PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obszary Chronionego Krajobrazu
Autor Wiadomość
for 
teriolog
Zgórmysyn

Posty: 4280
Skąd: Góry
Wysłany: 2007-02-14, 09:39   Obszary Chronionego Krajobrazu

Cytat:
Należy uzgodnić z gminą granice chronionych obszarów

Wojewoda jest zobowiązany uzgodnić z zainteresowanymi gminami projekt rozporządzenia w sprawie obszaru chronionego krajobrazu - nawet jeżeli nie zmienia jego granic i nie wyznacza nowych.

Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego rozstrzygającego spór między wojewodą warmińsko-mazurskim a gminami Biskupiec i Lidzbark Warmiński.

Rozporządzenie w sprawie obszaru chronionego krajobrazu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zostało wydane w listopadzie 2005 r. na podstawie nowej ustawy o ochronie przyrody. Wojewoda nie wprowadził żadnych nowych obszarów. Potwierdził dotychczasowe, nie zmieniając ich granic. Ustanowił natomiast inne zasady ochrony przyrody wynikające z nowej ustawy. W wyniku skarg gmin Biskupiec i Lidzbark Warmiński wyrokiem z 4 listopada 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stwierdził nieważność rozporządzenia. Zgodnie z art. 23 ust. 3 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. - Prawo o ochronie przyrody wojewoda powinien je uzgodnić z zainteresowanymi gminami. Skoro tego nie zrobił, doszło do rażącego naruszenia wspomnianego przepisu. Wojewoda wniósł skargę kasacyjną do NSA. Zarzucił wyrokowi WSA błędną interpretację wspomnianego przepisu. Jego zdaniem rozporządzenie wymagałoby uzgodnień tylko wtedy, gdyby wyznaczało nowe lub zmieniało granice chronionego obszaru. - Granice te zostały jednak ustalone już wcześniej w rozporządzeniu z 2003 r. Rozporządzenie nr51 z2005 r. jedynie je powtarzało. Jego celem było dostosowanie wymogów w zakresie zasad ochrony przyrody oraz czynnej ochrony ekosystemów. Wymienione w nim tereny są tożsame pod względem obszarowym, położenia i nazewnictwa - dokumentowała podczas rozprawy przedstawicielka wojewody. - Artykuł 23 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody mówi, że uzgodnienia z właściwą miejscowo radą gminy wymaga projekt rozporządzenia w sprawie wyznaczenia lub powiększenia obszaru chronionego krajobrazu. Zasada uzgodnień nie miała tu więc zastosowania.

Obie gminy broniły natomiast stanowiska, że niezależnie od tego, czy zmienia się i wytycza nowe granice, czy tylko je powtarza, rozporządzenie powinno być uzgodnione z gminami. NSA przyznał im rację i oddalił skargę kasacyjną.

- Rozstrzygające znaczenie ma interpretacja art. 23 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody - powiedział sędzia Zygmunt Niewiadomski. - W rozporządzeniu zakwestionowanym przez gminy wojewoda faktycznie nie wyznaczył nowych granic obszaru chronionego krajobrazu. Ale ponieważ ukazało się nowe rozporządzenie, a poprzednie przestało obowiązywać, to stworzył je prawnie. Nie ma więc znaczenia, że pozostały dotychczasowe obszary chronione, skoro został ukształtowany nowy stan prawny (sygn. II OSK 1589/ 06).

źródło: http://www.rzeczpospolita...datek2_a_2.html

no to pięknie kolejny precedens który może załatwić polską przyrodę :/
_________________
W górach jest wszystko co kocham...

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!
 
 
 
Rey 


Posty: 8448
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-14, 10:40   Re: Obszary Chronionego Krajobrazu

Cytat:
Wojewoda jest zobowiązany uzgodnić z zainteresowanymi gminami projekt rozporządzenia w sprawie obszaru chronionego krajobrazu - nawet jeżeli nie zmienia jego granic i nie wyznacza nowych.


Ciekawe czy sąd zdaje sobie sprawę jak często są wydawane rozporządzenia w sprawie OChK, nawet te nie zmieniające granic :? I teraz mają one jeszcze przechodzić całą procedurę uzgadniającą z samorządowcami - paranoja :evil:

For napisał/a:
no to pięknie kolejny precedens który może załatwić polską przyrodę :/


A kogo tam obchodzi jakaś polska przyroda :evil:
_________________
Marcin
The Show Must Go On
 
 
 
for 
teriolog
Zgórmysyn

Posty: 4280
Skąd: Góry
Wysłany: 2007-02-14, 10:59   

to precedens... teraz moze nastapic dopiero burze...
OCHK moze przestac instniec :/
_________________
W górach jest wszystko co kocham...

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!
 
 
 
Rey 


Posty: 8448
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-14, 12:18   

for napisał/a:
to precedens... teraz moze nastapic dopiero burze...
OCHK moze przestac instniec :/


Nie wysuwałbym aż tak pesymistycznych wniosków, choć wszystko jest możliwe :/

Swego czasu pisałem w oddzielnym temacie o podobnym precedensie, gdy sąd zakwestionował obowiązujący i uchwalony Plan Ochrony Parku Krajobrazowego, z powodu sprzeciwu samorządowców :/ Wtedy także istniało wielkie niebezpieczeństwo, że ruszy lawina procesów wytoczonych przez gminy przeciwko Planom Ochrony PK, które są w ich mniemaniu niekorzystne ( czyli w prawie wszystkich przypadkach). Na szczęście do tej pory nie słychać o podobnych sprawach :roll:

Co ciekawe rzecz się działa także w województwie warmińsko-mazurskim :arrow: tam jest chyba największy opór przeciwko formom ochrony obszarowej :/
_________________
Marcin
The Show Must Go On
 
 
 
mięczak 

Posty: 32
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-02-19, 14:42   

Witam :-)
Podobnie jak jak Rey jestem w tej sprawie umiarkowanym optymistą. W województwie zachodnipomorskim po wejsciu nowej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody i rozporządzeń, WKP powołał istniejące do tej pory obszaru chronionego krajobrazu rozporządzeniem wojewody i są tak jak były.
Pozdrawiam
mięczak
 
 
 
lagopus 


Posty: 2481
Skąd: Środa Wlkp.
Wysłany: 2008-04-13, 22:41   

mam pytanko
znalazłem w necie tekst ustawy o ochronie przyrody i aż mnie zszokowało... nie ma tam nic o możliwości wprowadzenia zakazu płoszenia zwierząt... jest tylko zakaz zabijania i niszczenia legowisk. czyli według tej ustawy można płoszyć zwierzęta na obszarach chronionych... :/
_________________

 
 
 
MirekN 


otop

Posty: 382
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2008-04-17, 17:07   

Zobacz Rozporządzenie MŚ w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (z 2004r. Dz.U. 220 poz. 2237)
paragraf 6 pkt 11 w stosunku do .... zakazuje się "umyślnego płoszenia i niepokojenia"
_________________
Mirek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.