PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptasie miejscówki w Krakowie
Autor Wiadomość
Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2015-09-16, 21:50   Ptasie miejscówki w Krakowie

Od kilku dni jestem mieszkańcem Krakowa i będę nim najprawdopodobniej przez najbliższych 6 lat (co najmniej :) Obecnie przeglądam możliwości związane z obserwacjami ptaków w mieście, najlepiej w miejscach mających w miarę dobre połączenie z centrum komunikacją publiczną (lub gdzie można dojechać rowerem). Na pewno wiem, że w okresie zimowania warto się wybierać nad Wisłę, dużo słyszałem też o Zalewie Zesławickim. Gdyby ktoś miał inne godne polecenia propozycję, będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam

Lolek 

Wysłany: 2015-09-16, 22:57   

Najciekawszą miejscówką w mojej opinii są faktycznie Zesławice. Przy niskim stanie wody można tam zaobserwować szereg niekiedy rzadkich gatunków siewkowców i chruścieli (w ciągu ostatniego roku były to min. biegus krzywodzioby, brodziec śniady, kropiatka, bekasik i szereg innych). Również w bezpośredniej okolicy zbiorników jest naprawdę ciekawie (derkacze, krogulce, brzęczki, strumieniówki, dzięcioły zielone, wilgi...). W okresie zimowym warte regularnego odwiedzania są Staw Płaszowski oraz Bagry, na których ostatniej zimy widziano podgorzałki, ogorzałki, lodówki, perkozy rogate i uhle. Bagry są dodatkowo jednym z największych mewich noclegowisk w okolicy, co czasem pozwala na wypatrzenie kilku ciekawych okazów. Oprócz tego warto w zimie obserwować miejski odcinek Wisły od galerii Kazimierz aż do ujścia Rudawy, trafiają się tam czasem ciekawe gatunki (min. trafiały się markaczka, świstun, nury czarno- i rdzawoszyje). Lasek wolski również jest całkiem interesujący, z szeroką paletą dzięciołów (min. zielonosiwy i czarny) oraz muchołówek. Aa no i jeszcze na koniec są oczywiście łąki nowohuckie, z ich niemal pełnym zestawem Acrocephalusów i Locustelli (tylko wodniczki brakuje). Kilka innych miejscówek pewnie by się znalazło, ale na razie głównie te mi do głowy przychodzą.

Justyna K 

Wysłany: 2015-09-16, 23:37   

Dodam do listy łąki w okolicach Ruczaju/Skotnik (derkacze, brzęczki, puszczyk) i okolice Łęgu nad Wisłą (fajne w okresie lęgowym, niekoniecznie jakieś rzadkości, ale jest dużo ptaków i drą się jak opętane - pokrzewki, wilgi, słowiki, brzęczki, świerszczaki). W czasie zimowo-migracyjnym faktycznie "standard" to Bagry, Zesławice, Wisła. Osobiście Wisłę lubię najbardziej, samo centrum, a co roku są fajne gatunki (oprócz wymienionych przez Lolka pojawiają się też gęsi, łabędzie krzykliwe, perkozy, krakwy, gągoły, w zeszłym roku była sterniczka; podobno w stronę Tyńca też jest fajnie, słyszałam o uhlach i rzepołuchach).

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2016-03-05, 20:05   

To ja z dzisiejszego doświadczenia dodam zbiornik w Mydlnikach. Odwiedziłem go pierwszy raz - najpierw postanowiłem dojechać autobusem do przystanka Mydlniki-Stawy (na mapce zaznaczony punktem) - niestety, widać stamtąd tylko jeden akwen (akurat była na nim para łabędzi niemych), poza tym dwie zamknięte bramy. Poszedłem główną ulicą i doszedłem do przystanka autobusowe Szczyglice-Podkamycze. Stamtąd ruszyłem na południe, mijając ciekawie wyglądający stary młyn - miejsce potencjalnie na pliszkę górską. Sam młyn kiedyś był pewnie malowniczy, teraz jest sypiącą się ruiną.
Ulica Podkamycze przechodzi z czasem w ulicę Pięciu Stawów, a potem staje się bardzo podmokłą błotnistą ścieżką ciągnącą się równolegle do zbiornika retencyjnego przedzielonego groblą na dwie części. Istnieje możliwość przeskoczenia wąskiego rowu i przejrzenia tafli wody patrząc między sztachetami wysokiego ogrodzenia otaczającego cały teren. Przy dobrym świetle prawdopodobnie najlepszym sposobem na oglądanie ptaków przebywających na zbiorniku jest posiadanie lunety i sprawdzanie lustra wody ze stoku wzgórza przylegającego do zbiornika od południowego zachodu. Dzisiaj najwięcej ptaków przebywało w części północnej zbiornika i niestety niewiele z nich udało mi się oznaczyć przez lornetkę. W części południowej najbardziej ucieszyła mnie para bielaczków. Sama okolica (pola, nieużytki) wydaje mi się też ciekawa i myślę, że w czasie migracji te tereny mogą być bardzo ciekawe. Na zbiorniku strefa roślinności przybrzeżnej pewnie nie będzie dużo lepiej rozwinięta niż teraz, więc raczej jakiś wyjątkowo ciekawych gatunków lęgowych nie należy się spodziewać.

mydlniki.jpg
Plik ściągnięto 1800 raz(y) 72,16 KB

Nomysz 

Wysłany: 2016-04-16, 20:17   

Witam!

Czy ktoś z Was, z regionu Małopolska, miał możliwość być w Lasku Mogilskim położo­nym nad Wisłą, u ujścia Dłubni ? Jakie gatunki ptaków można tam zaobserwować ?

Pozdrawiam.

Maks S 

Wysłany: 2018-08-16, 23:20   

Witam!

Czy ktoś z Was zna może jakieś lepsze ptasie miejscówki w okolicach Bronowic? Najczęściej chodzę na pola przy torach w Bronowicach Małych (obserwacja gąsiorka prawie zagwarantowana). Nie raz byłem też w Dolinie Grzybowskiej i na stawach w Mydlnikach. Słyszałem również o uroczysku w Rząsce, ale nie wiem jakich gatunków tam się spodziewać.
Gdyby ktoś miał jakąś wiedzę na ten temat i chciałby się nią podzielić, byłbym wielce wdzięczny.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu