PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwinka vs żyworodna
Autor Wiadomość
Pawelele 

gko

Wysłany: 2005-03-11, 12:52   Zwinka vs żyworodna

Niech kto elokwentny i dowiadczony w tej materii poda zestaw pewnych cech pozwalaj?cych na odróżnienie tych dwóch gatunków. Zawsze mam z tym problem :roll:

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2005-03-11, 13:10   

Jaszczurka zyworodna
Przeweżenie szyjne słabo zaznaczone
piata tarczka podszczekowa podobnej wielkoci lub nieco mniejsza od poprzedzajacej ja czwartej tarczki podszczekowej
Jaszczurka zwinka
Przeweżenie szyjne wyraznie zanzaczone
piata tarczka podszczekowa znacznie (dwu lub trzykrotnie) mniejsza od poprzedzajacej ja czwartej tarczki podszczekowej

[ Dodano: 2005-03-11, 13:12 ]
Jeszcze jest jedna cecha na glowie jaszczurki zyworodnej tarczka postnasalna (oznaczona jako x) jest niepodzielona u zwinki jest podwojna

jaszczurka zyworodna.jpg
Układ tarczek na glowie jaszcurki zywordonej
Plik ściągnięto 14474 raz(y) 30,11 KB

jaszcurka zwinka.jpg
Uklad tarczek na glowie jaszczurki zwinki
Plik ściągnięto 14474 raz(y) 36,39 KB

Pawelele 

gko

Wysłany: 2005-03-11, 13:19   

Wow! :shock: Nie spodziewałem się tak szybkiego odzewu. Dzięki!

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2005-03-11, 13:22   

s? to pewne cechy, ale zeby oznaczyc jaszczurke trzeba ja zlapac, wiec staraj sie nie lapac j? za ogon :) ani nie trzymaj w mocnym uscisku, gdyz utrdnia to wentylacje pluc, i jaszczurka moze sie udusic.

Pawelele 

gko

Wysłany: 2005-03-11, 13:22   

Cechy jak dla mnie, pocz?tkuj?cego w oznaczaniu tych dwóch gatunków bardzo subtelne - więc raczej tylko u osobników trzymanych w ręce albo z dobrej fotki.
Jeszcze raz dzięki!

[ Dodano: 2005-03-11, 13:25 ]
Ok! Mam doć dobr? koordynację sensomotoryczn? więc powinienem potrafić dostosować jakoć chwytu do możliwoci złapanej delikwentki :grin:

Batman 

Wysłany: 2005-03-11, 15:31   

:res: :res: :res:
Super foty i opisy - dzięki - niew?tpliwie przyda się w terenie!

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2005-03-11, 23:50   

Cytat:
Ok! Mam doć dobr? koordynację sensomotoryczn? więc powinienem potrafić dostosować jakoć chwytu do możliwoci złapanej delikwentki

ech pamietam ile musialem sie nabiegac zeby je zlapac i oznaczyc, rowniez staralem sie byc subtelny i delikatny, a jedna zwinka mnie subtelnie dziabła :) :) odradzam rownież łapania zaskroncy .... :) :) zapach ktorym cie uracza, niewatpliwie napewno nie przyci?gnie płci pieknej..... znam jedno miejsce w ktorym było ich pelno... koło 20 w ciagu 30 minutowego spaceru wzdluż nasypu kolejowego

sisiek 

Wysłany: 2005-03-12, 09:53   

Tak z wrodzonej upierdliwoci - nie wolno złapać jaszczurki jeli nie pozwolił wam na to minister!!! ;]

Jest taki mały trick w ubarwieniu, który z reguły się sprawdza: u zwinki występuj? czarne plamy z tak? mał? biał? kropk? na tym czarnym tle. U żyworódki jest to z reguły rozdzielne.

Poza tym:
- zwinka nie ma nigdy pomarańczowego brzucha
- żyworódka nigdy nie jest zielona

No i po pewnym opatrzeniu: zwinka jest odrobinę "cięższa" w wyrazie i wrażeniu ogólnym. Żyworódka delikatniejsza, smuklejasz, jakby "dłuższa'.
Czyż to nie ewidentne cechy? ;]

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2005-03-12, 10:08   

ewidentne ale wymagaja pewnego opatrzenia..... czasami nawet rudno jest byc pewnym barwy, jak widzisz jak to ci zapieprza pomiedzy trawami, 100 % pewnoć można miec tylko przy zlapaniu....
a co do ministra
to wlasciwie przepis ten uderza w badaczy gadów, a wiadomo ze najwiekszym zagrozeniem dla jaszczurek nie s? oni, tylko np. koty , a one jakos nie musza pisac pozwolenia do ministra,

sisiek 

Wysłany: 2005-03-12, 12:09   

P. Pawlikiewicz napisał/a:

a co do ministra
to wlasciwie przepis ten uderza w badaczy gadów,

e tam, od razu uderza. jak komu zależy rzeczywicie na badaniu gadów, to postara się o odpowiednie zezwolenie

Cytat:

a wiadomo ze najwiekszym zagrozeniem dla jaszczurek nie s? oni, tylko np. koty , a one jakos nie musza pisac pozwolenia do ministra,

No bez przesady z tymi kotami. To tak jak stwierdznie - największym zagrożeniem dla myszy jest myszołów. Albo dla żaby wodnej - zaskroniec.

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2005-03-12, 13:37   

Cytat:
e tam, od razu uderza. jak komu zależy rzeczywicie na badaniu gadów, to postara się o odpowiednie zezwolenie

jestem ciekaw ile takich prob o zezwolen wplyneło do ministra :)
Cytat:

No bez przesady z tymi kotami. To tak jak stwierdznie - największym zagrożeniem dla myszy jest myszołów. Albo dla żaby wodnej - zaskroniec.

nie za bardzo rozumiem tych wywodów.... zaskroniec i myszolow to drapiezniki typowe dla fauny krajowej, i podlegaja prawom przyrody, zaskroniec z braku żab lub innego pokarmu zdechnie, wyprodukuje mniej jaj i jego liczebnosć jest regulowana, a kot zezre wszystko co mial zezrec na okreslonym terenie, ale sie tym nie przejmuje bo może liczyc zawsze na miske mleka.

wracajac do zezwolen.... to wiem ze nawet uczelnie przeprowadzajac cwiczenia terenowe, o zadne zezwolenia sie nie staraja np. przy połowach ryb na pr?d.

Rey 

Wysłany: 2005-03-12, 13:52   

P. Pawlikiewicz napisał/a:
wracajac do zezwolen.... to wiem ze nawet uczelnie przeprowadzajac cwiczenia terenowe, o zadne zezwolenia sie nie staraja np. przy połowach ryb na pr?d.

No to "bardzo dobrze" o nich wiadczy :evil:

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2005-03-12, 14:27   

słyszalem ze na takie pozwolenie trzeba dlugo czekać... i jest ono jednorazowe, czyli przy kazdym łapaniu ryb na prad, trzeba ic po pozwolenie....hmm wtedy badania trwaly by po kilkadziesiat lat..... przy takim lapaniu rybom nic sie nie dzieje i zostaja one wypuszczane z powrotem do zbiornika

Maciej M 

Wysłany: 2005-03-12, 22:59   

Witam poraz pierwszy na forum.

Żyworodn? odróżniam od zwinki po paskach biegn?cych wzdłuż ciała, których u żyworodnej jest więcej i s? one cieńsze. Ma także wczeniej wspomniany pomarańczowy brzuch i bardziej wysmukł? głowę.

Mirek 

Wysłany: 2005-03-13, 08:58   aa

a co to?

18620020.JPG
Plik ściągnięto 14598 raz(y) 40,66 KB

Odpowiedz do tematu