PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czynna ochrona Doliny Rospudy?
Autor Wiadomość
Lanius 

Wysłany: 2006-07-20, 00:19   Czynna ochrona Doliny Rospudy?

Witam. Nie wiedziałem, czy temat pasowałby do działu ochrony przyrody, więc wolałem umieścić go tutaj. Moderatorzy najlepiej będą wiedzieć, co z tym zrobic. Ale do rzeczy.

Wszyscy juz pewnie wiedzą, co się dzieje w sprawie Doliny Rospudy. I wiedzą też o jaką stawkę jest ta walka. Zafrapował mnie Adam Wajrak, który deklarował na łamach prasy, że przykuje się do drzewa, jeśli zawarczą piły. Mam w związku z tym do Was drodzy forumowicze pytanie. Czy bylibyście gotowi na to samo, gdyby była taka konieczność? Co właściwie myslicie o takich akcjach?

Jako, że trzeba dawać dobry przykład zacznę od siebie. Długo nad tym myślałem i doszedłem do wniosku, że mógłbym pojechać i walczyć czynnie o zachowanie Doliny Rospudy, ale dopiero wtedy, gdy niebezpieczeństwo byłoby bezpośrednie (czyt. faktycznie zaczęłoby się tam coś dziać - póki co mamy walkę "podpisową"). Dla mnie akcje typu "przykuwamy się do drzew" kojarzyły się z ekooszołomami, którzy nie próbowali problemu rozwiązać w inny sposób (czytaj - rozmawiając z władzami), a potem nagle budzili sie z ręką w nocniku. Ale teraz sam jestem gotów takim "ekooszołomem" się stać. (Rany, tylko jak ja to zrobię jednocześnie pracując?) Myślę, że powodzenie takiej akcji zależy przede wszystkim od jej nagłośnienia, oraz od frekwencji i determinacji. Wiadomo. W kupie siła...

Proszę o Wasze przemyślenia.

jaboja 

salamandra

Wysłany: 2006-07-20, 20:46   

A nie lepiej zacząć od rozstawienia namiotów w meijscach gdzie chcą tymi maszynami wjerzdrzać? Nie trzeba od razu się przykówać. Jak się tam rozłożysz to póki cię nie pogonią nie przejadą. Byle było tyle ludzi, żeby nie mogli przejechać bokiem. A i jeszcze jedna ważna sprawa - najlepiej żeby to były osoby mające jakiś autorytet (jak Wajrak), coby rząd nie mógł od tak nazwać nas terrorystami.

Hubert 

otop

Wysłany: 2006-07-20, 21:28   

Ja bym się nie przykuł bo to by było złamanie prawa. Trochę dziwne, że próbujemy ich powstrzymać powołując się na prawo, a potem sami je łamiemy. Kiepski to przykład.

(ale jakiś mały nocny desant na sprzęt to czemu nie ;-) )

jaboja 

salamandra

Wysłany: 2006-07-21, 02:33   

A może zrobić takie coś w tamtym rejonie, gdy zechcą rozpocząć budowę:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Masa_Krytyczna

Mieli byśmy skutecznie zablokowany dojazd do cennych miejsc (i nie tylko), a przyczepić byłoby się trudno, jeśli nie byłoby organizatora (choć napewno by próbowano).

wocaash 

Wysłany: 2007-02-09, 17:29   

Ja się na to piszę, jeśli tylko ktoś będzie organizował ewentualną akcję, bardzo chętnie wezmę w niej udział. Nie ważne czy przykujemy się do drzew czy zrobimy masę krytyczną. Jeśli chodzi o masę krytyczną to musiałoby być nas dość dużo, a zatem ewentualna akcja powinna być jak najlepiej nagłośniona ( zawsze można by umieścić info na stronie greenpeace'u ). Jakby co to wydaje mi się, że mogę zabrać ze sobą dość dużo znajomych. Tylko dajcie znać.

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2007-02-09, 17:42   

mnie też takie działania zawsze kojarzyły się z radyklnymi ekologami (których, gwoli ścisłości nie popieram), ale w tym przypadku, jeśli będzie taka konieczność i wszelkie pokojowe przepisowe działania nie dadzą efektu - pojadę! i moze nie przykuwać się do drzew (bo o bagna walczymy), ale "zagrodzić drogę", "kupą mości Państwo na kretynów i decydentów, kupą". Anarchia, chaos, rozpędzić to bydło!! Zielona Rewolucja!! :evil:
Jesteśmy przecież w cywilizowanej Europie, a tymczasem to wszystko przypomina bezprawie jak na Białorusi!! Mam nadzieje, że do rewolucji jednak nie dojdzie, że Unia na to nie pozwoli!!

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2007-02-10, 02:31   

Też bym na to nie poszedł... ale widząc co sie wyrabia... jestem i ja z łańcuchem :twisted:

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

orlik06 
ornitolog-piórolog

Wysłany: 2007-02-10, 10:09   

No i ja mam łańcuch.

Justyna 

Wysłany: 2007-02-10, 14:57   

hm...wiecie naprawdę jest mi wielce smutno co stanie się z Rospudą...niszczymy Naszą Planete ...uśmiercamy ją coraz szybciej...powinniśmy chronić to co jeszcze zostało. Może Wy nie bierzecie to pod uwagę bo jesteście z daleka.....a ja mam rodzine w Augustowie i wiem jak to jest, czasami tam jeżdzę...ostatnio był wypadek ludzie giną. Ach żeby dojść do jakiegoś konsusu.

Hubert 

otop

Wysłany: 2007-02-10, 17:40   

Justyna napisał/a:
ostatnio był wypadek ludzie giną
Do wypadków dochodzi akurat w całej Polsce.

Kamikazi 

Wysłany: 2007-02-10, 18:00   

W dodatku nie chodzi o zaniechanie budowy ale o zmianę jej lokalizacji.

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]

BJK 

Wysłany: 2007-02-10, 18:51   

Justyna napisał/a:
ostatnio był wypadek ludzie giną

no bez przesady, w Gorzowie Wlkp. też ludzie giną i też nie mamy obwodnicy, cały tranzyt ze Szczecina do Wrocławia i Poznania wali przez miasto :twisted:
Kamikazi napisał/a:
W dodatku nie chodzi o zaniechanie budowy ale o zmianę jej lokalizacji

i o to chodzi, nikt tym ludziom nie odbiera prawa do obwodnicy, tak jak powiedział A.Wajrak - należy się im, jak kość psu.
Tyle tylko, że można ją poprowadzić w innym miejscu , a i może Augustowianie szybciej się jej wtedy doczekają.
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Lanius 

Wysłany: 2007-02-11, 12:57   

BeaJola napisał/a:
Tyle tylko, że można ją poprowadzić w innym miejscu , a i może Augustowianie szybciej się jej wtedy doczekają.

Zwłaszcza, że wtedy projekt mógłby dostać potężne dofinansowanie z Unii. Obecnie to kasy mają tylko na wycięcie drzew...

Proszę, aby dyskusję na temat obwodnicy sobie prześledzić sobie w TYM TEMACIE mniej więcej od podanej strony. Myślę, że padły tam wszystkie argumenty dotyczące tego zagadnienia. Tutaj chciałbym abyśmy skupili się na tym, co zrobić, jak zrobi się naprawdę fatalnie...

AntHus 

Wysłany: 2007-02-20, 23:23   

Jestem strasznie wkurzony że nie mogę dołączyć do obozu... byłem już wczoraj nastawiony psychicznie żeby jechać, ale brakuje mi sprzętu na takie warunki i jeszcze narobiłbym więcej problemów niż pożytku... a sponsorzy się zbuntowali :sad: :evil:
Poza tym w razie potrzeby przykułbym się do jakiegoś drzewa w tej dolinie bez wachania.

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2007-02-21, 22:22   

AntHus napisał/a:
Jestem strasznie wkurzony że nie mogę dołączyć do obozu...
nie ma co sie łamać. Protest tam na miejscu zapewne nic nie da. Dziś w nocy wejdzie tam policja i armatkami wodnymi skutecznie zdejmie ludzi z drzew :evil: Na szczęście UE jest za nami i ETS zacznie działać w trybie przyspieszonym :!:
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

Odpowiedz do tematu