PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Katowice - zwierzęta.
Autor Wiadomość
junior 

Wysłany: 2007-05-14, 16:38   Katowice - zwierzęta.

Witam serdecznie. Prosze Was o bardzo wielką przysługę, mam nadzieje, że jest tutaj na forum wiele osób z tego miasta, którzy się interesują zwierzętami i mi pomogą, ponieważ jak napisałem w temacie powitalnym mieszkam na obrzeżu Katowic i mam blisko do lasu, czesto tam bywam, jednak mam pare pytan. Mówię o Dolinie 3 Statów.

Obok tej doliny jest autostrada, przez co liczba rzadszych gatunkow zwierząt jest nieco zredukowana. Jednak ostatnio zacząłem wybierać się rankiem, by zaobserwować owe zwierzęta, rankiem nie ma ludzi, najlepiej jak to święto, bo ludzie nie pracują.

Czy moglibyście mi podać zwierzęta, które występują na tej dolinie, szukałem ale nie mogę nigdzie tego znaleść. Chodzi mi o porze rannej, tak o 6 - 7 rano oraz tak o 4 przed świtem.
Często chodze, raz widziałem sarny, pasnik dla saren, zająca, i wiele różnych zwierząt. Dzięcioły, bażanty... Jednak bardzo chciałbym zobaczyc sowę, szczególnie puchacza, i chce wiedziec czy jest to możliwe na tym terenie, chcialbym tez wiedziec czy sa szanse na zaobserwowanie Łosia bądź jelenia. Znajomy powiedział mi ogołem, że jeśli chce zobaczyc sowe czy jelenia, sarny to musze przyjsc do lasu godzine przed świtem, wtedy jest dobra pora i mozna cos zaobserwowac, jednak przed tym chcialbym zapytać Was o zdanie. Podziele się tym, że raz rankiem widziałem drapieżnego ptaka, i to nie była sójka. Patrzyłem przez lornetke, ale był bardzo daleko, zataczał wielkie koła i tak latał, aż nagle zerwał się predko do lotu i śmignął prosto w dól, w las za zdobyczą, zastanawiam się czy to przypadkiem nie był jakiś jastrząb, chociaż moge się mylić prosze również o informacje czy jastrząb występuje w Katowicach, bo to był jakiś bardzo duży ptak, był daleko, ale patrząc przez lornetke dla porównania przelatywały miejscami mniejsze ptaki, przy tym drapieżniku byly jak małe kuleczki, a on był ogromny, lornetka ma duzy zoom, jednak nie udalo mi sie dostrzec jakis znaków szczególnych.

Bardzo mi na tym zalezy, dlatego prosze o szybką odpowiedź.

Prosze aby w tym temacie wypowiadały się osoby, które posiadają pomocne mi informacje, ponieważ wielu ludzi na start mogłoby napisać, iż Katowice to uprzemysłowione miasto, i nie ma tam takich zwierząt. Ta dolina jest wyjątkowa, bardzo wiele zwierząt w niej widziałem, a chciałbym zobaczyć jeszcze inne zwierzęta ;)

jahod 
nosicielka Malinki

Wysłany: 2007-05-14, 17:20   

Na początek polecam książkę "Katowice. Przyroda miasta." :oki:

Ps. Z puchaczem w Katowicach to może być ciężko, z łosiem raczej też :P
Na sowy polecam wybrać się na Murcki.

juni0rus napisał/a:
ponieważ wielu ludzi na start mogłoby napisać, iż Katowice to uprzemysłowione miasto, i nie ma tam takich zwierząt.

Coś takiego to mogli by napisać tylko Ci nizinni ignoranci ;) :cool:

Pawelele 

gko

Wysłany: 2007-05-14, 17:29   

Hejka juni0rus :]

Co do tego że Katowice ale i Górny Śląska jako taki ma swoje przyrodnicze perełki to nie musisz nas przekonywać.
juni0rus napisał/a:
Mówię o Dolinie 3 Statów

Z tego co wiem to w tym miejscu dość często bywa pewien jegomość z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego i miał tam różne niezłe obserwacje - m.in nur lodowiec, mewa trójpalczasta...

Z puchaczem to ogólnie będziesz miał ciężko u nas - zwyczajnie ich u nas nie ma na GŚ. Może zadowolisz się mniejszą kuzynką - sową uszatą - z nią nie powinno być aż tak źle.
Ogólnie to nie mam za dużego rozeznania w tej okolicy ale może przejżyj ten wątek - może rozszerzysz nieco swoje perspektywy na inne fajne rejony GŚ

junior 

Wysłany: 2007-05-14, 18:08   

Dziękuje bardzo za odpowiedź, puchacza bardzo chcialbym zobaczyć, jednak teraz na Murcki chodził nie będe. Jesli spotkam sowę uszatke bede niezmiernie zadowolony. A Czy mogłbym dostać jakieś namiary do jegomościa Górnośląskiego Koła Ornitologicznego? Byłbym bardzo wdzięczny.

W blibliotece Śląskiej jest mozliwośc wypożyczenia owej ksiązki??

Jak ma się sprawa z jastrzębiami? Też raczej ciężko?? Jeśli ktoś mieszka blisko doliny i tma sie przechadza to kontakt mile widzany, najlepiej mailowo.

Ps. W takim razie gdzie puchacza znaleść mogę? Góry?? No i słyszałem, że sowy raczej dobierają stare dużeee drzewa, to prawda? Bo na dolinie jest pare "większych" drzew które sie rzucają w oczy. Niektóre sa bardzo mroczne ;> Także może tam zobacze uszatke :) No i jakbym mial robić wypad na sowy to o ktorej godzince być w lesie?

Pozdrawiam i zachęcam do rozwinięcia wątku! :)

Pawelele 

gko

Wysłany: 2007-05-14, 19:51   

juni0rus napisał/a:
A Czy mogłbym dostać jakieś namiary do jegomościa Górnośląskiego Koła Ornitologicznego?

Ja nie dysponuje niestety... :/
juni0rus napisał/a:
Jak ma się sprawa z jastrzębiami? Też raczej ciężko??

Ee tu już prędzej - na Murckach powinien być...
juni0rus napisał/a:
W takim razie gdzie puchacza znaleść mogę? Góry??

No chyba najlepiej - z tym, że to też nie takie proste :D

Poprzeglądaj Piotrek wątki o sowach - jest ich od groma na forum. Ale najlepiej tak od zmroku i do północy.
A może dasz się wyciągnać na jakiś wypad jak się ekipa gdzieś będzie wybierać? :D

junior 

Wysłany: 2007-05-14, 20:05   

Bardzo chętnie, ale jest pare problemów, które to uniemożliwiają :( Bo to mnie bardzo kręci, zbieram wszystkie pieniadze jakie mam i chce kupic aparat juz bardziej zaawansowany i focic zwierzęta. Jednak zeby kupic aparat nie moge sobie na nic pozwolic, bo rodzice mi nie pomogą, a sam mam 17 lat i z pracą cieżko, proboje robic www ale jak dotąd nikt sie nie zglosil :( Ale jeśli juz bym miał aparat i jakieś oszczędności to bardzo chętnie i praktycznie zawsze moge jechać. A jeśli beda jakies wypady w moim miescie, na dolinke albo gdzies obok to jestem na TAK :)

Ps. Jestem tu od wczoraj i troche cięzko tak przeszukać, bo część topicków ma nawet po 50 stron, wiec zanim się "zaklimatyzuje" bede musial wiele poczytać. Ale jestem w trakcie :)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2007-05-14, 20:29   

Z tym puchaczem proponowałbym jednak przyhamować ;) w woj. śląskim lęgnie się zaledwie kilka par gdzieś w Beskidach, poza tym rejonem jest u nas praktycznie nie do spotknia. Jest to jedna z rzadszych naszych sów lęgowych, do tego bardzo skryta i ostrożna. Ja, mimo ponad 10 letniego ptaszenia jeszcze nie miałem przyjemności oko w oko z tym jegomosciem :(
W lasach najpospoloitszy jest zdecydowanie puszczyk. Na Twoim miejscu zacząłbym od początku - czyli od gatunków pospoltych ;)

Jastrząb w takim terenie jak dolina mógłby bez problemu występować. Ale jednak najpospolitszym naszym drapolem jest wciąż myszołów. Nie mozna więc po "drapieżnitwie" automatycznie oznaczyć ptaka jako jastrząb :mrgreen:

Proponowałbym Ci najpierw zakup jakiejś "lepszej" ksiązki o ptakach i lepsze nabycie wiedzy teoretycznej. :oki:

Na łosia nie ma co liczyć. Zdaje się ze w woj. śląskim już prawie nie występuje. Jelen preferuje większe kompleksy leśne. W Murckach już pewnie jest.
Proponowałbym więc zarówno na sowy, drapole jak i na jelenie wybrac się w Lasy Murckowskie właśnie :)

A jegomość z GKO który chadza w Doline Trzech Stawów zwie się Józef Kotecki.
Jeżeli bardzo Ci zależy moge skombinować namiary do niego.

Pawelele 

gko

Wysłany: 2007-05-14, 21:31   

Tetrao napisał/a:
Na łosia nie ma co liczyć. Zdaje się ze w woj. śląskim już prawie nie występuje

No prawie - bo raz na jakiś czas się słyszy o obserwacjach np. w rejonie Błędowa, gdzieś dalej na N za Myszkowem, a przed paroma laty jakaś przechodnia klempa została zabita na DK-1 na wysokości Preczowa.
Tetrao napisał/a:
A jegomość z GKO który chadza w Doline Trzech Stawów zwie się Józef Kotecki

Prawdziwy HC-obserwator - jak sypnie z rękawa jakieś archiwalne obserwacje to aż trudno uwierzyć, że takie coś w Katowicach bywało... :res:

junior 

Wysłany: 2007-05-14, 23:30   

Dziękuje za odpowiedzi, no może z tym puchaczem przesadziłem... ale i tak chcialbym się kiedyś z nim spotkać oko w oko.

Co do namiarów Pana Józefa Koteckiego, jeśli byłoby to możliwe to bardzo o to proszę.

Moj tata opowiadał mi pare h temu, jak kiedyś, jak pracował w Gigu, to mieli na "strychu" gdzie nie bylo dostepu dla ludzi, gniazdo jastrzębi,a z najwyższego piętra [35] z okna było widać jak czasem wylatują z kryjówki... Dziwne te jastrzębie, nie spodziewałbym się, że mieszkają w miastach. :)

No i druga historyjka. Mieszkam przy tych stawach, jest to blok położony obok praktikera, pewna sąsiadka, która mieszka tu juz sporo lat, opowiadała, że kiedys z za okna widziała sowe, która siedziała sobie na takim kominku, z tyłu mojego bloku wystaje taki komin i dosc sie zdziwiłem :) Ale teraz rozbudowale troche osiedle i nic z tego.

Co do książek to jedynie będe mógł je wypożyczyć w najbliższym czasie.

Przy okazji przechadza się ktos z Was czasem na Doline Trzech Statów bądź do lasów Murckowskich? Można by się wybrać, napewno bym się wiele od Was nauczył no i może cosik nie cosik zaobserwował?:)

Ps. Można zaobserwować lisy na Trzech Stawach lub w okolicach??

Pawelele 

gko

Wysłany: 2007-05-15, 08:29   

juni0rus napisał/a:
Moj tata opowiadał mi pare h temu, jak kiedyś, jak pracował w Gigu, to mieli na "strychu" gdzie nie bylo dostepu dla ludzi, gniazdo jastrzębi

Zapewne chodziło o pustułkę - poszukaj w sieci fot i pokaż tacie...
juni0rus napisał/a:
pewna sąsiadka, która mieszka tu juz sporo lat, opowiadała, że kiedys z za okna widziała sowe, która siedziała sobie na takim kominku

No to trzeba to kiedyś sprawdzić :D
juni0rus napisał/a:
Przy okazji przechadza się ktos z Was czasem na Doline Trzech Statów bądź do lasów Murckowskich?

:oops: przyznaje się bez bicia że nigdy tam nie łaziłem...
juni0rus napisał/a:
Można zaobserwować lisy na Trzech Stawach lub w okolicach??

Pewno tak - dranie są wszędzie prawie :]

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2007-05-15, 16:31   

Tez stawiam że "jastrzębiem" z budynku GIGu jest pustułka ;) Jastrzębie nie gniazdują na budynkach :]

juni0rus napisał/a:
Przy okazji przechadza się ktos z Was czasem na Doline Trzech Statów bądź do lasów Murckowskich?

Po stawach nie, tylko przejżając czasem rzuce okiem ale nic prócz śmieszek i krzyżówek jeszcze tam nie widziałem.

W lasach Murckowskich byłem na prakrtykach terenowych z zoologii w czerwcu zdaje się 2005 roku.
Z ciekawszych rzeczy widziałem tam dzięcioła zielonosiwego, trzmielojada. No i dwie traszki góskie.
To jednak rejony za daleko od mojego przyczółku by się tam wybierać :(

Co do łosia to spotyka się zachodzące osobniki - a te docierały nawet na Słowacje. Populacji rozmnażającej się, zdaje się już nie ma. Tak mówią statystyki leśnicze - gdzieś czytałem w GW taki artykuł nawet.

junior 

Wysłany: 2007-05-16, 17:37   

O jejku ale palnąłem, napisałem, że w GIG'u na 35 piętrze, a ten budynek ma 12, i o 12 mi chodziło. Przepraszam za gafe :) Już późno było.

kaczyk717 
siewkolub

Wysłany: 2007-12-13, 21:34   

odswieze temat jestem tu od dosc niedawna ale wybieram sie raz na doline 3 stawów raz do murcek(w sumie to tylko raz)ale na dolineczke to wiecej razy junior, mozemy sie wybrac na jaks przechacke np.w ta sobote lub niedziele lub jezeli ci sie chce to mozemy pojechac na czulów wtedy moze cos ciekawego przyczaimy

Odpowiedz do tematu