PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żaba dalmatyńska - fakty i fikcje
Autor Wiadomość
Logan 

Wysłany: 2006-07-31, 18:09   

Mauer napisał/a:
dalmatynska

ja tam jestem sceptyczny co do oznaczania tych dalmatynek odkad bedac z jednym ze specow (prof Szymura) w terenie w miejscu gdzie wystepuja te zabska nie moglismy znalezc ani jednego osobnika na 100% nalezacego do tego gatunku... moze akurat byl taki dzien ze sie zakamuflowaly :mrgreen: pare razy pod Wieliczka tez widzialem takie dalmatynskopodobne zaby ktore oznaczalem z kluczem ale nie jestem pewien...

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2006-07-31, 19:12   

Logan, to powiedz jak te dalmatyńskie należy odróżniać. Joasia miała kiedyś poszukać, ale widać nie znalazła ;) A Ty jeszcze piszesz, że z ekspertem byłeś. I gdzie jest to miejsce na dalmatyńskie? Ja zawsze myślałam, że tak naprawdę ten gatunek u nas to mit :]

[i] Winer [i]

Logan 

Wysłany: 2006-07-31, 20:38   

kessy napisał/a:
Logan, to powiedz jak te dalmatyńskie należy odróżniać.

po metce: made in Dalmatia :mrgreen:

a na serio to zagladnij do klucza Bergera bo nie chce mi sie przepisywac - tam jest to chyba dosc przystepnie wyjasnione chociaz niezbyt latwe do zastosowania dla takiego amatora w zabach jak ja ;-) (ostatecznie jesli bardzo jest to potrzebne to moge zeskanowac i wrzucic...)
nie wiem czy moge podac to miejce na forum bo w koncu to dosc rzadki gatunek, ale chyba nic sie nie stanie jak napisze, ze m/w okolice Brzeska

Rey 

Wysłany: 2006-07-31, 22:15   

kessy napisał/a:
I gdzie jest to miejsce na dalmatyńskie? Ja zawsze myślałam, że tak naprawdę ten gatunek u nas to mit :]

Skądże znowu, znanych jest obecnie kilka stanowisk dla tego gatunku. Właśnie ze względu na małą ilość obserwacji zwróciłem na to uwagę przeglądając ranking Mauer. Tym dziwniejszy że jest tam trawna i dalmatyńska a brak jest moczarowej :roll:

kessy 

Wysłany: 2006-07-31, 22:26   

Rey napisał/a:
Skądże znowu, znanych jest obecnie kilka stanowisk dla tego gatunku.

Tylko jakoś cicho o tym gatunku. Że o miejscach nikt nie mówi to jeszcze ewentualnie jestem w stanie zrozumieć, może to coś jak gatunki strefowe (chociaż to porównanie wydaje mi się dziwne ;) ). Niemniej jednak kogo nie zapytasz, to nikt tej żaby od daaaaawna nie widział. I nie słyszał, żeby ktoś widział.

Nie poddaję tym w wątpliwość niczyich obserwacji oczywiście! Wręcz przeciwnie, fajnie że w końcu można się czegoś dowiedzieć. A skoro o dowiadywaniu się mowa,

Logan napisał/a:
zagladnij do klucza Bergera bo nie chce mi sie przepisywac

Jednak Cię poproszę o przepisanie Logan, bo nie jestem w posiadaniu klucza, a do biblioteki za daleko ;) (i chyba ma wolne do września) Poza tym nie każdy ma dostęp, a pewnie i inni z chęcią się dowiedzą jak dalmatinę rozpoznać.

[i] Winer [i]
Ostatnio zmieniony przez kessy 2006-07-31, 22:37, w całości zmieniany 1 raz  

Rey 

Wysłany: 2006-07-31, 22:31   

kessy napisał/a:
Tylko jakoś cicho o tym gatunku. Że o miejscach nikt nie mówi to jeszcze ewentualnie jestem w stanie zrozumieć, może to coś jak gatunki strefowe (chociaż to porównanie wydaje mi się dziwne ;) ). Niemniej jednak kogo nie zapytasz, to nikt tej żaby od daaaaawna nie widział. I nie słyszał, żeby ktoś widział.

No to z tego wniosek, że to faktycznie bardzo rzadki gatunek na terenie naszego kraju.

kessy 

Wysłany: 2006-07-31, 22:39   

Rey napisał/a:
No to z tego wniosek, że to faktycznie bardzo rzadki gatunek na terenie naszego kraju.

Z tego wniosek jedynie taki, że mało o nim informacji ;) A już bardzo mało pewnych. Może podzielisz się Rey swoimi wiadomościami o występowaniu dalmatiny w Polsce, zarówno historycznie jak i obecnie? O to samo poprosiłabym również Joannę. Razem z tym co Logan (mam nadzieję ;) a może też Joasia) napisze o rozpoznawaniu, można będzie wydzielić temat poświęcony tylko temu gatunkowi.

[i] Winer [i]

Joanna 

Wysłany: 2006-08-01, 10:05   

kessy napisał/a:
Joasia miała kiedyś poszukać, ale widać nie znalazła
No właśnie nie znalazłam nic takiego pewnego odnosnie moich ulubionych modzeli, a tak na oko nie byłabym w stanie odróżnić od innych brunatnych. W necie modzeli nie ma, wg. starego klucza Bargera sa tej samej wielkości co u trawnej, Juszczyk pisze o 2 modzelach (?). Z rysunków w książce "Die Amphibien Europas" wynika że ten modzel jest pośredni między wielkością tego u żaby trawnej a moczarowej, natomiast trudno powiedzieć coś na temat kształtu, bo te u wcześniej wspomnianych gatunków w tej publikacji były bardzo źle narysowane. Wszyscy piszą o tej próbie z nogą (że bardzo daleko sięga nad głowę). Wygląda to tak:
http://www.agr.unideb.hu/allattan/kh/randal.jpg
Też myślałam żeby pojechać gdzieś gdzie ona jest w Polsce i obejrzeć to cudo.

Logan 

Wysłany: 2006-08-01, 10:46   

kessy napisał/a:
Razem z tym co Logan

obiecuje ze wrzuce wieczorem skany z klucza :!:

Joanna napisał/a:
Wszyscy piszą o tej próbie z nogą (że bardzo daleko sięga nad głowę).

ino ze jak sie kce to niektore inne zaby brunatne tez mozna tak "naciagnac" na dalmatyne :mrgreen: student potrafi - pamietam z terenowek z kregowcow
mysle, ze niezbedne jest opracowanie jakiegos markera molekularnego i najlepiej takiego zeby go mozna uzyc w terenie :]

Joanna napisał/a:
Też myślałam żeby pojechać gdzieś gdzie ona jest w Polsce i obejrzeć to cudo.

to jakby co to chyba sobie przypomne gdzie sa k. Brzeska i sam chetnie pojade ... ale to bedzie twich :!: :>

kessy 

Wysłany: 2006-08-01, 10:51   

To ja też coś dorzucę. Jedyna moja książeczka to "Płazy i gady" G. Diesenera i J. Reichholfa z serii Leksykon Przyrodniczy. W niej napisali tak:
o rozpoznawaniu dalmatiny napisał/a:
... Staw skokowy tylnej nogi przyłożonej do boku ciała sięga wyraźnie (o 2-3cm lub więcej) poza koniec pyska. (...) Grzbiet jest bladożółto- lub czerwonawobrązowy, rzadziej trochę ciemniejszy. Tylne nogi pokryte przeważnie 10 nieco ciemniejszymi poprzecznymi pręgami. Kształt głowy zdecydowanie bardziej szpiczasty niż u żaby trawnej, błona bębenkowa położona w odległości zaledwie 1mm od oka na ciemnobrązowej, klinowatej plamie skroniowej. Średnica błony bębenkowej mniejsza od średnicy oka. Gruczołowe fałdy grzbietowe dość znacznie oddalone od siebie. Błony pływne w stopach nóg tylnych nie sięgają do końca palców.
Modzele piętowe silnie rozwinięte i dobrze widoczne. Pomyłki mogą dotyczyć przede wszystkim żaby trawnej (jasne okazy w Europie Środkowej) i żaby włoskiej. Żaba trawna jest jednak masywniej zbudowana, ma krótsze tylne nogi i bliżej siebie położone fałdy grzbietowe.

Czyli niby jakieś jeszcze cechy są. Ale na ile wiarygodne? Tu z kolei napisali, że modzele są silnie rozwinięte.
Zastanawia mnie też ta kwestia długości nóg. Czy nie można by po prostu zmierzyć odległości od stawu do stawu zamiast wykręcać żabie nogę za głowę? Rozumiem, że nie każdy nosi ze sobą w teren linijkę :P Ale jeśli już się nastawiamy na szukanie tej żaby - to czy to by zdało egzamin? Jak myślicie? Na pewno byłoby mniej inwazyjne. Chociaż kto to wie... Może żabie nic się nie dzieje w takim teście mimo że wygląda to okropnie?

o występowaniu dalmatiny w Polsce napisał/a:
W Polsce stwierdzona tylko w Bieszczadach, pod ochroną gatunkową.

Marcin, jak na tle powyższej informacji przedstawia się Twoje "kilka znanych stanowisk"?

[i] Winer [i]
Ostatnio zmieniony przez kessy 2006-08-01, 13:39, w całości zmieniany 2 razy  

Logan 

Wysłany: 2006-08-01, 11:02   

kessy napisał/a:
Czy nie można by po prostu zmierzyć odległości od stawu do stawu zamiast wykręcać żabie nogę za głowę?

no chiba nie bo te dlugosci beda zalezec od wielkosci osobnika a nie od przynaleznosci gatunkowej, w tym wyginaniu chodzi o to chyba, ze proporcjonalenie do wielkosci osobnika dalmatiny powinny miec dluzsze nogi wiec jak jej ta noge wykrecisz za leb to bez wzgledu czy mloda czy stara powinna miec stope za glowa czy jakos tak :mrgreen:

kessy napisał/a:

widzialem gdzies jakies mapki wystepowania (chyba w PCzKZ) i wystepuje chyba glownie na Podkarpaciu (w sensie geograficznym nie administracyjnym)

kessy 

Wysłany: 2006-08-01, 11:07   

Logan napisał/a:
w tym wyginaniu chodzi o to chyba, ze proporcjonalenie do wielkosci osobnika dalmatiny powinny miec dluzsze nogi

Mierzysz długość od stawu do stawu i długość do końca pyska. Jeśli 1 > 2, to chyba wszystko jasne? :)

Mapki w sieci nie znalazłam, ale za to jeszcze jedno zdjęcie testu nożnego.

[i] Winer [i]

Logan 

Wysłany: 2006-08-01, 11:09   

kessy napisał/a:
ale za to jeszcze jedno zdjęcie testu nożnego.

na ktorym nie widac czy zaba lezy normalnie czy zwinieta w supelek zeby jej ta noga wystawala za glowe :mrgreen:
jestem totalnym amatorem w zabach wiec zamilkne az wrzuce skan z klucza

Joanna 

Wysłany: 2006-08-01, 13:08   

Logan napisał/a:
obiecuje ze wrzuce wieczorem skany z klucza
Skanów to ty lepiej nie wrzucaj. Prawa autorskie. Gdyby można było to bysmy już dawno ten klucz mieli gdzieś na stronie. Lepiej przeczytaj, przemyśl, zinterpretuj i podaj wnioski. Ja też mam mieć ten klucz wieczorem.

Rey 

Wysłany: 2006-08-01, 15:16   

kessy napisał/a:
o występowaniu dalmatiny w Polsce napisał/a:

Marcin, jak na tle powyższej informacji przedstawia się Twoje "kilka znanych stanowisk"?

Coś niedoinformowane źródło jak widzę ;) Dawniej stanowiska dalmatyńskiej podawano z okolic Przemyśla, Dębicy i Nowego Brzeska. Ostatnio zaobserwowano ten gatunek w Kotlinie Sandomierskiej i na pogórzu ( ale gdzie konkretnie nie wiem :? ).

Natomiast podane informacja o stanowiskach tego gatunku z okolic Wrocławia i Bieszczadów nie są wystarczająco udokumentowane i pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat :? Nie zostały one do tej pory rzetelnie potwierdzone :?

Odpowiedz do tematu