PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
od 2020 r. zakaz ogrzewania domów węglem
Autor Wiadomość
krotom 
administrator
ludź od prąduPosty: 10394
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2013-09-30, 09:44   od 2020 r. zakaz ogrzewania domów węglem

Cytat:
Do 2020 r. Polacy będą musieli przestać ogrzewać domy węglem. Rząd chce wprowadzić program antysmogowy - informuje "Gazeta Wyborcza".


Polska jest na przedostatnim miejscu w UE pod względem jakości powietrza. W czwartek na sejmowej komisji ochrony środowiska omawiany był program rządowy rozwiązania tej kwestii.

- Zakładamy wprowadzenie dopłat do likwidacji domowych pieców węglowych i zastąpienie ich bardziej ekologicznym ogrzewaniem. Będą też dopłaty do ociepleń domów, by koszty ogrzewania były niższe - relacjonuje Stanisław Żelichowski (PSL).

Jak grzać, to tylko węglem. Taniej nie będzie
Palisz w piecu śmieci - zapłacisz mandat
Od kilku tygodni jest głośno o projekcie z rezygnowania z węgla do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie. W przyjętej kilka dni temu uchwale radni z Krakowa uznali, że zanieczyszczenie powietrza w stolicy Małopolski jest już tak duże, że nie ma wyjścia i trzeba zakaz wprowadzić w życie.

W uchwale w sprawie "kierunków działania dla prezydenta w celu poprawy stanu powietrza w Krakowie" radni proponują zwiększenie nakładów na działania antysmogowe, m.in. wykorzystanie środków z UE, z Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przeznaczenie na ten cel z budżetu miasta w l. 2013-17 co najmniej 80 mln zł.

Radni chcą m.in. ograniczenia ruchu samochodowego w centrum Krakowa, budowy sieci parkingów park&ride na obrzeżach miasta, rozszerzenia liczby stacji monitorujących zanieczyszczenie powietrza w Krakowie.

Zakaz palenia węglem w piecach może wprowadzić jedynie sejmik województwa, który w najbliższy poniedziałek ma dyskutować nt. programu ochrony powietrza w Małopolsce. Uchwała o zakazie używania węgla byłaby omawiana dopiero po przyjęciu tego dokumentu - w październiku, a sam zakaz obowiązywałby wszystkich mieszkańców za pięć lat.

Krakowscy radni postulują stworzenie pakietu osłonowego dla najbiedniejszych mieszkańców miasta. Ci, których zakaz palenia węglem mógłby dotknąć finansowo, po zmianie sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny, mieliby otrzymywać specjalne dodatki.

Kraków zajmuje piąte miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski mających powyżej 100 tys. mieszkańców. Według badań przez dwie trzecie roku krakowianie oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Jak pokazują pomiary ze stacji monitoringu powietrza, stężenia pyłu zawieszonego wyraźnie rosną w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą. Sytuację pogarszają niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli bezwietrzna pogoda.


źródło
_________________
stare przysłowie pszczół mówi:
Nie pozwalaj wycinać lasu! Kto wie, może kiedyś będziesz musiał zostać partyzantem!
Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(
 
 
Andrzej 2107 


Posty: 298
Skąd: z daleka
Wysłany: 2013-09-30, 10:26   

Zwiekszy sie skala spalania starych opon i smieci. Proste i ekologiczne.
 
 
darius 

Posty: 1349
Skąd: fg,,,j
Wysłany: 2013-09-30, 14:42   

No to chyba całkiem ich pogieło... :roll: Sutuacja smogowa jest przeciez różna w poszczególnych rejonach Polski .Kraków rzeczywiście ma przerąbane ze względu na specyficzne położenie miasta ,ale np.w ,,moim,, 400 tysięcznym Lublinie ,sytuacja jest całkiem inna .Lublin ma powietrze porównywalne z tym z uzdrowisk :!: Dzięki położeniu na wzgórzach (ponoć siedmiu -jak Rzym) cyrkulacja powietrza jest całkiem inna niż w Krakowie.
Oczywiście, popieram wszelkie rozwiązania antysmogowe ,ale całkowity zakaz palenia węglem w całej Polsce uważam za absurdalny :fiol:
 
 
 
Andrzej 2107 


Posty: 298
Skąd: z daleka
Wysłany: 2013-09-30, 15:52   

Cytat:
Oczywiście, popieram wszelkie rozwiązania antysmogowe ,ale całkowity zakaz palenia węglem w całej Polsce uważam za absurdalny :fiol:


Dlaczego ?

Przeciez bedzie sie spalac wiecej smieci i opon przez co zmniejsza sie problemy z
ich wywozeniem itd.
A poza tym zbliza sie globalne ocieplenie i Polacy tak czy owak beda mogli zrezygnowac
z palenia w piecach. Bedzie cieplej. To jest naukowo dowiedzione.
 
 
fibius 


Posty: 67
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-10-01, 12:17   

Polacy są bogaci niczym Niemcy i Francuzi, stać ich na eko-ogrzewanie. Dodatkowo mamy wiatru jak Norwegia, gazu jak Rosja i słońca jak Hiszpania. Mamy mega możliwości do pozyskiwania eko-energii na własny użytek i mamy jej tyle, że aż ją eksportujemy.

(PS-Tak, to był sarkazm).

A na serio, póki co eko-energia w PL jest bardzo, bardzo niewystarczająca i Polacy muszą sięgać po tańszą węglową. Niech władza najpierw dal zamiennik w takiej samej cenie lub niższej a dopiero potem zakazuje. Ale nie, u nas jak zawsze zaczyna się od du*y strony.
_________________
http://terraflora.vot.pl - Przyroda Gór
 
 
 
Andrzej 2107 


Posty: 298
Skąd: z daleka
Wysłany: 2013-10-01, 12:32   

Wydanie zakazu jest tansze.
 
 
mazi88 

Posty: 6
Skąd: kuźnia
Wysłany: 2014-01-09, 21:45   

ekologicznym rozwiązaniem są biopaliwa np pellet. chociaż dzisiaj może być jeszcze problem z ceną.
 
 
Lagoon 

Posty: 527
Skąd: Uznam
Wysłany: 2014-01-10, 07:38   

mazi88 napisał/a:
ekologicznym rozwiązaniem są biopaliwa np pellet. chociaż dzisiaj może być jeszcze problem z ceną.

Niestety "ekologiczność" peletów to jedna z większych bzdur. Oczywiście wszystko jest OK jeśli powstają z odpadków (np. trociny) lub z upraw tzw. "roślin energetycznych" (wierzby, malwy itp.), tyle, że podaż takiego materiału jest ograniczona i skala zastosowania takiego paliwa też raczej jest niewielka. Natomiast kiedy dochodzą do tego mechanizmy ekonomiczne to zaczyna się przerabianie na pelety wszelkiego drewna odpadowego z lasów (np. gałęzie) co znakomicie zuboża same lasy, a przede wszystkim na pelety przerabia się tanie i łatwo dostępne drewno z lasów tropikalnych. Co widać już dzisiaj, gdzie statkami z Afryki i Ameryki Południowej płyną do Europy miliony ton przerobionych na wiórki drzew z lasów tropikalnych. Polskim przykładem niech będzie przerobiona na wyłączne spalanie biomasy elektrociepłownia Szczecin, do której też okresowo sprowadza się zrębki drewna tropikalnego.
 
 
mazi88 

Posty: 6
Skąd: kuźnia
Wysłany: 2014-01-10, 09:21   

to jest zbyt ogólne opisanie sprawy. wiadomo w każdej dziedzinie życia znajdą się czarne owce. Nie którzy producenci pelletu używają produktów dobrej jakości i dają na to certyfikaty. Ale wiadomo jakość kosztuje. Każdy chce kupić jak najtaniej i właśnie dlatego robi się takie coś jak Ty opisujesz.
 
 
RafałSz 


otop

Posty: 437
Skąd: Dębica
Wysłany: 2014-01-10, 10:21   

A ja myślę, że lepszym rozwiązaniem niż wydawanie zakazów byłaby nauka (bardzo trudna) społeczeństwa jak palić czysto i ekologicznie - od góry. Gdyby ktoś nie wiedział - metoda ta polega na tym, że najpierw ładujemy do pieca węgiel, później trochę drzewa i zapalamy od góry. Nie musimy dokładać węgla - zasypujemy tyle ile trzeba i mamy spokój. W kieszeni zostają nam zaoszczędzone pieniądze, w domu cieplej a środowisko zdrowsze.

Dla wielu może się to wydawać absurdalne ale tylko w ten sposób możemy spalać węgiel ekologicznie i ekonomicznie. Do komina lecą czyste spaliny, węgiel jest dopalany do końca, bez sadzy i dymu.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy ile ciepła i pieniędzy leci im w komin a do tego zatruwają środowisko. Tylko podstawowe pytanie - jak przekonać do tego ludzi, skoro wielu z nich (zwłaszcza starszych) nawet nie chce słyszeć o jakichkolwiek zmianach.

Gdybyś ktoś miał ochotę więcej poczytać to polecam stronę czysteogrzewanie.pl
_________________
Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP
www.podkarpackagrupaotop.pl
 
 
mazi88 

Posty: 6
Skąd: kuźnia
Wysłany: 2014-01-10, 17:38   

ciekawy sposób ogrzewania. nigdy nie próbowałem więc nie wiem czy się sprawdza.

I wracamy tutaj do palenia drewnem a skąd go uzyskać?? :) z wycinek lasu i gdzie ekologia??
a np pellet powstaje z odpadów produkcyjnych które są wytwarzane podczas obróbki drzewa.
temat jest skomplikowany i można go rozwijać. i każdy może przedstawiać swoje racje.
 
 
RafałSz 


otop

Posty: 437
Skąd: Dębica
Wysłany: 2014-01-10, 19:54   

mazi88 napisał/a:
I wracamy tutaj do palenia drewnem a skąd go uzyskać?? z wycinek lasu i gdzie ekologia??


Fakt. O tym nie pomyślałem, ale można łatwo zastąpić drewno różnymi rozpałkami, byle tylko węgiel się zajął ;)
_________________
Podkarpacka Grupa Lokalna OTOP
www.podkarpackagrupaotop.pl
 
 
mazi88 

Posty: 6
Skąd: kuźnia
Wysłany: 2014-01-11, 13:14   

różnego rodzaju rozpałki to raczej nic ekologicznego.
a tak jak już pisałem pellet powstaje z trocin więc nie jest to specjalnie wycinane drzewo aby uzyskać opał. tutaj możesz poczytać troszkę o pellecie. może zmienisz zdanie
http://www.polishpellet.com/o_firmie/
 
 
Lagoon 

Posty: 527
Skąd: Uznam
Wysłany: 2014-01-11, 14:56   

Trociny i tak zawsze były zagospodarowywane, przecież piece "trociniaki" były powszechnie stosowane już co najmniej w latach 80. Pelet po prostu ułatwia wykorzystanie trocin i nie potrzeba już specjalnych pieców do ich spalania. W skali ogrzewania domu, palenia w kominku (są specjalne brykiety) jest to dobre rozwiązanie, ale nie w skali przemysłowej. Duże ciepłownie i elektrociepłownie (czyli to co określamy jako bardzo "ekologiczne" tzw. ciepło systemowe) potrzebują jednak takiego paliwa o wiele więcej niż jest dostępnych trocin w kraju, w efekcie podstawowym paliwem są zrębki drewna - domyślnie też miało być to drewno odpadowe, ale jest go za mało, a biznes dobry. W efekcie mieli się na zrębki także gałęzie które powinny zostać w lesie i tworzyć warstwę próchniczą, a najlepiej, jak się okazuje, sprowadzać zrębki bardzo energetycznych drzew z rejonów tropikalnych. W efekcie kilometry kwadratowe lasów tropikalnych są przerabiane na miliony ton zrębków i wysyłane statkami do Europy, gdzie napędzają "ekologiczne" ciepłownie i elektrownie. Wszystko przez "modę" na paliwa odnawialne, "ekologiczne" itd, których przejawem jest albo budowa kotłów na biomasę, albo tzw. współspalanie biomasy (ileś procent drewna dodanego do węgla czyni elektrownię bardziej "ekologiczną" co przekłada się na ulgi w opłatach).
Sam pelet to świetna sprawa, ale jeśli dotyczy trocin to i tak dotyczy odpadu który zawsze był zagospodarowywany, głównie jako opał. Za to idea która za nim stoi, okazała się w praktyce nadzwyczaj dla środowiska szkodliwa.
 
 
monia77 

Posty: 1234
Skąd: opolskie
Wysłany: 2014-01-11, 17:17   

Te zakazy nie do końca są przemyślane bo po pierwsze już teraz wielu ludzi nie stać na opał(węgiel),kupują workami a nie tonami(kradną drzewo z lasu),druga sprawa jakość węgla.W zeszłym sezonie grzewczym mój brat chciał oszczędzić i kupił tani czeski węgiel i co się okazało?pełno sadzy,nie spalał się do końca ba nawet trza było go kilka razy palić.
Ja też palę węglem bo na początku miałam gaz ale zużycie gazu nie było adekwatne do ciepła i kosztów jakie generowało.Po 2 latach zrezygnowaliśmy i przeszliśmy na węgiel.Palimy tak,że najpierw drzewo na to węgiel i na drugi dzień przesiewamy to co zostało i wraca to do pieca.
Myślę,że najpierw społeczeństwo musiałoby dobrze zarabiać a potem myśleć o zmianach grzewczych.
_________________
http://przyropol.blogspot.com/ - wieści z terenu i nie tylko:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.