PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czechy Wschodnie
Autor Wiadomość
krotom 
administrator
ludź od prąduPosty: 10400
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2009-01-08, 08:22   Czechy Wschodnie

zamieszczam na prośbę Pawła Dolaty
Cytat:
Wyprawa PwG OTOP nad Bajkal, czyli do … Czech Wschodnich


2-4 I 2009 - odbyła się wyprawa sześciosobowej ekipy PwG OTOP do Pardubic i Hradca Králové w Czechach Wschodnich, gdzie wspólnie z miejscowymi ornitologami obrączkowaliśmy drugi już sezon zimujące łabędzie nieme. Tej zimy, przez 3 dni, oznakowaliśmy ich 37. Dodatkowymi atrakcjami było stadko krzyżodziobów świerkowych i dzieląca z łabędziami oparzelisko na Łabie, półoswojona nutria.

Akcja odbywa się w ramach współpracy Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków ze Wschodnioczeskim Oddziałem Czeskiego Towarzystwa Ornitologicznego (Východočeska pobočka České společnosti ornitologické, polecam ciekawą stronę http://www.vcpcso.cz).

Jest to druga wyprawa z tego cyklu. W czasie pierwszej, 23-27 I 2008 r., nawiązaliśmy oficjalną współpracę obu grup – warto dodać, że nasze macierzyste organizacje są członkami tej samej międzynarodowej sieci towarzystw ochrony ptaków BirdLife International.

Wymierną współpracę nawiązaliśmy wtedy w formie liczeń i obrączkowania łabędzi niemych zimujących w Pardubicach i Hradcu Králové . Zimowisko w Pardubicach znajduje się na małym stawie wśród bloków mieszkalnych, służącym też zimą jako lodowisko, a noszącym dumną nazwę … „Bajkal” (nic dziwnego, skoro w naszej Bydgoszczy łabędzie zimują na stawku Balaton, a w Częstochowie spotyka je się na gliniankach Adriatyk i Bałtyk…). W obu czeskich miastach łabędzie zimują też na rzece Labe (Łabie).

W dziedzinie znakowania i badań łabędzi dzielimy się z Czechami naszymi doświadczeniami - wyniki takich działań PwG OTOP można znaleźć na naszej stronie: http://www.pwg.otop.skuygroup.pl/obro4.php i http://www.pwg.otop.skygroup.pl/obro7.php).
Sprawozdanie z akcji obrączkowania i innych atrakcji naszej wyprawy do Czech poprzedniej zimy: http://www.pwg.otop.org.pl/obro20.php

Przez rok 2008 ornitolodzy z Czech śledzili przemieszczenia wspólnie oznakowanych łabędzi, znajdując dwa z nich w porze lęgowej, w odległości kilkudziesięciu km od zimowisk:
( www.vcpcso.cz )

Przez 3 dni tegorocznej akcji oznakowaliśmy 37 łabędzi: aż 27 dnia 3 stycznia na stawie Bajkal w Pardubicach, a po 5 os. w dniach 2 i 4 stycznia na Łabie w Hradcu Králové.
Relacje Svetlany Vranovej po czesku i fotografie z kolejnych dni akcji: /www.vcpcso.cz/, obszerna fotorelacja Petra Suvorova na /http://txecoloco.rajce.net/,
zaś minireportaż Czeskiej Telewizji z pierwszego dnia:
:/www.ceskatelevize.cz/

Był to więc wynik gorszy niż poprzedniej zimy (oznakowaliśmy 50 łabędzi przez 5 dni akcji), a wyniknęło to właśnie z kaprysów tej pory roku. Lód na Łabie w w Hradcu Králové „zepchnął” stado łabędzi na niewielkie oparzelisko, z którego było im znacznie trudniej niż ubiegłej zimy wychodzić na brzeg. Stąd tak kiepskie wyniki w tym miejscu. W pewnym stopniu mróz to zrekompensował, tworząc gruby lód na stawie Bajkal, który pozwolił 3 stycznia na wejście całej grupy łapaczy na staw i wyłapanie w dwóch „pędzeniach” praktycznie całego stada - z 33 łabędzi schwytaliśmy 31. Były wśród nich 4 nasze z obrączkami z poprzedniej zimy. Z kolei w Hradcu Králové odczytaliśmy kilka obrączek, poza naszymi ubiegłorocznymi była jedna (plus druga nieodczytana w całości) z innego miejsca w Czechach oraz jedna z Niemiec.

Jednym z celów naszego projektu jest właśnie ocena stopnia powracania oznakowanych łabędzi do ubiegłorocznego zimowiska oraz różnice w tym u ptaków młodych i dorosłych. Zamierzonym efektem jest wspólna publikacja w czasopiśmie VCP CSO „Panurus”. W 17. tomie tego pisma (za 2008 r.) jest już czesko-polski artykulik o zimowaniu gęsi białoczelnych w centrach miasta Czech Wschodnich, zainspirowany naszymi obserwacjami z Hradca w czasie poprzedniej wyprawy. Zainteresowanym chętnie wyślę pdf.

Mrozy nie tylko zmniejszyły możliwości chwytania łabędzi, ale i zmusiły nas do wcześniejszego powrotu do Polski, trzeba się było zatroszczyć o substancję mieszkaniową części uczestników.

Na popołudnia w planie było poznawanie przyrody i historii Czech Wschodnich. A nawet po troszę historię polityki, terroryzmu i literatury światowej - to właśnie zakłady „Synthesia” w dzielnicy Pardubic, Semtinie, produkowały materiał wybuchowy „Semtex”, który zdobył ponurą sławę w akcjach sił specjalnych i terrorystów. Z powodu skrócenia pobytu odwiedziliśmy jedynie starówkę Pardubic oraz tamtejszą siedzibę miejscowego oddziału Agentury Ochrony Przyrody i Krajobrazu – duży, nowoczesny i dobrze wyposażony budynek biurowy był wyraźnym dowodem, że Republika Czeska znacznie większą wagę przywiązuje do ochrony przyrody niż Rzeczpospolita Polska…

Ptasią atrakcją wyjazdu była obserwacja stadka ok. 12 krzyżodziobów świerkowych 3 stycznia w Pardubicach. Według monografii „Ptaci Pardubic” (Vránová, Lemberk i Hampl 2007) oraz dodatkowych informacji od jej autorów, jest to pierwsza obserwacja tego gatunku w samym mieście, wcześniej trzykrotnie stwierdzano je jedynie w lasach na jego obrzeżach.

Niespodziewanym towarzyszem stada łabędzi na oparzelisku w Hradcu Králové była dorodna nutria, wyjadająca wraz z nimi rzucany przez ludzi chleb. Nutria dopuszczała karmicieli na około 2 metry: po przekroczeniu tej granicy reakcją było prychanie i straszenie długimi, pomarańczowymi zębami. Według informacji czeskich kolegów obserwacje nutrii w na wodach miejskich (np. w Pradze) są nierzadkie.

Z PwG OTOP w akcji wzięli udział: Paweł T. Dolata, Robert i Natalia Hybszowie, Natalia Kantecka, Wojciech Kaźmierczak i Dawid Niedbała. Cały projekt ze strony czeskiej koordynuje Svetlana Vránová z VCP CSO, której serdecznie dziękujemy za przygotowanie akcji i naszego pobytu. W tegorocznej akcji poza Svetlaną Vránovą łabędzie obrączkował też dr František Bárta, a wzięło w niej udział ok. 20 Czechów. O szczegółowych wynikach poinformujemy na stronie, w dziale Obrączkowanie.

Naszą wyprawę w swoje produkty spożywcze zaopatrzyła spółka „Kotlin” (www.kotlin.com.pl) oraz Piekarnia „Kurzawska i Kosiewicz” z Ostrowa Wielkopolskiego, zaś w różnorodne wydawnictwa i materiały ornitologiczne dla uczestników Sekretariat OTOP i PTOP „Bocian”, dzieki czemu trafiły one do wielu czeskich miłośników ptaków. Agentura Ochrony Przyrody i Krajobrazu w Pardubicach oraz Radek Hampl z VCP CSO służyli gościną części uczestników, a Dawid Niedbała polskiej ekipie swoją flotą samochodów. Wszystkim uczestnikom i wspierającym akcję dziękujemy!źródło -> http://www.pwg.otop.skygr...show_all&no=150
_________________
stare przysłowie pszczół mówi:
Nie pozwalaj wycinać lasu! Kto wie, może kiedyś będziesz musiał zostać partyzantem!
:cry: BJolce, Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo   - mangi
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.