypie na głowe. Oczywiście wszytsko z rozsądkiem.
Pozdrawiam serdecznie!

claviceps 

Wysłany: 2007-02-27, 17:59   

Oczko napisał/a:
claviceps po Twoim poscie postanowilam dodac jeszcze jeden punkt do mojej planowanej w wakacje ekspedycji w Tatry

No to razem z Mylną możesz zrobic Obłazkową i Raptawicką - obie sa bardzo blisko Mylnej. ZObłazkowej własciwie to pamiętam tyle, że tam byłem :smile: Za to Raptawicka - miodzio, szczególnie dojscie: 15-metrową ścianką z łańcuchem, dochodzisz do wlotu i ... czarno :mrgreen: bo trzeba jeszcze zejść 5 m po drabince na dno. Sama jaskinia niezbyt duża i raczej przestronna, ale dla mnie :oki:
No i jeszcze w Kościeliskiej masz Wawóz Kraków ze Smocza Jamą - sama dziura bez rewelacji (raptem 37 m długości), ale cały czas idziesz po łańcuchu ostro do góry :smile:

Stokrotka 

Wysłany: 2007-02-27, 18:38   

http://edu.pgi.gov.pl/muzeum/index.html
http://edu.pgi.gov.pl/muzeum/jaskinie/jaskinie.htm

Wychuchol 

Wysłany: 2007-02-27, 21:02   

W Raptawickiej fajnie jest połazić po wielkim rumowisku, a na końcu jest korytarzyk, w którym kiedyś zamurował się pewien chłopak z Zakopanego po zawodzie miłosnym, ale po paru dniach miał dosyć i wyszedł. Po Obłazkowej tez można trochę popełzać. Byłem też kiedyś dawno temu w Wodnej pod Pisaną, z tym że ona nie jest udostępniona do zwiedzania.

Po takim łażeniu po jaskiniach szliśmy kiedys Doliną Kościeliską pokryci gliną i rozmawialiśmy głośno o tym, ze to skandal, że toleruje się to obozowisko skinów, którzy wrzucają ludzi do glinianki :mrgreen: Przynajmniej jedna grupka niedzielnych turystów zawróciła :roll:

claviceps 

Wysłany: 2007-02-27, 21:11   

Aha jest jeszcze jedna jaskinia tatrzańska, do której kazdy może wejść. Dziura o pięknej nazwie... Dziura :mrgreen: Leży na końcu Dolinki ku Dziurze (dolinka reglowa bliziutko samego zakopca). Może nie jest zbyt imponująca - strome zejście, komora i chyba krótki korytarzyk, w sumie może 50 m, ale w sam raz na krótki spacerek :smile: , a i dolinka przepiękna, i raczej mało znana.

Odpowiedz do tematu