PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wstężyki z przeszłością ;) - gdzie wypuścić w W-wie?
Autor Wiadomość
malkin 

Wysłany: 2014-07-25, 17:17   Wstężyki z przeszłością ;) - gdzie wypuścić w W-wie?

Dzień dobry wszystkim. Mam w domu dwa uratowane wstężyki ogrodowe, które znalazłam z uszkodzoną skorupą, to znaczy nadepnięte, na chodniku w Warszawie. Jednemu rekonstruowaliśmy fragment skorupy według wskazówek z jakiegoś forum i bardzo pięknie się przyjął. Drugi, malutki wstężyk poradził sobie sam i połatał pęknięcie. Mieszkają od prawie 4 tygodni w dwóch osobnych terrariach, żywię je trochę na czuja (owoce, liście babki, mlecza, bardzo lubią kukurydzę z puszki, oczywiście sepia), no i pora by była je wypuszczać. Straszny byłby żal, gdyby ktoś je natychmiast rozdeptał, a to łatwo może się zdarzyć (ponoć wstężyk ma szansę dożyć nawet 8 lat!), więc wolałabym nie wypuszczać ich tam, gdzie je znalazłam. Z drugiej strony boję się, że wyszukam im fajne miejsce w lesie, a one tam umrą z niedoboru niezbędnych składników pokarmowych. Czy ktoś mógłby mi doradzić miejsce dobre i bezpieczne dla ślimaka na terenie Warszawy lub za miastem? Doczytałam w necie, że np. gleba nie może być kwaśna ani torfowa, bo tam kiepsko z wapniem... Z góry dzięki.

czkot 

Wysłany: 2014-07-25, 20:42   

Hmm sprawa chyba już załatwiona na PW (fb) ;) pozdrawiam.

malkin 

Wysłany: 2014-07-25, 21:26   

Aaa :cool: ! To moja ulubiona chirurżka ślimaków! Tak, dziękuję za wszystko. :res:

Jasza 

Wysłany: 2014-08-06, 12:17   

Witam:)
Czy jest tutaj na forum jakiś osobny wątek dotyczący ratowania/leczenia/opatrywania ślimaków?
Pozdrawiam serdecznie.

malkin 

Wysłany: 2014-08-07, 14:18   

Ja chyba mogę zaprosić w imieniu założycielki strony Ślimaki na jej Facebooka (strona Ślimaki). Albo tutaj: http://slimaki.info.pl/ja...muszle-slimaka/ Mnóstwo szczegółów, ja korzystałam z tych porad i wszystko się udało. :-)

Jasza 

Wysłany: 2014-08-08, 08:42   

Piękne dzięki!

malkin 

Wysłany: 2014-08-08, 21:58   

Nie ma sprawy. Jak coś, chętnie się wymienię doświadczeniami na privie, od dziś mam nowego wstężyka-inwalidę. ;-) Powodzenia! :oki:

Jasza 

Wysłany: 2014-08-14, 10:54   

Na razie czytam i przygotowuję się psychicznie ;)
Przenoszę te biedne wstężyki i winniczki zgarniając je z drogi dojazdowej do Lidla ( chodzimy na spacery z psami od czwarte do piątej rano i potem o wpół do siódmej, więc jeszcze zanim ruszą tamtędy samochody). Nie wiem czy to ma większy sens, ale mnie mrozi, kiedy widzę codzienne nowe rozjechane i zmiażdżone skorupki :(

Jeżeli masz ( macie) zdjęcia uratowanych przez Was ślimaków - pochwalcie się :) :)

czkot 

Wysłany: 2014-08-14, 15:11   

Dla tych konkretnych, które przeniesiesz pewnie ma to jakiś sens ;)
https://www.facebook.com/...65116224&type=3 za dużo tu nie ma, ale coś tam zawsze. Obecnie nie mam żadnych inwalidów.

Jasza 

Wysłany: 2014-08-22, 12:59   

Dziękuję :) :):)
Przenoszę cierpliwie ;)

malkin 

Wysłany: 2014-08-25, 22:25   

O, a ja dopiero zajrzałam. :roll:

Tutaj nasz wstężyk borowy załatany wyparzoną (i ostudzoną ;) ) skorupką od jajka. Był mocno powgniatany, ale świetnie dał radę i teraz razem z kumplami hasa po lesie.

10572786_1437263279889881_1931563270_n.jpg
Nasz Jan Maria...
Plik ściągnięto 1020 raz(y) 95,95 KB

malkin 

Wysłany: 2014-08-25, 22:31   

Oczywiście łatanie odbyło się za pomocą leciutkich, łatwo odchodzących plasterków (kleje NIEDOZWOLONE!!!), potem ślimak wytworzył swój naturalny cement, związał skorupkę z resztą muszli... i już. Jak w Akademii Pana Kleksa. :cool:

Odpowiedz do tematu