PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowe noclegowiska uszatek
Autor Wiadomość
Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2003-12-17, 13:53   Zimowe noclegowiska uszatek

czy kto może kiedy natknoł sie na zbiorowe zimowiska uszatek. wiadomo ze zajmowane sa przez szereg kolejnych lat. z jak? liczba ptaków w jednym miejscu sie spotykalicie?najwięcej ile ja widziałem, to 8 uszatek siedz?cych na dwóch s?siaduj?cych wierkach.czasami nawet bardzo nisko, na 3-4metrach.

Srokacz

Wysłany: 2003-12-19, 18:26   

Nie potrafię nic na ten temat powiedzieć,ale widziałem ostatnio nad Wisłokiem ok.60 srok,a wy ile widzielicie srok w jednym miejscu ???.

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2003-12-20, 01:28   

Jako że to miejsce na uszatki to ja znam dwa uszatkowiska. Jedno lokalne, niewielkie (3-5os.) i jedno w ?rodzie Wielkopolskiej, gdzie około 20 (?) nawet bywało. Musiałabym poszukać w archiwum listy.

Staszek 
Piotr Stachowicz

Wysłany: 2003-12-21, 22:31   

Swoj? drog? zastanawiaj?cy jest fakt iż w mojej okolicy od dłuższego czasu obserwuje duż? zagęszczenie uszatki przy wręcz spadaj?cym na głowe występowaniu wrony. Nie ma też w pobliżu gniazd gawronów. Jakie miejsca w takim razie zajmuj? lęgowe uszatki? Czy kto może mi powiedzieć. Czy ktos z was spotkal sie z dziwnym legiem uszatki (nietypowe polozenie).

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-12-22, 00:02   

Cytat:
Jakie miejsca w takim razie zajmuj? lęgowe uszatki?

jak to jakie? kosze wiklinowe :wink: :mrgreen:

można je zobaczyć TU! link nieaktualny

MoLoS.pl - ekspertyzy

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2003-12-22, 18:38   

Staszek napisał/a:
Swoj? drog? zastanawiaj?cy jest fakt iż w mojej okolicy od dłuższego czasu obserwuje duż? zagęszczenie uszatki przy wręcz spadaj?cym na głowe występowaniu wrony. Nie ma też w pobliżu gniazd gawronów. Jakie miejsca w takim razie zajmuj? lęgowe uszatki? Czy kto może mi powiedzieć. Czy ktos z was spotkal sie z dziwnym legiem uszatki (nietypowe polozenie).

Uszatki bardzo chetnie korrzystaja z gniazd srok - a tej to raczej nigdzie nie brakuje ,wrecz przeciwnie - sroka staje sie coraz liczniejsza i ...coraz sprytniejsza.
Slyszalem o sroce, ktora wyspecjalizowala sie . w dobieraniu sie do gniazd remiza i robi to ponoc bezblednie.
Niedawno kolega opowiedzial mi ze u niego na podworku sroka uwziela sie na pewna pare kosa i rokrocznie wyjada mu jaja - potrafi nawet wleciec do domu gdy kolega schowal gniazdo do srodka.
I na koniec przyklad sroki wyspecjalizowanej w pladrowaniu jednej koloni rybitw bialowasych w Dolinie Gornej Wisly. Podobno w tym roku z dziewiedziesieciu kilku gniazd prawie sto procent zostalo zjedzone przez jedna wyspecjalizowana sroke, ktora za nic miala sobie agresywne zachowanie rybitw.

Wracajac do tematu :) podobno spotyka sie zgrupowania uszatek nawet do 100 ptakow!

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2003-12-24, 15:30   

to musz? byc spore drzewa lub skupiska drzew zeby zmiesciło sie na nich aż 100 Asio otus :D ale w końcu ''w kupie rażniej''!!!!!! :mrgreen:

KuBa 

Wysłany: 2003-12-27, 20:47   

Na Cmentarzu w miejscowoci Zychlin (woj Łódzkie) znalazłem 2 zimowiska.Jedno znajduje się na grupie 4 niewielkich wierków (Ok 5-6m wys) i przebywało tam maksymalnie 5 ptaków,Drugie znajdowało się na wysokiej ok 10-12m sosnie i przebywało tam maks. 7 ptaków.

Marfu 

Wysłany: 2003-12-30, 09:29   

Zychlin - to jeszcze Mazowsze... Moze jak bys tam kiedys byl zebralbys wypluwki? Przydalyby sie nam.

KuBa 

Wysłany: 2003-12-30, 09:56   

Ok postaram się,a na jaki adres mam je potem wysłać ???

Bocian 

Wysłany: 2003-12-30, 10:16   

Ja widziałem najwięcej 16 uszatek na dwóch s?siednich wierkach. Było to w ubiegłym roku. W bież?cym sezonie kontroluję to zimowisko co 10 dni zbieraj?c wypluwki ale więcej jak 3 ptaki jeszcze nie spotkałem. Prawdopodobnie warunki pogodowe nie sprzyjaj? skupianiu się w większe grupy.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-12-30, 10:19   

Cytat:
Prawdopodobnie warunki pogodowe nie sprzyjaj? skupianiu się w większe grupy.

teraz to jest wiosna w porównaniu z zeszł? zim?. O tej porze rok temu temperatura spadła prawie do 30 kreski poniżej zera!

MoLoS.pl - ekspertyzy

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-01-07, 13:07   

ale dwa lata temu też była raczej mrożna . będ?c z kumplem na rybach nad Bugiem, nocowalimy w jego domku i odnotowalimy temp. -28 . a w dzień było wtedy -15 i pjękna ,słoneczna, bezwietrzna pogoda :D

bubo 

Wysłany: 2004-01-10, 13:42   

No to was przebiję. :D W jednym miejscu w ?rodzie ?l?skiej widziałem koł 70 uszatek w 1999 roku. Stanowisko w centrum miasteczka w parku. Piszę około bo dokładne policzenie jest nie lada sztuk?. Zimuj? przede wszystkim w koronach drzew iglastych głównie daglezje, wierki, jodly doskonale się maskuj?c .Wypluwek zbierałem tak raz na dwa tygodnie worek po mieciach. Przy tym zagęszczeniu żarły wszystko co podeszło im pod dziób. Było kilka perełek :mrgreen:
Kontrolowałem to stanowisko przez trzy lata wraz ze znajomymi ze ?rody. Iloć zimuj?cych uszatek nigdy nie spadła poniżej 30 osobników. Iloć zwiększała się w okresie silnych mrozów. Zmieniały też często drzewa ale to głownie wynik działalnoci człowieka (częste płoszenie przez dozorców, ze względu na to że brudziły :evil: )
Na Dolnym ?l?sku podobne skupiska nie s? czym wyj?tkowym :) spotykałem jeszcze w dwóch miejscach zimuj?ce uszatki około 20 osobników.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-01-10, 13:54   

Cytat:
Było kilka perełek

:shock: jakie to perełki? bo uszatka jak wiadomo w 99% żre polniki Microtus arvalis

MoLoS.pl - ekspertyzy

Odpowiedz do tematu