FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Paleornitologia
Autor Wiadomość
Piotr G. 

Wysłany: 2008-03-02, 14:58   Paleornitologia

Witam!
Widze że nikt nie poruszył podobnego tematu (może się mylę, bo to forum jest bardzo obszerne). Postaram sie tu przedstawiać różne zagadnienia i nowości z tej dziedziny.
Mam nadzieje ze kogoś to zainteresuje.
Na poczatek chciałbym zaprezentowac swoje rysunki i najnowsze informacje dotyczące rodziny Fororaków (Phorusrhacidae). Swoje prace wykonałem na podstawie rekonstrukcji in. autorów oraz (w przypadku kariam) zdjęć.
Prezentowane tablice przedstawiaja oprócz fororaków , blisko z nimi spokrewnioną rodzinę kariam (Cariamidae), oraz jak sie niedawno okazało trzecią rodzinę, włączaną obecnie do blaszkodziobych (Anseriformes). Wszystkie rysunki (oprócz kariam), przyrównałem do sylwetki człowieka o wys 1,75 m. oraz do sylwetki kariamy.
Kariamy są jedyną współcześnie żyjącą rodziną licznego dawniej podrzędu Cariamae (do którego należały też fororaki), wchodzącego w skład rzędu żurawiowych (Gruiformes). Wystepują jedynie w Ameryce Pd.
Fororaki były dość zróżnicowaną pod względem wielkości grupą kursorialnych ptaków drapieżnych. Ptaki te ewoluowały na kontynencie południowoamerykańskim, choć w Europie odkryto szczątki ptaków przypominających niektórych przedstawicieli tej rodziny (patrz rodzaj Psilopterus). Mam tu na myśli rodzaje Ameghinornis z Francjii i Aenigmavis z Niemiec , jednak taksonomiczna pozycja tych ptaków nie jest jasna.
Rodzina ta występowała w Ameryce Pd. od Paleocenu do grn. Pliocenu. Po połączeniu się obu kontynentów amerykańskich przedstawiciele tej rodziny wtargnęli do Ameryki Pn., wystepując tam jeszcze w Plejstocenie.
Rodzinę fororaków (Phorusrhacidae) dzielono do tej pory na 5 podrodzin, jednak w ubiegłym roku taksonomia tej rodziny uległa zmianie. Agnolin (2007) na podstawie przeprowadzonych badań uznał przedstawicieli podrodziny Brontornithinae za formy bardziej spokrewnione z blaszkodziobymi i włączył je do tego rzędu jako nowa rodzinę Brontornithidae. Autor uważa że Brontornithidae są najbardziej spokrewnione z kopalnymi rodzinami: Dromornithidae z Australii i Diatrymidae z Euroazjii i Ameryki Pn., należącymi do blaszkodziobych. Do tej nowej rodziny należą 3 gatunki o bardzo dużych rozmiarach (wys. 240 - 280 cm.) i masie ciała (180 - 400 kg.). Uważa się że w przeciwieństwie do fororaków nie były to formy drapieżne tylko padlinożerne.
Tak więc wg. Agnolina (2007) rodzinę fororaków dzielimy na 4 podrodziny, obejmujące 14 gatunków.
Podrodzina:Psilopterinae obejmuje 6 gatunków, zgrupowanych w 3 rodzajach. Należały tu gatunki najmniejsze o wys.do 80 cm. i masie ciała 7 - 10 kg. Jest to też najstarsza grupa w obrębie tej rodziny, z której prawdopodobnie wyewoluowały pozostałe podrodziny. Ptaki te wystepowały w Ameryce Pd. od Paleocenu do dln. Pliocenu. Tambussi (2005), donosi o nowych znaleziskach tych ptaków z Eocenu Argentyny.
Podrodzina:Mesembriornithinae obejmuje jeden rodzaj z 2 gatunkami. Były to ptaki o wys. 110 - 170 cm. i wadze do 70 kg. Przedstawiciele tej podrodziny byli najszybciej biegajacymi ptakami znanymi nauce. Niektórzy autorzy podają że ptaki te potrafiły osiagnąć w biegu 96 km/h.
Podrodzina:Patagornithinae obejmuje 3 rodzaje z 3 gatunkami. Były to ptaki o masie ciała 45 - 50 kg. i wys. 90 - 100 cm.
Podrodzina:Phorusrhacinae również obejmuje 3 rodzaje i 3 gatunki. Należeli tu najwięksi przedstawiciele rodziny o wys. 140 - 300 cm. i wadze powyzej 130 kg. U największego przedstawiciela tej grupy wykształciły się kończyny przednie, jakich nie posiada i nie posiadała żadna inna grupa ptaków. U tego gatunku przekształciły się one w wyspecjalizowane narządy służące do chwytania i przytrzymywania ofiar. Ptak stosował je prawdopodobnie jak " haki do abordażu ", po czym przytrzymywał ofiarę, zadajac ostateczny cios potężnym dziobem. Z racjii tego że nie słyszałem o znalezieniu fragmentów kończyn przednich pozostałych 2 gatunków podrodziny, na ich przykładzie postarałem się ukazać ewolucję tych narządów (patrz.rys.17,18,19)
Wieksza cz. opisu wg. Alveranga i Hofling (2003)

Tablice przedstawiają następujące gatunki :

Rodzina: Kariamy - Cariamidae
1, 1a- Kariama (Cariama cristata) ; Ameryka Pd. - od śr.Brazylii do pn.Argentyny;
2- Hunja (Chunga burmeisteri ; pn-zach. Argentyna, Paragwaj;
Rodzina: Fororaki -Phorusrhacidae
Podrodzina: Psilopterinae
3- Procariama simplex ; Miocen, dln.Pliocen; Argentyna;
4- Palaeopsilopterus itaboraiensis ; śr.Paleocen; pd-wsch.Brazylia;
5- Psilopterus colzecus ; grn.Miocen; Argentyna;
6- Psilopterus lemoinei ; śr.Miocen; Argentyna;
7- Psilopterus bachmanni ; śr.Miocen; Argentyna;
8- Psilopterus affinis ;śr. i grn.Oligocen; Argentyna;
Podrodzina: Mesembriornithinae
9- Mesembriornis incertus ; grn.Miocen, dln.Pliocen; Argentyna;
10- Mesembriornis milneedwardsi ; śr. i grn.Pliocen; Argentyna;
Podrodzina: Patagornithinae
11- Patagornis marshi ; dln. i śr.Miocen; Argentyna;
12- Andalgalornis steulleti ; grn.Miocen, dln.Pliocen; Argentyna;
13- Andrewsornis abbotti ; śr. i grn. Oligocen; Argentyna;
Podrodzina: Phorusrhacinae
17- Phorusrhacos longissimus ; dln. i śr.Miocen; Argentyna;
18- Devincenzia pozzi ; grn.Miocen, dln.Pliocen; Argentyna, Urugwaj;
19- Titanis walleri ; grn.Pliocen, dln.Plejstocen; Floryda, Teksas;
Rodzina: Brontornithidae
14- Paraphysornis brasiliensis ; grn.Oligocen, dln.Miocen; Brazylia;
15- Physornis fortis ; śr. i grn. Oligocen; Argentyna;
16- Brontornis burmeisteri ; dln. i śr. Miocen; Argentyna.

tablica3a - phorusrhacidae 1 cariamidae.jpg
Plik ściągnięto 4776 raz(y) 58,4 KB

tablica 3b - phorusrhacidae 2.jpg
Plik ściągnięto 5781 raz(y) 58,41 KB

Hubert 

otop

Wysłany: 2008-03-03, 21:52   

Bardzo fajne ilustracje, nie myślałeś o wydaniu jakiejś broszurki lub jakiejś książki?
Bardzo to ciekawe muszę przyznać, możesz polecić jakąś książkę o paleornitologii dla początkujących?

P.S. Czy ptakom 14-17 nie brakuje przypadkiem górnych kończyn?

Latek 

Wysłany: 2008-03-03, 22:19   

Ciekawe opracowanie. :res: Trudno mi to oceniać merytorycznie, ale obszerność opisu i skrupulatność godne naśladowania.
Moim faworytem zostaje: Titanis walleri :arrow:
1. ma górne kończyny
2. jest największy
3. mieszkał na Florydzie - też bym chciał

Może nam zapodasz garś szczegółów albo ciekawostek o Panu Titanis walleri ?[/list]

pulsatilla1214 
botanik

gko

Wysłany: 2008-03-03, 23:43   

świetna praca na temat kopalnych ptaków :res:

w kolejnym poście proponowałbym tez podawanie orientacyjnego wieku w mln lat (nie każdy na forum wie kiedy miał miejsce np. górny pliocen), wtedy łatwiej umiejscowić w wyobraźni przedstawionych bohaterów szerszemu gronu odbiorców :oki:

w którymś hollywoodzkim filmie była przedstawiona chyba Diatryma ganiająca bohatera po ulicach miasta, faktycznie wrażenie niesamowite :cool:

P.S.

Jaka jest wg Autora różnica między przedstawionymi nielotnymi ptakami -szybkobiegającymi, drapieżnymi - a znacznie wcześniej żyjącymi gatunkami niewielkich, drapieżnych dinozaurów, np. z rodziny Dromeosauridae:tup: Dziobów nie miały, ale ząbki i sprawne, często będące ich główna bronią (pazury) łapki ;) ?

Co ciekawe u dużych gatunków drapieznych dinozaurów zauważalna jest odwrotna ewolucja kończyn przednich - zanik (słynny tyranozaur z końca kredy miał już szczątkowe)

Piotr G. 

Wysłany: 2008-03-04, 18:11   

Dzięki wszystkim!!! Fajnie że kogoś to zainteresowało.
Hubert kiedyś myślalem o wydaniu czegoś , byłem nawet w kilku wydawnictwach, ale żadne nie było zainteresowane. W sumie to sie nie dziwie. Nie mam żadnego tytułu naukowego , jestem tylko skromnym amatorem.
Jeśli chodzi o książki to w języku polskim jest chyba tylko jedna - prof. Z.M.Bocheńskiego "Ptaki kopalne"(Pro natura,1996). Nie wiem czy mozna ją jescze gdzieś dostać. Jest napewno w bibliotece Instytutu Paleobiologii P.A.N. na Twardej.
W innych językach jest też niewiele ksiażek na ten temat. Najlepsza jest anglojęzyczna "The origin and evolution birds" A.Fedduci.
Większość wiedzy na ten temat czerpie z publikacji w różnych zagranicznych i polskich (Acta Paleontologica Polonica) czasopismach naukowych.
Co do górnych kończyn na tych rysunkach o których wspominasz to one tam są. U Brontornithidae(rys.14,15,16) były uwstecznione i przypominały "kikutki" jak u Tyrannosaura.
Co do gat.14 (Paraphysornis ) jest to pewne, ponieważ zrekonstruowano cały szkielet (na którym jest oparty mój rysunek).
Kończyny podobne do tych u Titanisa powstały prawdopodobnie tylko u "młodszych" przedstawicieli podrodziny Phorusrhacinae. Phorusrhacus (rys.17) z racjii tego że jest najstarszym przedstawicielem swojej podrodziny miał je jeszcze prawdopodobnie słabo rozwiniete. Oczywiscie nie ma pewności bo z podrodziny do której należał tylko u Titanisa znaleziono szczątki kończyn górnych.
Latek Więcej informacji o Titanisie znajdziesz na angielskiej Wikipedii (są tam również linki to publikacji o tym gatunku). Jest tam napisane że gatunek ten osiagał 1,4 - 2,5m. wysokości , a ja podałem że do 3 m. Bazowałem na informacjach podanych w książce A.Fedduci , której tytul podałem powyżej.
Jak komus sie nie chce bawić w tłumaczenie to dodam jesczcze że u gatunku tego stwierdzono znaczne różnice w rozmiarze poszczególnych osobników (znalezisk). Byc może jest to spowodowane dymorfizmem płciowym. Pozatym żył on w okresie od 5 - 1,8 mln. lat temu. (od grn. Pliocenu do dln. Plejstocenu), chociaż Baskin (1995) podawał że gatunek ten wyginąl "zaledwie" 15000 lat temu. Bardziej szczegółowe badania Mc Faddena (2007) wykazały jednak że nie ma na to dowodów. Przypuszcza się że ptak ważył ok.150 kg.
Pulsatilla 1214 naturalnie bede podawał orientacyjny wiek w liczbach.
A co za film oglądałeś z tym ptakiem? Na wiosne do kin wejdzie swietny film, w którym wystąpia fororaki :
http://www.aintitcool.com/node/35053
Co do różnic miedzy dromeozaurydami a ptakami biegającymi. Autor nie porównywał tych obu grup bo zwierzęta te należa do odmiennych gromad (gady i ptaki) i ich znaleziska są bardzo oddalone w czasie od siebie. Dromeozaurydy zapewne poruszały się troche inaczej gdyz miały długi kostny ogon, ułatwiający manewrowanie. Pozatym były mniej kursorialne i mogły wspinać się na drzewa i nawet szybować (przynajmniej niektóre np. Microraptorinae). Ptaki nielotne pochodzą od "latających" przodków, a ci z koleji byc może od dromeozaurów. U fororaków konczyny przednie najpierw zanikały (podobnie jak u T.Rexa), a następnie przekształciły sie w wyspecjalizowany narząd (patrz Titanis). Jakby T.Rex nie wyginał kto wie jakby dalej ewoluował.
Pozdrawiam
Piotrek

gryphus 
odśnieża łąki

kuling

Wysłany: 2008-03-04, 18:17   

a coś o Teratornis merriami? Argentavis magnificens?

Piotr G. 

Wysłany: 2008-03-04, 19:17   

Argentavis i Teratornis należą do teratornów ( Teratornithidae) , blisko spokrewnionych z kondorami (Cathartidae). Co ciekawe wg. najnowszych badań rodziny te są najbliżej spokrewnione z bocianami i trzewikodziobami. Wszystkie te 4 rodziny pochodzą prawdopodobnie od wspólnego przodka. Tu jest systematyka:
http://www.fmnh.helsinki.....htm#Vulturides

Teratornis był nieco mniejszy od Argentavisa. Miał ok. 4m. rozpietości skrzydeł. Więcej informacji o Argentavisie znajdziesz tu:
http://www.ava.nazwa.pl/d...=791&Itemid=616
Teratornis mógł się podrywać z ziemi w odróżnieniu od Argentavisa. Wg. mnie oba gatunki były padlinozerne i tylko okazjonalnie drapieżne.
Narazie jeszcze nie czytałem szczegółowych opracowan na temat tych ptaków (wiec nie bede się rozpisywał) , ale wkrótce sie tym zajme bo najbardziej interesują mnie 4 wymienione tu rodziny. Obecnie kończe opisy kopalnych bocianów, potem bede rysować ich kości, potem ich rekonstrukcje a jak to skończe zajme się trzewikodziobami i Vulturides.
Pozdrawiam
Piotrek

Logan 
moderator

Wysłany: 2008-03-04, 21:45   

Piotr G. napisał/a:
U fororaków konczyny przednie najpierw zanikały (podobnie jak u T.Rexa), a następnie przekształciły sie w wyspecjalizowany narząd (patrz Titanis). Jakby T.Rex nie wyginał kto wie jakby dalej ewoluował.
Cytat:
Co ciekawe u dużych gatunków drapieznych dinozaurów zauważalna jest odwrotna ewolucja kończyn przednich - zanik (słynny tyranozaur z końca kredy miał już szczątkowe)

no wlasnie, to mnie zainteresowala
jak to jest ztymi pazurzastymi konczynami przednimi u ptakow? bo skoro jakis przodek x pozbyl sie tej cechy to jak ona sie pojawila ponownie u niektorych potomkow? jako nowa cecha niezalezna od cechy przodkow (teropodow)? czy jednak ptaki potencjalnie zachowuja mozliwosc takiej ekspresji jakichs genow umozliwiajacej im posiadanie pazurkow (powrot do cechy przodkow)? zdaje sie ze embriony maja je? ... mozna by zrobic jakis taki fajny eksperyment i to sprawdzic? a moze ktos to zrobil? ;)
widze, jeszcze inna mozliwosc - istnienie niezaleznej linii ewolucyjnej teropodo-ptakow ktore zachowaly pazury, a zbieznosc wygladu u przedstawionych ptakow to konwergencja ptakow-drapieznych-biegajacych i tych teropodoptakow-drapieznych-biegajacych
koncze fantazjowac :-D

Piotr G. 

Wysłany: 2008-03-06, 17:49   

Z tego co wiem to takie a nie inne przednie kończyny u fororaków pojawiły sie jako nowa cecha niezalezna od ich przodków. Kończyny przednie u tych ptaków były czyms zupełnie nowym, czyms co powstało tylko u nich. Podobnych kończyn nie miały żadne inne ptaki (nawet te z mezozoiku). Był to wyspecjalizowany narząd pomagajacy w zdobywaniu pokarmu. Pozatym , poza tymi kończynami były to pod każdym innym wzgledem ptaki nowoczesne i nie miały zadnej innej cechy upodobniajacej je do praptaków i dromeozaurów (poza tymi które maja wszystkie inne ptaki). Tak więc nie były raczej jakaś linią ewolucyjną dromeozaurów która przetrwała.
A jesli chodzi o geny to myśle że u wszystkich ptaków cos pozostało z ich gadzich przodków.
Przykładem może być współczesny gatunek - hoacyn, którego piskleta mają pazury na skrzydłach. Kończyny u tego ptaka bardziej niż u Titanisa przypominają budową i funkcją te u praptaków i dromeozaurów (służą do wspinania sie).
Pozdrawiam
Piotrek

terapoza 

Wysłany: 2008-03-06, 20:19   

Nie wspomniano tutaj o orle Hast'a, ktory jest juz bardziej podobny do dzisiejszych drapieznikow i na pewno gorowal nad malpojadem czy harpia.

Logan 
moderator

Wysłany: 2008-03-06, 20:35   

Piotr G. napisał/a:
Z tego co wiem to takie a nie inne przednie kończyny u fororaków pojawiły sie jako nowa cecha niezalezna od ich przodków. Kończyny przednie u tych ptaków były czyms zupełnie nowym, czyms co powstało tylko u nich. Podobnych kończyn nie miały żadne inne ptaki (nawet te z mezozoiku). Był to wyspecjalizowany narząd pomagajacy w zdobywaniu pokarmu.

dzieki za wytlumaczenie
ale nadal mnie ciekawi jak takie konczyny powstaly, czym roznily sie od przednich konczyn np. dromeozaurow, czy byly tak samo zbudowane (kosci) tzn. czy byly to klasyczne konczyny przednie czworonogow z palcami czy jakies modyfikacje z tego co otrzymaly po ptasich (=skrzydlatych) przodkach (bo piszesz ze byly czyms nowym) ?

Piotr G. napisał/a:
Przykładem może być współczesny gatunek - hoacyn, którego piskleta mają pazury na skrzydłach.

no tak, ale tylko pazury czy cale palce z pazurami bo przyznam sie ze nie wiem?

terapoza napisał/a:
Nie wspomniano tutaj o orle Hast'a, ktory jest juz bardziej podobny do dzisiejszych drapieznikow i na pewno gorowal nad malpojadem czy harpia.

po kolei, pewnie Piotr G. i do tego dojdzie, a orzel Hast'a BYL ptakiem szponiastym (drapieznym) tylko troszke wiekszym ;)

Piotr G. 

Wysłany: 2008-03-06, 21:34   

W tej chwili nie posiadam żadnych matriałow gdzie by były dokładnie zilustrowane kończyny obu tych ptaków .
Na moim rysunku nie widać tego dobrze,ale u Titanisa wygladało to mniej wiecej tak(nie wiem czy dobrze to wyjaśnie):
środkowy palec był najdłuższy,dwa po boku były krótsze.W przekroju, patrząc od przodu układ palców tworzy trójkąt - dwa są na dole, jeden na górze. Ptak mógł zginać wszystkie palce do wewnątrz,dzieki czemu mógł chwytać.
Jeśli chodzi o hoacyna to ma 2 pazury na pierwszym i drugim palcu.
Jak znajde szczegółowe ilustracje to zaprezentuje.
Apropos Orła Haasta to w polskiej wikipedii jest jego dobry opis:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Orze%C5%82_Haasta
Pozdrawiam
Piotrek

Piotr G. 

Wysłany: 2008-03-07, 17:50   

Znalazlem dziwna rekonstrukcje gdzie konczyny Titanisa wyglądały inaczej niż to przedstawiłem. Na tej rekonstrukcji Titanis wyglądał jak Devincenzia pozzi na moim rysunku. Dwa palce kończyn przednich były na niej zrośnięte. Jedna z wersji musi być błędna . Spróbuje zdobyc opracowanie Baskina z 1995 r. , mysle że tam jest wszystko dokładnie wyjaśnione.
Wogóle zrobiłem żle nie zaznajomiając sie z tym opracowaniem i dyskutujac na ten temat. Przepraszam. Jak przeczytam tą publikacje to wszystko szczegółowo wyjaśnie.
Swoją drogą Logan masz szczeście że jesteś z Krakowa, bo Twoje miasto to stolica polskiej paleornitologii. Mieszka tam najwiekszy ekspert z tej dziedziny i mój największy idol - prof.dr.hab. Zygmunt Maria Bocheński , oraz jego syn - Zbigniew Bocheński, który kontynuuje wielkie dzieło ojca. W Twoim mieście znajduje sie też największy zbiór publikacji na ten temat oraz jedyna w kraju kolekcja szkieletów ptaków, stworzona przez profesora. Miejmy nadzieje że wkrótce odwiedze twoje miasto.
Pozdrawiam
Piotrek

Logan 
moderator

Wysłany: 2008-03-07, 19:48   

Piotr G. napisał/a:
a tej rekonstrukcji Titanis wyglądał jak Devincenzia pozzi na moim rysunku. Dwa palce kończyn przednich były na niej zrośnięte.

to by mi bardziej pasowalo bo ciezko bylo mi uwierzyc w to ze ze zredukowanych kosci palcow w skrzydlach powstaly na powrot normalne lapska z wolnymi palcami i pazurami :]

Piotr G. napisał/a:
Wogóle zrobiłem żle nie zaznajomiając sie z tym opracowaniem i dyskutujac na ten temat. Przepraszam. Jak przeczytam tą publikacje to wszystko szczegółowo wyjaśnie.
Swoją drogą Logan masz szczeście że jesteś z Krakowa, bo Twoje miasto to stolica polskiej paleornitologii. Mieszka tam najwiekszy ekspert z tej dziedziny i mój największy idol - prof.dr.hab. Zygmunt Maria Bocheński , oraz jego syn - Zbigniew Bocheński, który kontynuuje wielkie dzieło ojca. W Twoim mieście znajduje sie też największy zbiór publikacji na ten temat oraz jedyna w kraju kolekcja szkieletów ptaków, stworzona przez profesora. Miejmy nadzieje że wkrótce odwiedze twoje miasto.

to zapraszam bo akurat robia w tym instytucie doktorat chociaz nie z kosci ;)
w kolekcji jednak chyba nie ma takich ciekawych ptakow :-D

Piotr G. 

Wysłany: 2008-03-09, 21:21   

Logan tej wersji z trójpalczastymi kończynami nie wyssałem z palca. Tu masz dowód:
http://dino.lm.com/images/display.php?id=109
Dziwi mnie tylko sprzeczność danych. Strasznie mnie ten temat zaintrygował.
A wracajac do tego co takiego niezwykłego było w tych kończynach to sam chyba zasugerowałeś odpowiedziedz na te pytanie( zreszta ja po cześci tez). Otóż to że u praptaków była to cecha pierwotna a u Titanisa wtórna, chociaż u tego drugiego jak już pisałem najwyrażniej wyglądało to troche inaczej.
Więcej szczegółów podam wkrótce tylko zdobede tą niesczęsna publikacje.
A jaki doktorat robią u Ciebie? Bo słyszałem o tajemniczym ptaku, którego kompletny szkielet znaleziono we Fliszu Karpackim. Znalezisko pochodzi z Oligocenu (ok.35 mln.lat temu), ze zbiorów prywatnego kolekcjonera i podobno niedługo ma sie ukazać publikacja na ten temat.
A w kolekcji prof .Z.Bocheńskiego jest wiele ciekawych okazów. Ja marze o zobaczeniu szkieletów współczesnych bocianów (b.białego i czarnego).
Pozdrawiam
Piotrek

Odpowiedz do tematu